Çanakkale Geçilmez

Bu haber 07 Eylül 2018 - 2:31 'de eklendi ve 2.686 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

Hayati Nizamoğlu

Askerliğimi Çanakkale- Gelibolu- Ortaköy’ de yaptım. Nasıl oldu bilmiyorum, Çanakkale Savaşlarının geçtiği bölgeyi bir türlü gezmek mümkün olmadı.

1983 yılında üniversiteden mezun olduğumuz arkadaşlarımız 4 günlük güzel ve anlamlı bir etkinlik düzenlediler. Çanakkale’de bir araya geldik. Deniz savaşlarının, sonrasında kara savaşlarının yapıldığı her noktaya gittik. Hikayesini dinledik.

O gün 10 kilometre yürümüşüm. Bugünün imkanlarıyla bile yorulduğumuz o bölgede, bir asır önceki şartlarla yapılan mücadeleyi daha iyi anladık. Şehitlikte Muğlalı şehitlerimizin mezarlarını ziyaret ettik. Hepsinin isimlerini, doğum ve şehit oldukları tarihlerini mezar taşlarından okurken hem hüzünlendik, hem de gururlandık. Dedemin kardeşinin mezarını da şehit düştüğü yerde aradım. Buldum galiba, ama neticede bütün şehitler bizim kahraman dedelerimiz.

Bir arkadaşım duygulandı “Şimdiki nesil çok değişti. Böyle savaşıp, canlarını verirler mi bilmiyorum.” dedi. Ben de arkadaşıma bölgeyi bizimle aynı anda gezen ve Türkiye’nin değişik yörelerinden gelmiş binlerce insanımızı göstererek “Hiç endişen olmasın. Bu insanlar köklerini, tarihini görmek için buradalar. Çanakkale geçilmez, ülke bölünmez.” dedim.

MUĞLALI MUHACİRLER

Programın ikinci gününde Gökçeada’ya gittik. Ada’ya olan ilginin yoğunluğu görmeye değerdi. İstanbul’dan çok sayıda vatandaşımız arazi almışlar, taş evler yapmışlar. Ada’da devlet 5 baraj yapmış ve su sorunu yok. Rehberimize Muğlalı göçmenlerin nerede yaşadıklarını sordum. Uğurlu köyünde olduklarını öğrendim. Uğurlu’ya gittik.

Pek tanışma, konuşma fırsatımız olmadı ama bizimkiler adanın zengin bir bölgesinde yaşıyorlar. Gizli Liman denilen yerdeki plajı ve hızla gelişen turizmi, zannediyorum bizimkileri zengin etmiş. Zamanında Yatağan/Eskihisar’dan adaya gitmemek için bahane üretenler ya da gitmeyenler bence zarar etmişler. Uğurlu’da birçok 48 plakalı araba gördüm. Akrabalık ilişkileri sürüyor.

Çok keyifli bir gezi oldu. Hasret giderdik. Ülkemizle ve atalarımızla gurur duyduk. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum.” sözünün anlamını ve bu emre uyanların kahramanlıklarını yerinde yaşadık.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Osman BAYIR 08 Eylül 2018 / 18:35

Hayati Bey kardeşim. Çanakkale gezimizi mükemmel özetlemişsin Tebrik ediyorum. Selamlar.