Çam Devirmek

Bu haber 04 Ocak 2018 - 0:53 'de eklendi ve 1.124 kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Hüseyin Nizamoğlu

Kenan Evren hakkında son günlerde veryansın ediliyor. Dolayısıyla 82 Anayasasını eleştirenlere bakıyorum da, 27 Mayıs’ın mağduru olan milletimizin, yüzde 80’inin neler çektiğini bilmezden geliyorlar. Sayın Kenan Evren sık sık çam devirir. Oysa sukut etse daha çok saygı görecektir. 1980 olayını ordunun komuta heyeti yapmıştır. 27 Mayıs olayını yapanlar, hem küçük rütbeli, hem de maşa idiler. 20 senenin adı var. Ben en iyisi gene 8 yıl önceki bir yazım ile derdimi anlatayım…

(1999)

İNSAN HAKLARI

Avrupa Birliği’ne giremeyişimizin sebeplerinin en başında ülkede insan hakları tam uygulanmıyor diyorlar. Buna, bazen de işkence edildiği ilave edilir. Son olarak Alman hariciye bakanı; Türkiye insan hakları konusunda başarılı olamadı diyordu. Oysa deprem dolayısı ile Avrupa ve dünyadaki ülkelerin tutumunun değiştiğini sanmıştık. Bugün dünyanın lideri olan Amerika’da suç işleyene ölüm cezası verilmektedir. Gaz odasında, yüksek ışın veya başka türlüsü de olsa neticede idam ediliyor.

Diğer ülkeler de aynıdır. Her ülkenin istihbarat teşkilatı var. Vatan haini olduğu bilinen kişinin her zaman ölüsü yakalanıyor.

Devletlerin daim olması için, taht kavgası endişesi belirdiği hallerde, kendi evladını bile zararsız hale getiren hükümdarlar tarihte çok görüldü. 1970’lerde sokaklarda sağ-sol kavgası yapanlardan bazılarının açıkça rejimi yıkmak için çalıştığı biliniyordu. Deniz Gezmiş ve arkadaşları yakalanıp mahkemeye çıkarılınca, ne yapmak istediklerini açıkça söylediler. Türk ordusuna hakaret ettiler. Mahkemede komünist olduklarını da açıkça söylediler. “Tıpkı Nazım Hikmet’in beni Lenin yarattı dediği gibi, bizde mahkemeler idam cezası verince hemen infaz edilmiyor. Birde Büyük Millet Meclisi’nin kararı gerekiyor. Unutulacak gibi değildir ama olmuş bir vakadır. Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam kararı mecliste tartışılırken, merhum İnönü, idamın aleyhinde idi.

27 Mayıs harekâtını yapanlardan Ahmet Yıldız, Cemal Madanoğlu gibi temelli senatör ilân edilenlerde, bu komünist olduklarını beyan eden katillere arka çıktılar.

Bugün, yarım asıra yakın zaman geçtiği halde, aynı fikirlerin ülkede korunduğu delilleri ile ortaya çıktı. Ankara cezaevindeki olaydan sonra ele geçirilen silah, bayrak, flâma, yazı çoğaltma takımları her şeyi ispatlıyor. Bir yanda Apo’nun duvar boyu resmi, diğer yandan orak-çekiçli bayrak asılı idi.

1991 seçim sonu DYP ile CHP koalisyon şartları içinde Eskişehir cezaevi boşalacak şartı da vardı. Şimdi anlıyoruz ki, Eskişehir cezaevi ötekiler gibi anarşi okulu olması mümkün değilmiş. Koalisyonlar devam ettikçe CHP ceza evleri şartını hep devam ettirmiştir. Bu hususlarda tarihi sözler çoktur. Mesela Nejdet Menzir’in “Yeter be!.. Bu Devlet yıkılırsa altında siz de kalacaksınız’’ sözü ile memuriyetini, hayatını ortaya koyan bir “asil” kanı temsil ediyordu. Bir siyasi partinin koruduğu orak-çekiç hayranı daha kimler vardı; 1980 öncesi Disk, Töp-Der, PKK’lı bazı sağlıkçılar, mimarlar ve bütün sivriliklerin hepsi birden gencecik öğrencileri kışkırtarak sokakta bir araya geliyorlardı.

Sonunda PKK dağlara çıktı. HADEP adında parti kurdular. Bu partiye eski Diskliler ve diğerleri de girdiler. CHP sayesinde meclise girenlerden Leyla Zana, Apo bayrağını meclis kürsüsünden salladı. Başka hıyanetlikleri de vardı. Neticede parti kapandı. Eski komünist ve yeni Apo’cu olan bu sözde milletvekili olan kişilere mahkeme mahkûm etti. İşte bundan sonra devreye İnsan Hakları Derneği giriyor. Avrupa’ya jurnallıyor. Seçilenler mahkûmdur.

İnsan Hakları Derneği Başkanı, Apo ile resmen gidip Kuzey Irak’ta konuşabiliyor. Bu derneğe maddi yardım verildiğini Apo bizzat söylemiştir.

Her şey ortada, suçlular kol geziyor. 30 bin Kürt ve genç güvenlik görevlisi öldürülmüştür. Yapanları biz hep sağ salim yakalıyoruz.

Bir yerde çok büyük eksiklik var. Bu açıkça ortadadır. Acaba diyorum bütün olumsuzlukları irtica olayımı sebep oluyor?

Gene de diyorum ki insan hakları, devlet yıkmak isteyenler için mi var?

En yüksek hâkim konuşuyor. 81 Anayasası yasaklar anayasasıdır. Ben de diyorum ki, yasaklar varsa neden hala hıyanet çoğalıyor? 80 öncesindeki 61 Anayasası mı geri gelsin? Tek varlığımız ordu ve adaletin yıpranmasına izin veremeyiz. Lütfen yüksek yerlere gelenler, milletin parçası olduğunu unutmasınlar.

Evet, şimdi unutmayan ekip iş başındadır. 1991’den beri geçen 26 yıl içinde neler oldu? Kimlerdir hep aynı vatan hainliğini yapanlar? Her olayın ardında ABD ile Yahudiler olduğu açıkça ilan edildi.

Buna rağmen aynı vatan hainleri vardır. Ama bitecektir.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.