Çare Her Zaman Vardır!

Bu haber 25 Mayıs 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.325 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Mitingden Sonraki AK Parti” başlıklı (21.05.2015) yazımda, AK Parti mitingine “Fethiye’nin il olması” umuduyla gelenlerin, umduklarını bulamadan geri döndüklerini vurgularken, o mitingden iki gün önce miting yapan CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun da “İL” gibi olmayacak bir vaatte bulunmadığını, ama Muğlalıların beldelerle ilgili beklentisini karşıladığına dikkat çekmiştim.

Ardından da Başbakan Davutoğlu’na Şahidi Hazretlerinin huzuruna “başbakan” sıfatı ile çıktığında, cami çıkışında kendisini karşılayanların “Büyükşehir”den şikâyetçi olduklarını anımsatıp, hemşerimiz Davutoğlu için “Demek ki partisinin Muğla’daki yerel kurmayları bu konuda kendisini uyarmamışlar.” demiştim.

Allah aşkına Muğla’da Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün kendisi de dahil, Büyükşehir’den Muğla’da şikayetçi olmayan var mı?

xx        xx        xx

Bu serzenişime gazetemizin web sitesinde değerli okurum Reşat Öztepe yorum yaparken şöyle demişti;

Gocuman; Başbakanımızın mitinginden bahsederken, beldelerin ve köylerin geriye statüsü verilecek türünden vaatten söz etmek kendini inkar sayılmaz mı? Başbakandan böyle vaat beklemek yanlış değil, geri zekâlılık olur. İl sözüne gelince, bu saatten sonra ‘Kılıçtaroğlu’ sözü diye bir söylem, iktidara gelmeleri (tek başına) imkansız olan bir lider için bile beklenmezken, Başbakandan nasıl istenir? Zira kesintisiz 13 yıldan beri İktidar olan ve önümüzdeki on yıl da iktidar olacak bir liderden böyle abuk sabuk vaatler beklenmemelidir. Takke düşcek kel görünecek Gocuman. İdeolojik yaklaşımla gidesek, gadın moğlam gibi oluruz. Hizmet mizmet rasgele olur. sevgi ve saygı.

Bende Başbakan Davutoğlu’ndan beldelerle ilgili bir açıklama yapmasını bekleyenlerdendim. Ben bizim gocumanın bu yüzden benim içinde “geri zekâlılık” tanımında bulunduğunu sanmıyorum…

xx        xx        xx

Sevgili Reşat Öztepe’nin yorumu beni şaşırttı… “İl sözüne gelince, bu saatten sonra ‘Kılıçtaroğlu’ sözü diye bir söylem, iktidara gelmeleri (tek başına) imkansız olan bir lider için bile beklenmezken, Başbakandan nasıl istenir?” sözü ilginç… Galiba bizim Gocuman bir AK Partili olarak “koalisyon” olasılığını bir kenarda tutuyor… (!)

Eğer ortada bir yanlış varsa, o yanlıştan dönmek erdemdir… Ayrıca bir iktidar “yasayı ben çıkardım” deyip, bir yanlışı düzeltmezlik edebilir mi?

Ki “Muğla’nın Sahibi Kim?” başlıklı (08.05.2015) yazımın altına yaptığı yorumda sevgili Gocuman, şöyle demişti:

Gocuman; Akyaka ile ilgili tereddüt ve isyanınıza aynen katılıyorum. Yetki karmaşası devam ediyor. Herkes toplu birbirine atıyor. Bazıları ise doğudan topu taca atıyor. Ne yapalım demekten başka çaremiz olduğunu da anmıyorum. Doğruları yazamıyorum! İçim dolu.

Ne yapalım” demekten başka çare her zaman vardır!

xx        xx        xx

Sevgili Reşat Öztepe AK Parti’nin Ula’daki kurucularından, ama şu anda ne İl Yöneticisi, ne SKM Üyesi, ne de Milletvekili… İfade ettiği gibi doğruları yazamıyor, söyleyemiyor, ama söylemesi gerekenler söyleyebilirlerdi…

Büyükşehir Yasası hazırlanırken bu köşede belde belediyelerinin, özellikle turizmde marka beldelerin kapatılmasının doğru olmayacağını az yazmadık.

Geldik bu güne, artık “Akyaka” diye bir “sakin kentimiz” yok!

Muğla’da sadece beldelerden değil, ilçelerden de sızlanmalar, tepkiler geliyor.

AK Partili Kavaklıdere, Köyceğiz, Seydikemer Belediyeleri Büyükşehir Yasası’ndan memnunlar mı?

Ben memnun olmadıklarını, DP’li Behçet Saatcı’nın ve CHP’li Ali Acar’ın da memnun olmadığını biliyorum…

Marmaris ve Bodrum birer “Bütün Şehir” haline getirilse isabetli olurdu da, Muğla’nın Büyükşehir olması pek hayırlı olmadı!

xx        xx        xx

Bizim Gocuman, “İyi işte. Herkes Büyükşehir’den, Osman Gürün’den memnun değil. Bu AK Parti’nin işine yarar.” diye de düşünebilir, ama kazın ayağı öyle değil…

Geçenlerde Muğla’nın siyasi kültürünü ve geçmişini iyi bilen bir AK Parti’li yerel kurmay seçim sonuçlarını konuşurken, “Köylü, özellikle köy muhtarları iktidarı sever. Şu anda onlar için Muğla’da CHP iktidar. Dün Ankara’dan, İl Genel Meclisi’nden olan beklentilerini bu gün iyi kötü Büyükşehir’den beklemek durumundalar. İçme suyu, ulaşım zammına kızgın olabilirler, ama Osman Gürün’ün kızgınlığını da üzerlerine çekmek istemezler.” diyordu. Ardından da ekliyordu:
CHP Muğla’da 4 milletvekili çıkarırsa şaşırmam.

