Cami ve Türbeler taşınacak

Bu haber 20 Temmuz 2013 - 10:10 'de eklendi ve 861 kez görüntülendi.

camiveturbelertasiniyor13213151321Yatağan’a bağlı 4 bin 500 yıllık tarihi geçmişi bulunan Yeşilbağcılar beldesinin, kömür yatağı üzerinde bulunmasından dolayı şehir boşaltılarak başka bir bölgeye taşıması üzerine, bu alanda korunması kararı alınan cami, türbe ve mezarların yeni yerleşim yerine taşınması kararı Müze Müdürlüğü ve Anıtlar Kurulu tarafından onaylandı.
Hasan Telli
Yatağan’a bağlı 4 bin 500 yıllık tarihi geçmişi bulunan Yeşilbağcılar beldesinin, kömür yatağı üzerinde bulunması nedeni ile belde boşaltılarak başka bir bölgeye taşıması üzerine, bu alanda korunması kararı alınan cami, türbe ve mezarların yeni yerleşim yerine taşınması kararı Müze Müdürlüğü ve Anıtlar Kurulu tarafından onaylandı. Belde de yaşamın sona erdiğini, bütün Yeşilbağcılar halkının yeni yerleşim yerine taşındığını belirterek beldenin 4 bin 500 yıllık bir tarihi olduğunu hatırlatan Belediye Başkanı Ertaf Cicili, “Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) kömür çıkarma işlemlerinin başlama talebi üzerine belde sakinleri başka bir bölgeye taşındı. Beldede yaşam tamamıyla sona erdi. Yeşilbağcılar beldesi 4 bin 500 yıllık tarihi geçmişe sahip bir yer. Buranın taşınması ile birlikte çok sayıda tarihi yapıda gün yüzüne çıktı. Halkımız bu tarihi yapıların taşınmasını yeni yerleşim yerine getirilmesini talep etti” dedi.
Belde için önemli olan tarihi değerlerin yeni yaşam alanında yaşatılmasını istediklerini söyleyen Cicili, “Bunun için yetkili kurumlara müracaatlarımızı yaptık. Müracaatımız sonucu Müze Müdürlüğü, Anıtlar Kurulu ve kazı ekibinin yaptığı çalışmalarda 109 yıllık tarihi cami, türbe ve cami etrafında bulunan mezarların yerinde korunması kararı çıkmıştı. Biz tekrar müracaat ederek bu alanların yerinde korunmasının mümkün olmadığını ve yeni yerleşim yerlerine taşınması istedik. Yetkililer bölgeye gelerek inceleme yaptı. Daha önce yıkım kararı durdurulan cami, türbe ve mezarların taşınması için Anıtlar Kurulu’nda karar alındı. Bu alanlar en kısa süre içerisinde yeni yerleşim yerlerine taşınarak aynı isimlerle yaşatılacak” şeklinde konuştu.
Belde halkının ramazan ayında camisiz kaldığını belirten Cicili, “Yeşilbağcılar da artık yaşam sonlandı. Biz, en kısa sürede caminin yeni yerleşim yerine taşınmasını istiyoruz. Çünkü belde halkının yeni yerleşim yerinde ibadetini yapabileceği bir camisi yok. Ayrıca bu alanda sürekli kömür çıkarımı için çalışma yapıldığı ve dinamit patlatıldığı için heyelan oluyor. Caminin bu nedenle zarar görmemesi için en kısa süre içerisinde taşınması gerek. Bunun içinde görüşme ve yazışmalarımızı daha da hızlandırdık. En kısa süre içerisinde hem tarihi camiimizin hem de yanında bulunan türbe ve mezarların yeni yerleşim alanına taşınmasını sağlayacağız” diye konuştu.
Beldenin boşaltılması ile birlikte yıkım çalışmalarının başladığını belirten Cicili, “eski yerleşim alanında yaşam olmadığı için define avcıları ve hırsızlar tarafından caminin muslukları, çatı kaplaması ve demir kapısı talan ediliyor. Gün geçtikçe tarihten bir parça alıyorlar. Tarihi değerler daha fazla define avcıları ve hırsızlar tarafından çalınmadan taşınması gerekiyor. Cami ve türbe yeni yerleşim yerinde taşındığında yine aynı ismi taşıyacak” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.