Cami ve Saraylarımız

Bu haber 15 Kasım 2018 - 1:09 'de eklendi ve 1.670 kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Hüseyin Nizamoğlu

Mübarek günlerde yapılan dini tören ve mevlitler dolayısı ile ülkenin birçok vilayetinde tarihi camilerimizi tanıdık. Bunlardan ünlü padişahlar zamanında yapılmış sarayları sıra ile yazınca, birde caminin adı verilen günün hükümdarı var. Osmanlı döneminde en uzun süre payitaht olan İstanbul’u uzaktan veya havadan bakıldığında minareler şehrin amblemidir. Yedi tepe üzerine yapılmış tarih kokan ünlü camileri inşa ederek bizlere miras bırakan atalarımız uzun yıllardan sonra 1950’den itibaren aslımızı arar olduk. Bu tarihimizi ve dinimizi aslı gibi yaşamaya başlamak çok pahalıya mal olsa da, bu uğur da canlarını veren devlet adamlarımızı unutamayan büyük milletimiz, kendi içinden yenilerini yetiştirip sorumlu makamlara getirmiştir.

BUNLARDAN ADNAN MENDERES

Atalarımızın bizlere miras bıraktığı camileri aslına uygun olarak, tamir etmiş ve yenilerini inşa etmiştir. Cumhuriyet döneminin ilk ve devamlı hükümet merkezi olan Ankara’ya tarihi camilerimize uygun olarak beş tepeden biri olan Koca Tepe’ye cami inşa etmiştir. Caminin adını kendi ismini koymak zamanın muhalefeti cami yapılmasına karşı olduğu sebebiyle Koca Tepe Camii olarak kalmıştır.

BOĞAZ KÖPRÜLERİ

1965’lerde Başbakan olan Süleyman Demirel, İstanbul Boğazı üzerine asma köprü yaparken, muhalefet gene aynı CHP bu defa yanında 27 Mayıs 1960 ihtilalini yaparak elini kana bulaştıran bir sürü katiller sürüsü, köprü bitince hizmete açmasına mani oldular. 12 Mart 1971 ihtilalini yapanlar ve suç ortakları köprünün hizmete açılışında mimarı olan Demirel’i davet bile etmediler. Bu sebeple köprünün adı Boğaz Köprüsü olarak kaldı. Milletin bildiği köprünün 1974’de hizmete girdiği ve o tarihte  bir CHP’li olan Nihat Erim Başbakandır. Buda gösteriyor ki, CHP hep askerlerin gölgesinde iktidar olmuştur.  (O Nihat Erim ki Muğla merkeze yapılması planlanan hava alanını Dalaman gibi bitnel arazilere yapılmasına sebeptirler.

FATİH SULTAN MEHMET KÖPRÜSÜ’NÜ YAPAN TURGUT ÖZAL ZEHİRLENEREK ŞEHİT EDİLDİ

Turgut Özal,  12 Eylül 1980 askeri darbeden sora yapılan seçimde iktidar olmuştu. İhtilali yapanların gayeleri sokak terörünü durdurmak idi. Geldiler ve bir gece içinde terör durdu. Bu olayı Süleyman Demirel çok değişik olarak karşı gelmişti. Demirel diyordu ki, madem bu  kadar gücünüz vardı da ne diye dünde tam yetkili sıkı yönetim  komutanı iken…! İlle de hükümet gitsin ben geleyim gayesi değil midir?  Gene basın yolu ile Kenan Evren Paşa’dan şöyle bir cevap geldi; “Ben veya biz ihtilal yapmak zorunda kaldık. Çünkü 61 Anayasasını rafa kaldırmak gerekti. Dolayısı ile CHP kapanınca ancak netice alınabildi…”

YAVUZ SULAN SELİM KÖPRÜSÜ, DEVLET BAŞKANLIĞI SARAYI ve BEŞ TEPE CAMİİ 

Bitmiş vaziyetteki bu üç eseri yapan Başkan R. Tayyip Erdoğan’a boğmak için birleşebilen, üç muhalif parti yüzde altmış diye kendilerini tarif ediyorlar. Ama bu çoğunluk yalnız yıkmak için büyük eserleri yapanları gerekirse asmak için birleştikleri artık anlaşıldı.

BÜYÜK HAVA ALANI YAPILMASIN, ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ İNŞAATIDA DURDURULSUN DEDİLER.

14 Temmuz 2015 Pazartesi günü Cumhurbaşkanımız adeta isyan eder gibi bir açıklama yaptı; “Bu ne demektir böyle? Hükümete ortak olmasını istediğimiz sırada bahsettikleri kırmızı çizgiler içinde yeni yapılmakta olan hava alanı yapılmasın, üçüncü köprüde yapılmasın gibi fikirleri öğrenmiş bulunuyoruz… Şu sırada tek beklentimiz koalisyon hükümeti kurmak hedeftir. Sıra ile ne yapacağımızı bize zaman gösterecektir.”

Bize göre bu curcunanın şimdilik çaresi erken seçim olmuştur. Şu an pişman olan milyonlarca seçmen seçim istemektedir. Ancak bu suretle yeni anayasa ve başkanlık sistemi tahakkuk ederse ülkede kalkınma hedefi atak yapmaya devam eder.

16 Temmuz 2015’de yazılan bu yazı ile milletimizin gönlündeki başkanlık sistemin neler getireceğini anlatmıştım. İşte geldik arzu edilen sisteme; Sanki Osmanlının şahlandığı tarihi günleri, yılları hatırlatıyor.

Bu güzelliğin muhalifi olamaz olmamalıdır diyorum. Ve diyorum ki, şehit ve gazilerimiz sayesinde ekonomisi özerk devlet olduk.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.