Çanakkale, Soma, Anıtkabir

Bu haber 21 Mayıs 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.310 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bu günlerde yazı yazmak gelmiyor içimden.

Yazılarımdan rahatsız olanları biliyorum. Onları yazmayacağım. Onları yazmak buza yazmak gibi bir şey… Değişen bir şey yok. Üstelik el alemin derdi beni mi gerdi?!!

Onları yazmayacağım. Hem hak etmedikleri halde gündemde de kalmasınlar!

Onlar mı?

Onlar kimi, kimleri kastettiğimi çoktan anladılar.

Emin olun yazmayacağım.

xx        xx        xx

Ne yazmalı?

Konu çok. Ama yazamıyorum. Umarım bu yazma isteksizliği uzun sürmez. Birileri zil takar oynar!

Aklımı oynatırım, onları oynatmam.

Yazacağım. Ama onları değil…

Ne yazmalı?

19 Mayıs’ı mı? Çanakkale’yi mi? Soma’yı mı? Adam tekmeleyip rapor alan danışmanı mı? Masonluğu yeni anlaşılan ölüm madeni patronuna ihalesiz verilen işleri mi yazmalı mı? Yoksa Sabahat Akkiraz’ı mı?

xx        xx        xx

Hemen herkes bir haftadır Başbakanın ve iki bakanın istifasını istiyor.

Ama istifa muhalefetten geldi. CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz’dan…

301 maden işçisinin Manisa‘nın Soma ilçesindeki facia niteliğinde bir kazada hayatını kaybetmesi üzerine Akkiraz, sosyal paylaşım sitesi üzerinden, hükümeti eleştirdi ve “Soma’da yitirdiğimiz canların yanında olmak için koltuğa ihtiyacımız yok” ifadelerini kullandı.

Bu sözler CHP Adana Milletvekili Ümit Özgümüş’e çok dokunmuş!

Özgümüş, milletvekilliğinden istifa dilekçesini partisine sunduğunu sosyal paylaşım aracılığıyla duyuran Akkiraz‘ı sosyal paylaşım üzerinden sert bir dille eleştirerek “Meclis’e üç yılda beş kez geldi. Zaten milletvekilliği yapmıyordu ki, nereden istifa ediyor?” demiş.

Sabahat Akkiraz her gün meclise gelse ne yapacak?

Ümit Özgümüş her gün meclise gelip ne yapıyor acaba?

Muhalefet milletvekilleri olarak Soma’yı “kader” olmaktan çıkartabiliyor musunuz?

Hayır?

O zaman ne işiniz var orada?

İktidar iktidar olmanın gereğini kendince yapıyor. Muhalefet muhalefet olmanın gereğini nerede, nasıl yapıyor? Sabahat Akkiraz’ı örnek alın. Milletvekilliğini “ekmek ve rant kapısı” olmaktan çıkarın!

xx        xx        xx

Bu sene 19 Mayıs buruk kutlandı.

Hatta bazı yerlerde değil, birçok yerde “Devlet kutlaması” da olmadı!

Ama yine insanlar Ankara’da Anıtkabir’e akın etti. Yine ziyaretçi rekoru kırıldı.

Başbakanlık Basın Enformasyon Genel Müdürlüğü Muğla ŞubesiÇanakkale Savaşı Müzesi Tırı” getirtmiş. Muğlalılar da iki gündür Cumhuriyet Meydanı’nda o tırı ziyaret ediyor.

Tır 19 Mayıs’tan beri burada. Bir hafta daha kalacakmış. Kaçırmayın. Çocuklarınızı mutlaka götürün.

xx        xx        xx

Aslında çocukları Çanakkale’ye götürmek gerek. Elbette Anıtkabir’e de…

Bir ara İlköğretim okullarında Çanakkale ve Anıtkabir’e geziler düzenleniyordu. Bir trafik kazası bahane edilerek o geziler Milli Eğitim tarafından sınırlandırıldı sanıyorum.

Yapılması gereken “güvenli yolculuk” için “önlem” almaktı.

Galiba gezileri kaldırmak kolay geldi.

Maden ocaklarında da güvenli üretim için “önlem” şart… Ama önlem almak işlerine gelmiyor.

“O zaman madenleri kapatın!” mı diyelim…

xx        xx        xx

İlahiyatçı R. İhsan Eliaçık tiwitter da “Şii Mitolojisi İle Sünni Saltanatı Aşamadık” demiş. Doğru söylemiş.

