Çanakkale Savaşları Zaferimiz

Bu haber 19 Mart 2014 - 21:04 'de eklendi ve 794 kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Hüseyin Nizamoğlu 

Çanakkale Savaşlarını 18 Mart 1915 tarihinde kazandığımız halde neden Birinci Cihan Savaşında yenik sayıldık? 30 Ekim 1918’de Mondros Mütarekesini hazırlayan İngiliz ve Fransızlar imzaya zorladığı muhakkaktır. Savaşın suçluları olan İttihat ve Terakki Cemiyeti liderleri tarafından imzalandığını,  henüz 4 ay önce hilafete geçen Sultan Vahdettin’in sert bir çıkışla dünyaya ilan edişinden anlıyoruz.

10 Kasım 1918 günü Enver, Talat ve Cemal Paşalar Padişaha, Mondros Müzakeresini anlatmak üzere saraya geldiklerinde Padişah kendilerini kabul etmediği gibi, onların vatan haini olduğunu söylemiştir. 24 Kasım 1918 günüde Daily Mail ve Times Gazetelerine verdiği beyanatla ülkenin cihan savaşına girmesine sebep olduklarını söylemiştir. Bu beyanat sonu hemen yurt dışına kaçmışlardır.

Çanakkale Savaşlarında komuta yüzbaşı seviyesindeki subaylardır. Sultan Hamit döneminin harp okullarından mezun olan ana ve baba tarafından Türk ve Müslüman subaylardır. Çanakkale Savaşındaki azim ve ille de olacak inancı var. 225 okka olan mermiyi tek başına kaldırıp iki metre yüksekteki topun namlusunu koyan Koca Seyit var. Gece sabahlara kadar Çanakkale Boğazının dibine mayın döşemeyi, düşmanı uykudan uyandırmadan başaran Türk ve İslam çocuklar vardı. Kara savaşını yöneten kaymakam olarak tarihe yazılan yüzbaşı seviyesindeki subaylar; Bolayır geçidi civarına 5. ve 7. Fırkalara Kaymakam Remzi Bey, 19. Fırka Komutanı Kaymakam Mustafa Kemal Bey, 11. Fırka Komutanı ise Kaymakam Refat Bey idi. Alman Komutan Von Sandres savaşın tertip ve düzenine hayran ve takdirle seyir etmiştir. Yukarıda bahsettiğimiz Mondros Mütarekesi şartlarına göre savaşın galipleri yurdun en güzel yerlerine çıkarma yapmışlardır. İstanbul İngilizlerin, İzmir seferberlik ile ilgisi olmayan Yunanlılar tarafından işgal etmiştir. Gaziantep, Kahraman Maraş ve Şanlı Urfa civarına Fransızlar, Antalya ve Muğla civarını İtalyanlar yerleşmişlerdi.

Çanakkale Savaşlarının bütün ülkede ve özellikle sorumluluğu yüklenebilecek kişilik sahibi olanları adeta seçiyordu. Kim çıkarak yürüyün ülkeyi kurtarıyoruz deyince kitleleri arkasına alabilecek olanlar dillerde dolaşıyordu.

Osmanlı hakanlığın merkezi İstanbul düşman tarafından işgal edilmiştir. Mütarekeye göre tek silah ve harp malzemesi elimizde kalmayacak. Hepsini düşman teslim alacaktır. Bu şartlar içinde çok acil olarak Anadolu’ya bir karargah kurulması gerekiyor. Padişah ile Mustafa Kemal, Vahdettin Şehzade iken birlikte Avrupa gezileri vardır. Bu gezi bu ikiliyi uzun zaman dostluk kurmalarına sebeptir. İkisi de çok zeki insanlardır, kendilerine tercihen seçtikleri arkadaşları içinde Kazım Karabekir ve Fevzi Çakmak bu sırra ortaktır. Başka subaylarımızda ekibe tam bağlı ve ilk emir çıkmasını bekler durumdalar. İlk üçlü gurup 1919 Nisanın ilk günlerinde saraydadır. İlk görüşme ve görev alma Kazım Karabekir ile olmuştur. İçerde ikili görüşmeyi Mustafa Kemal dışarıda beklemektedir. Padişah, Kazım Karabekir’e son sözünü söyleyerek, kendisinin Erzurum’daki eski birliği olan Şark Ordu Komutanı olarak giderek, şark tarafında büyük bir dostluk mütarekesi yap. Batı bölgesinde savaş halinde iken Rus tarafından bize güven verecek antlaşmanın yapılması halinde doğudaki savaş malzemelerinin batıya nakli gündeme gelebilir. Konunun önemi bakımından size güvenimizin tam olduğu anlamınadır. Kazım Karabekir Paşanın arzu ettiği ne varsa hepsini Padişah açıklayınca, cevap olarak emriniz olur haşmet maab… olmuştur.

Dışarı çıkınca kendisini heyecan içinde bekleyen Mustafa Kemal Paşa, durumu öğrenince hemen oracıkta neler olacağının kısa hesabını yapar. Kendisinin bir ay gibi zaman içinde genel müfettiş sıfatı ile Karadeniz hattından Anadolu’ya ve oradan da Orta Anadolu’ya geçeceğini planlıyor.

Az sonra kendisini içeri alan Padişah; aynı şekilde olanları ve olacakları harfiyen planımız uyarınca yürüyoruz. Hazırlanın demiştir. Vapur ve gereken en uygun malzeme ile 30 civarında kurmay subay ile 1919 Mayıs ayı ilk haftası yola çıkılacaktır.

Kazım Karabekir program gereği Ruslarla önce dostluk anlaşması yapmıştır. Devamla sınır anlaşması yapılmıştır. Ruslarla sınırımız bugün halen aynı hatlardır.

Savaşı birlikte kazanan bu üçlüyü Cumhuriyet ilan edildikten sonra bir arada göremiyoruz.

Padişahı İngilizler ortadan kaybediyor. Çok uzun yıllar sonra Suriye Şam’da defin edildiği söylendi. Kazım Karabekir Atatürk’ün kurduğu CHP’nin bazı uygulamalarını eleştirerek 2. partiyi Atatürk’ün de izni ile kurmuştur. Ama partinin ömrü kısa olmuştur.

Bana göre ikinci parti yaşasaydı, Atatürk gene hiç değişmeyen lider olarak kalacaktı. Çok partili hayatı çok arzu etmesine rağmen göremeyen Atatürk, bu günleri görseydi etrafına kimlerin sardığını öğrenerek kahrolacaktı. Ben Ata’nın makamının cennet olmasını diliyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.