Çanakkale Destanı

Bu haber 17 Mart 2017 - 23:47 'de eklendi ve 532 kez görüntülendi.

Muğla Valisi Amir Çiçek, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 102. Yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajında, Çanakkale Savaşı’nın Kurutuluş savaşına ve Cumhuriyetin kuruluşuna giden yolda milletimizin verdiği en büyük varoluş mücadelesi olduğunu kaydetti.

Sultan Kocakulak

Muğla Valisi Amir Çiçek, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferinin 102. Yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajında, Çanakkale Savaşı’nın Kurutuluş savaşına ve Cumhuriyetin kuruluşuna giden yolda milletimizin verdiği en büyük varoluş mücadelesi olduğunu kaydetti.

Hür ve bağımsız yaşama kararlılığının en veciz örneklerinin sergilenmiş olduğu Çanakkale Deniz Zaferi’nin eşsiz bir kahramanlık destanı olduğunu kaydeden Vali Çiçek, “Bu zafer, tarihten silinmek istenen bir milletin vatanını ve mevcudiyetini canı pahasına nasıl savunacağını göstermesi bakımından insanlık tarihi için de ibret alınması gereken bir hadisedir. Çanakkale’de omuz omuza savaşıp, bugün koyun koyuna yatan kahraman şehitlerimiz, milletimizin bin yıllık birlik ve beraberliğinin en büyük nişanesidir. Çanakkale, Vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk milletinin, neleri başarabileceğinin kanıtıdır. Geçtiğimiz yıl 15 Temmuz’da aziz milletimiz bir kez daha Vatanına bayrağına devletine karşı yapılan hain darbe girişimini bertaraf ederek şehitlerimizin emanetine sahip çıkmış, Cumhuriyet’e ve demokrasiye olan sadakatini, istiklaline olan sevdasını canı pahasına ortaya koymuş ve Türk ulusunun milli mücadele ruhunu ve eşsiz kahramanlığını bütün dünyaya göstermiştir” dedi.

Vali Çiçek şöyle devam etti:

“Bu topraklar vatanını canından aziz bilen şehitlerimizin kanı ile yoğrulduğu için kutsal vatan toprağı olmuştur. Tarihin hiçbir döneminde esaret altına girmemiş ve her zaman tarihe yön veren, parlak zaferlerle şanını taçlandıran Yüce Türk milleti; kutsal vatan toprakları uğruna canlarını tereddüt etmeden seve seve veren şehitlerimize karşı vazife ve sorumluluklarının farkındadır. Bunun için tarihin zorlu sınavlarından geçerek bugünlere ulaşan bir millet olarak, bugün ülkemizi bölmek, birlik ve beraberliğimizi bozmak için fırsat kollayanlara karşı yine aynı azim ve fedakârlıkla mücadelemiz devam etmektedir. Bizler, şehitlerimizin kutsal emanetine kararlılıkla sahip çıkacak, ülkemizi hak ettiği yarınlara taşımak için birlik ve beraberlik içerisinde hedeflerimize hep birlikte yürümeye devam edeceğiz. Şehadetlerinin 102. yıl dönümünde aziz Çanakkale şehitlerini bir kez daha rahmetle ve minnetle yâd ediyor, 18 Mart Şehitleri Anma Günü münasebetiyle tarih boyunca vatanı için, devleti, milleti ve bayrağı için canını feda etmiş tüm aziz şehitlerimize ve başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal eden gazilerimizi, bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum.”

Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümü

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü için bir mesaj yayımladı.

Metin Karakoç

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü için bir mesaj yayımladı.

Çanakkale’de Gelibolu Yarımadası’nda 102 yıl önce yaşanan bir savaşın dünya tarihini değiştirdiğini, ulusal bağımsızlığı için tek yürek olan bir milletin özgürlük mücadelesi veren birçok millete örnek olduğunu söyleyen Osman Gürün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri dehasının Çanakkale’de milletin kararlılık ve azmiyle birleşerek bu zaferin kazanılmasını sağladığını söyledi. Başkan Gürün, “Bundan 102 yıl önce Çanakkale’de denizde ve karada yaşanan savaş ulusal bağımsızlığına düşkün bir milletin birlik ve beraberlik içerisinde tek yürek olarak kazandığı, dünya tarihini değiştiren büyük bir zaferdir. Düşman kuvvetleri ne kadar güçlü olursa olsun, Yurtta Barış, Dünya’da Barış cümlesini kuran, ileri görüşlü, askeri dehası savaştan sonra bütün dünya devletleri tarafından daha iyi anlaşılacak Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde bir millet Çanakkale’de, Anafartalar’da, Conkbayırı’nda, Arıburnu’nda tarih yazmıştır. Ülkemizin her köşesinden, her şehrinden kahramanlarımız Çanakkale’de bu vatan için savaşmış ve şu an Çanakkale şehitliğinde ebedi istirahatgahlarında yatmaktadırlar. Bugün çocuklarımızın, gençlerimizin yakın tarihimizi bilmesi, öğrenmesi, atalarının birlik ve beraberlik içerisinde neleri başarabildiklerini anlamaları için Çanakkale’yi mutlaka görmeleri gerekmektedir.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan bütün vatandaşları 18 Mart, 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim tarihlerinin yakından ve yüreğinden ilgilendirdiğini, bu ulusal değerlerin bizleri bir arada tuttuğunu hatırlatan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, birlik ve beraberliğimizi bozmaya kimsenin gücünün ve sözünün yetmeyeceğini söyledi. Osman Gürün; “Türk milleti olarak 18 Mart Çanakkale Zaferi’nde Çanakkale’yi geçilmez yapan kahramanlarımızı, 23 Nisan’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizi kuran kurucu iradeyi saygıyla ve minnetle meydanlarda, okullarda anabilmeliyiz. Siyasi irade bu ulusal günlere daha fazla sahip çıkmalı ve önem vermelidir. Bu duygu ve düşüncelerle 18 Mart Çanakkale Zaferi’nde vatan toprakları için canını ortaya koyan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün silah arkadaşlarını, cepheye silah taşıyan 7 den 70’e bütün vatandaşlarımızı saygı ve minnetle anıyor, bu milletin bir ferdi olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

 

Çanakkale Zaferi inancın bir destanıdır

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, 102. Yıldönümünü kutladığımız Çanakkale Zaferinin, bir inancın destanı olduğu söyledi.

Nazife Taşdelen

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, 102. Yıldönümünü kutladığımız Çanakkale Zaferinin, bir inancın destanı olduğu söyledi.

Çanakkale Zaferinin tarihten silinmek istenen bir milletin, bütün yokluk ve imkânsızlıklara rağmen, canı pahasına vatanını nasıl savunduğunu gösteren destansı bir zafer olduğunu belirten Başkan Gümüş, “18 Mart 1915 Çanakkale Zaferinin; bağımsızlığın Türk karakterinin değişmez bir parçası olarak bütün dünyaya gösterildiği şanlı bir destan olduğunu kaydetti.
Başkan Gümüş, “Türk milleti tarih boyunca hiçbir zaman esaret altına girmemiş, her zorluğun üstesinden gelmiştir.  Çanakkale Zaferi de tarihin akışını değiştiren, bağımsızlık ve özgürlük inancının bir destanıdır. ‘Çanakkale Geçilmez’ dedirten kahramanlarımız, milletimizin gücünü tüm dünyaya bir kez daha duyurmuş, vatana sahip çıkma ve özgür yaşama kararlılığımız güçlü biçimde ortaya koymuşlardır. Vatan topraklarını canları ve kanları pahasına bizlere bırakan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi şükran ve minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyorum” dedi.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.