xx        xx        xx

Bizim Nejat Altınsoy da geçen hafta “Kent Yazıları”nda bir yazısına “Büyükşehir Yasası AK Parti’nin engeli oldu” başlığı atmıştı. Yazısında, “Yasayla köyden mahalleye dönüşen yerleşkelerin büyük bir çoğunluğu büyükşehir’e kadar hizmeti İl Özel İdaresi’nden alıyordu. Yasa ile her şey değişti.” diyen Altınsoy şöyle devam etmiş:

Geçtiğimiz günlerde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, en yoğun seçmen bölgelerinden birisi olan Fethiye’de muhtarlarla bir araya geldi. Büyükşehir Daire Başkanlarının da hazır bulunduğu toplantıda Gürün, … 551 muhtarlık ve muhtara mesaj verdi. … Hizmeti büyükşehir belediyesinden alan muhtarların ve vatandaşların ilçelerde oluşturulan hizmet binalarında daire başkanlarıyla daha sık bir araya geleceğini vurgulayan Başkan Gürün muhtarlara yönelik Muhtarlık Masasını ve ALO 444 48 01-8 hattıyla 7/24 muhtarların hizmetinde olduklarını dile getirdi.

Hayırlı işler…

xx        xx        xx

Tesadüf olmasa gerek, Vali Çiçek de sık sık muhtarlarla bir araya geliyor.

Doğrusunu söylemek gerekirse Muğla Valisi Amir Çiçek AK Parti’nin yerel kurmaylarından daha çok ve “akıllı” çalışıyor. Elinden geleni yapıyor. Bir de AK Parti’ye oy isteyecek hali yok…

Nejat Altınsoy’un da yazısında vurguladığı gibi muhtarlarla sıkı ilişki içinde olan, aynı zamanda muhtarlar tarafından sevilen Vali Çiçek kırsalda yaptığı inceleme ve ziyaretlerinde vatandaşa yönelik mesajlarında “Paramız yok değil var, kaynağı büyükşehir belediyesine aktardık. Hizmeti büyükşehir belediyesinden alacaksınız” ifadelerini kullanıyor.

Kim daha etkili olur?

Bilemiyorum. Bildiğim, Vali Çiçek’in sevgili eşi Hülya Çiçek’de ev ev dolaşıp yaşlı, engelli ziyaretlerinde bulunuyor. Kendisine Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar’ın eşi Suzan Harmandar ile Vali Yardımcısı Fatih Ürkmezer’in eşi Miray Ürkmezer de eşlik ediyor.

Tabi “Vali böyle bir şey yapabilir mi?” diye soranlar olacaktır. Yapabilir… Yetkisini kullanıyor. AK Parti’ye de oy istemiyor… (!)

xx        xx        xx

Beldelerin açılması derken nereye geldik…

Beldeler CHP iktidara gelirse açılacak. CHP iktidara gelmezse de AK Parti açmalı…

Biliyorum “muhtarlar bu seçimde ne yaparlar” merak ediyorsunuz.

Muhtarların, özellikle köy muhtarlarının sağı solu belli olmaz. CHP kırsal kesimde Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’den memnuniyetsizliğe rağmen birinci çıkarsa şaşırmamak gerekir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
İİBF / KKTC 25 Mayıs 2015 / 02:28

Muğla’da Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın yaptığı muhtar toplantılarının büyük ölçeklisini Sayın Cumhurbaşkanımız sarayda düzenli bir şekilde her hafta yapıyor.Daha doğrusu meclis kapanmadan önce düzenli olarak yapılıyordu.Seçimlerden sonra yine aynı şekilde devam edicektir.Nasıl ki mecliste grup oluşturabilen her parti salı günleri grup toplantısı yapıyorsa, Sayın Cumhurbaşkanımızın da sürekli ifade ettiği gibi o makama gelmesini sağlayan halkla muhtar bazında grup toplantısı yapıyor diyebiliriz…Neyse özetle anlatmak istediğim evet beldeler kapandı ancak muhtarlarda artık bizim eskiden bildiğimiz gibi muhtar kalıbında 2019 seçımiyle beraber çıkacaktır.Artık muhtar seçimleri de daha dişli olacaktır.Çünkü örnek vermek gerekirse kapanan beldelerdeki muhtarlarımız görevlerinin bilincine ancak 2019da tam anlamıyla varacaktır…Ben eğitim sistemimizde sürekli değişikliğe gitmemizin yarattığı boşluk gibi, idari yapımızda da canımız sıkıldıkça değişikliğe gidersek beldeler için işlerin yolunda gitmeyeceğini düşünüyorum.Onun için 30 martta büyükşehirlerde çıkılan bu yoldan geri dönmek yerine eksikliklerin bir an önce giderilmesi gerekir.Bunun için de Valimizin ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın muhtarlarla bağını güçlü tutmaya devam etmesi gerekmektedir…

resat ozteper 26 Mayıs 2015 / 07:53

Gocuman; Yazınızı 26/5 günü saat 07.50 de okuyabildim. Seferdeydim. Seyatteydeim. Hiç kimseye bilerek kötü sıfat isnat etmem. Bilmeyerek de etmem. Sık sık koalisyon dan söz ediyorsunuz. Olası Ak Parti iktidarı diyorsunuz. Onun için Takke düşcek gel görüncek diye ifade ettim. Vatandaş Reşat ÖZTEPE olarak Muğlanın Büyük Şehir Belediyesis tatüsü ne sokulması yanlış değil belki erken idi. Coğrafi yapısı değişik olması bakımndan zor bir il. Gocuman doğrudan da dolaylıda kimseye beğenilmeyecek lakap takmam. sevgi ve saygı.