Cami olmayınca namaz meydanda

Bu haber 26 Temmuz 2013 - 9:55 'de eklendi ve 833 kez görüntülendi.

camiolmayincasokakta213416451232Yatağan’da istimlak sürecinin tamamlanmasının ardından cami sorununa çözüm bulunamayan Yeşilbağcılar Beldesi’nde cenaze namazları belde meydanında kılınmaya başladı. 4bin 500 yıllık tarihi caminin taşınması için geçtiğimiz günlerde Anıtlar kurulundan izin çıkmıştı.
Haber Merkezi
Yatağan’da istimlak sürecinin tamamlanmasının ardından cami sorununa çözüm bulunamayan Yeşilbağcılar Beldesi’nde cenaze namazları belde meydanında kılınmaya başladı. 4bin 500 yıllık tarihi caminin taşınması için geçtiğimiz günlerde Anıtlar kurulundan izin çıkmıştı. Güney Ege Linyitleri İşletmesi (GELİ) tarafından Yatağan Termik Santrali’nin kömür ihtiyacını karşılamak amacıyla istimlak edilen Yeşilbağcılar Beldesi’nde cami sorununa hala çözüm bulunamadı.
Bilindiği üzere, belde halkının Dağdibi ve TOKİ mahallelerindeki yeni yerleşim yerlerine taşınmasının ardından, beldenin cami sorunu gündeme gelmiş ve eski yerleşim alanında bulunan tarihi cami, türbe ve evlerin yerinde korunması kararı alınmıştı.
Yeşilbağcılar Belediyesi’nin söz konusu yapıların yerinde korunmasının mümkün olmadığını belirterek gerçekleştirdiği müracaatların ardından, cami ve diğer tarihi yapıların aslına uygun olarak yeni yerleşim alanlarına taşınmasına karar verilirken, caminin taşınmasına yönelik somut adımlar atılamaması belde halkının tepkisini çekti.
Beldede cami olmadığı için cenaze namazlarının belde meydanında kılındığını belirten vatandaşlar, Ramazan ayı nedeniyle de geçici mescitlerin ibadete açıldığını belirterek; “Hem Dağdibi hem de TOKİ mahallerinde belde halkının ibadetlerini yerine getirebileceği bir cami yok. Her iki mahallede de hizmete açılan mescitler halka hizmet veriyor. Dağdibi Mahallesi’nde Ramazan ayı nedeniyle geçici olarak açılan mescide Müftülük tarafından geçici imam görevlendirildi. Yaz Kur’an Kursları ve teravih namazları ile Cuma namazları bu mescitte kılınıyor. En kısa sürede ibadetimizi yerine getirebileceğimiz bir caminin yapılmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandılar.
Yeşilbağcılar Belediye Başkanı Ertaf Cicili ise, tarihi caminin taşınması için herhangi bir resmi engel olmadığını belirtti. Caminin taşınması için Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan gerekli onayın alındığını belirten Cicili; “Daha önce yıkım kararı durdurulan cami, türbe ve mezarların taşınması için Anıtlar Kurulu’nda karar alındı. Bu alanlar en kısa süre içerisinde yeni yerleşim yerlerine taşınarak aynı isimlerle yaşatılacak. Ancak caminin taşınma işleminin en kısa sürede gerçekleştirilmesini istiyoruz çünkü halkımızın ibadetlerini yerine getirebileceği bir camisi yok” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.