Çam ağaçları kurtarılamadı

Bu haber 19 Nisan 2014 - 10:28 'de eklendi ve 1.014 kez görüntülendi.

cevreilsaglik1516515Muğlalıların “Çevre Anası” Saynur Gelendost’un yıllar önce tasarlayıp, kaidesini de kendisinin yonttuğu Sınırsızlık Meydanı’nda Gelendost’un hayali gerçekleşti. Bu güne kadar sendikaların, öğrencilerin, kadınların, siyasi parti ve düşüncelerin protestolarda bulundukları, seslerini duyurmaya çalıştıkları meydanda gerçekleştirilen ve tarafların bir araya geldiği forumun konusu “Hastane bahçesindeki ağaçlar kesilsin mi kesilmesin mi?” oldu.  Ama sonuç alınamadı.

İlkay Yıldız

Muğlalıların “Çevre Anası” Saynur Gelendost’un yıllar önce tasarlayıp, kaidesini de kendisinin yonttuğu Sınırsızlık Meydanı’nda Gelendost’un hayali gerçekleşti. Bu güne kadar sendikaların, öğrencilerin, kadınların, siyasi parti ve düşüncelerin protestolarda bulundukları, seslerini duyurmaya çalıştıkları meydanda gerçekleştirilen ve tarafların bir araya geldiği forumun konusu “Hastane bahçesindeki ağaçlar kesilsin mi kesilmesin mi?” oldu.  Ama sonuç alınamadı.

Muğla’da Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesine yapılacak ek poliklinik binası için kesilecek ağaçlar için düzenlenen forum Sınırsızlık Meydanı’nda yapıldı.

Ek bina için yaklaşık 40 ağacın kesilecek olması çevrecilerin tepkisine neden olmuş çevrecilerin İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin ile görüşmelerinin ardından ağaçların kesilmeden yerinden taşınması için çalışma başlatılmıştı. Çevrecilerin bir araya geldikleri Muğla Dayanışma Platformu Geçen bir haftalık sürenin ardından Sınırsızlık Meydanı’nda Muğla Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Rıza Murat Himoğlu, İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastane Baş Hekimi Prof. Dr. Gürsoy Doğan ile bir araya geldi.

Sınırsızlık Meydanı’nda halkında katıldığı forumda Muğla Dayanışma Platformu adına konuşan Akdeniz Yeşillerinden Mustafa Tuncaelli, “Ağaç kesimi durdurmak için orada iki gün nöbet tuttuk. Daha sonra bu konuda İl sağlık Müdürü Cihan bey ile yaptığımız görüşme sonrasında ağaçların kesilmeyeceğini, kesilmeden bir çözüm bulmak için çaba sarf edileceğini sözünü aldıktan sonra oradaki nöbetimize son verdik. Biz de gelişmeleri değerlendireceğimizi, bizlerde araştıracağımızı söyledik.” diyerek şöyle devam etti:

“Ben içinde bulunduğum platform adına şunu söylemek istiyorum, biz orada bulunan ağaçların kesilmesini istemiyoruz. Ama polikliniğe de ihtiyacımız var. Başhekimimiz ile de dolaştık polikliniklerde insanlar iç içe. Bu durum sağlıklı gelen bir insanın bile hasta olma ihtimalinin yüksek olmasına neden olabilir. Orada bir poliklinik sorunu var, ama illa bu ağaçların olduğu yere mi yapılması gerekiyor, bunların cevabını alacağız”

RUHSAT YOK

Muğla Tabip Odası adına konuşan Dr. Cafer Şahin işin bir oldubittiye getirilmek istendiğini söyleyerek “Hastane bahçesine yapılmak istenen bu iş için belediyeye ruhsat için bir başvuru yapılmış ancak henüz ruhsat alınmamıştır. Şuanda orada ruhsat olmadığı halde bir kesim ve kazım işlemi başlatılmış. Oldubitti kendini burada gösteriyor. Yani siz ilgili kuruma başvuruyorsunuz, bu ilgili kurum olurunu vermeden projemiz kesinleştirmeden işe başlıyorsunuz, diyerek oradaki ağaçları kesmeye başlıyorsunuz” dedi.

Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin ise, konunun sadece poliklinik olmadığını, aynı bahçede Ağız ve Diş Sağlığı Merkez i de yapılacağını belirtirken, hastanenin poliklinik hizmetlerinin hiçbir şeye uygun olmadığını vurgulayarak şunları söyledi:
“Şuanda hastanenin içinde bulunan polikliniklerde hepimiz tedavi görüyoruz.  Buradaki arkadaşlardan biriyle sohbet ederken ben hastaneye gittiğimde maske ile giriyorum dedi. Başka bir şey söylemeye gerek yok. Muğla’ya yakışmayan bir hastanemiz var. Bu projeye yaklaşık bir yıl önce başlandı. Bakın bu gün üniversite hastanemiz için yer teslimi yapıldı, belki 15 gün içerisinde kazı çalışmaları başlayacak. Ancak bu hastanenin tamamlanması üç yıl sürecek. Bu poliklinik projesi için ise bir yıldır çalışmalar sürüyor. Alınması gereken tüm izinler alındı. Burada yapılacak olan sadece poliklinik değil bunun yanında ağız diş sağlığı binasının da ihalesi yapıldı. Muğla’nın 30-40 yılına damga vuracak bir bina yapılıyor. Şu anda ek poliklinik hizmeti verilen barakalar Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi yapılırken yıkılacak.  O bina yıkılınca zaten yetersiz olan poliklinikler kökten çekilmez hale gelecek. O polikliniklerde günde 3 bin kişi hizmet alıyor. Ağaçlar kesilmemeli, ama o 3 bin kişi içindeki yaşlı teyzemin daha insani hizmet alması da hakkı diye düşünüyorum.”

İl Sağlık Müdürü Tekin, ağaçların kesimi konusunda çevrecilerden farklı düşünmediklerini belirtirken, “Ben kendilerine aynen şu sözü verdim.  Biz ağaçları kesmeyeceğiz, nöbet tutmayın, üşümeyin, kendinizi sıkıntıya sokmayın biz sözümüzün arkasındayız. Perşembe gününe kadar araştırın bu ağaçlar nakledilebiliyorsa nakledelim başımızın gözümüzün üstüne, ama kendileri araştırdı, bizde araştırdık bu ağaçlar nakledilemiyor. Nakletmeye çalıştığınızda,  ağaçların yaşama şansını zaten yok etmiş oluyorsunuz. Ha kesmişiz ha nakletmişiz her iki durumda da bu ağaçlar ölecek. Ama ağaçları kesmemek Muğla’nın üç hatta dört yıl daha bu poliklinik eziyetine maruz kalması demek. Aynı zamanda ağız diş sağlığı hizmetleri aynı durumda. Orada da iki insan yan yana birbirine sürtünerek geçiyor. Kişisel hak ihlalleri oluyor. Yaptığımız işler tamamen sizlerin daha iyi hizmet almanızı sağlamak içindir.” dedi.

Son olarak konuşan Muğla Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Rıza Murat Himoğlu da, “Beraberce Muğla’ya bir şeyler katmak çok büyük bir zevk olacaktır. Orada gösterilen hastanenin ilk yapıldığı zamanlarda şimdi ki peyzaj planlarında olduğu gibi dikilen ilk ağaçlar onlar büyük ihtimalle çünkü yaşları yaklaşık 50-60 yaşlarındalar. O ağaçların altı veya yedi tanesi kesilerek yapılabilecek 54 değil 60 odalı poliklinik ve geniş ferah alanları olan yeraltında poliklinik binasını kabul etmediğimiz insanların dışarıdan ışık alabileceği, havalandırabileceğimiz hasta olmayan kişinin girdiğinde yine hasta olmadan tedavi olup çıkabileceği yeni bir poliklinik binası oluşturmak.” diyerek şöyle devam etti:

“Bizim zaten bir ağaçlandırma çalışması kampanyası olacaktı. Böyle bir şeyden dolayı hep beraber yapabileceğimiz bir ağaçlandırma çalışması vesilesi olacak inşallah onunla ilgilide Orman Bölge Müdürlüğü ile konuşuldu. Orman Bölge Müdürlüğü şu mevsimde artık yapmanın zor olduğu ağaçların tutmayacağından dolayı Aralık, Ocak dönemlerinde bize hem yer tahsisi, hem de fidan tahsisi konusunda yardımcı olacağını söyledi. Onunla tekrardan iletişime devam edip inşallah hep beraber yaparız yapabileceğimizin en güzelini, en büyüğünü oluşturmaya çalışırız.”

Konuşmaların ardından karşılıklı soru cevap şeklinde devam eden forumda bir uzlaşma çıkmadı ancak taraflar görüşmelerini sürdüreceklerini dile getirdiler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.