Twitterın “bekarı” bol.  Orada kimi hakim, kimi yargıç… Kimi avukat. Herkes ölenlerin hesabını soruyor.

Bekara karı boşamak kolaydır” diye bir söz vardır. Herkes ahkam kesiyor. Elbette canı yanan eşek atı geçermiş… Adamlığını, insanlığını yitirmiş sayısızca insan varken emin olun “bir adam öldü”  demek hiçte kolay olmuyor..!

Öyle ya da böyle “… adam öldü” diyebiliyoruz. “Babam öldü”, “Kocam öldü”, “Oğlum öldü” demek, bir adam öldü demek kadar kolay mı?

xx        xx        xx

ABD Maden Güvenliği Komitesi Başkanı Randall Harris, “Doğru bir gaz maskesiyle madencilerin hepsi kurtulabilirdi.” demiş.

Önceki akşam CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın programında Maden İş Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, ölüm madeninde kömür tozu kızışması ile ısının, karbon monoksitin varlığını gösteren sensörlerin bulunmadığından yeni haberdar olduğunu söylüyordu!

Twitter da biri 19 Mayıs kutlamasızlıklarını eleştirirken “Cumhuriyet tarihi böyle genelkurmay başkanı görmedi” diyordu.

Türkiye işçi sınıfı tarihi böyle sendika başkanları gördü mü ki?!!

Bir başka twitter sakini de şu mesajı paylaşmış:

Şu an gücüm olsa eşlerini kaybetmiş hanımlara dikiş atölyesi kurardım. Bursa ile bağlantı kurar malı satardım. İş yerine psikologlar alırdım. Her gün bir saat terapi yaptırırdım. İş yerinin yanına etüt merkezi ve kreş açar Çocukların bakımını ve eğitimini yaptırırdım.

İktidarın, muhalefetin aklına böyle şeyler neden gelmez ki?

Zaman; bir yarayı iyileştirirken başka bir yarayı açmaya sebep olan aptal bir akımdır..!

xx        xx        xx

Benim aklımda hala önceki gece Ahmet Hakan’ın programından önce Enver Aysever’in Aykırı Sorular Programı var. Orada Soma Madeni işçilerinden Sefa şöyle diyordu:

İşveren bize ne yemek ne su verir. Yanımızda getiririz. 8 saat çalışırız. Tuvalet yok. Bizim çalıştığımız yere köpek girmiyor.

Ne bu? Ülkemizde yeraltında KÖLELİK yaşatılıyormuş da haberimiz yokmuş!

Şu Milli Eğitim “milli” olmanın gereğini yapıp, “güvenli yolculuk” için “önlem” alıp Anıtkabir, Çanakkale gezilerinin yapılmasını sağlamalıdır.

Sadece Çanakkale ve Anıtkabir değil, Soma’da ziyaret edilmelidir…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
yunus demir 21 Mayıs 2014 / 11:31

özcan bey, dünkü yazınızın altındaki yorumlarda A. Deniz’in yorumunu okudum… inanın ev hanımlarını bedavadan çalıştırıyorlar… bu avon satıcıları hakkında da önemli bulduğum yazılarınızı bekliyorum…. ayrıca işe alımlarda ücret+prim’i anladıkta +sigorta ne demek bu yasada varmı… sgk’ları uyarsanız diyorum.. şimdiden elinize sağlık, kolay gelsin

reşat öztepe 21 Mayıs 2014 / 11:34

ERGENE KARI BOŞAMAK KOLAYDIR,VEYA BEKARA KARI BOŞAMAK KOLAYDIR.Özcan Ağam;yazıya el varmamak galiba bu.sizde de var,bunu hissediyorum.Amma Gocaman sen neleri yaşadın.yazılarınızı yazınız.Ak parti İktidar oldu.12 yıldan beri de iktidarda!ne demiş idi adamın biri.Ak parti 550 mMilletvekili çıkarabilir ve iktidar olabilir ammaiMUKTEDİR OLAMAZ MUKTEDİR YAPMAYIZ.Naçizane bir hatırlatmak istedim.Belki haddimi aşıyorum amma,Halk Ak partiyi iktidar yaptı da,5000 kişiyi bulan “YERLEŞİK DÜZEN” MENSUPLARI hala direnmeye ve direnç göstermeye devam ediyorlar.sevgi ve saygı.