Çalışanlar ve aileleri mağdur olacak

Bu haber 30 Mayıs 2014 - 0:10 'de eklendi ve 670 kez görüntülendi.

çalışnalarmagdurMuğla TOÇBİR-SEN Şube Başkanı ve Muğla Memur-Sen İl Başkanı Hasan Demirtaş,  Orman Muhafaza Memurları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin uygulamaya konulması Orman Genel Müdürlüğü çalışanlarını ve ailelerini büyük bir mağduriyetle karşı karşıya bıraktığını kaydetti.

Kadir Tamer

Muğla TOÇBİR-SEN Şube Başkanı ve Muğla Memur-Sen İl Başkanı Hasan Demirtaş,  Orman Muhafaza Memurları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hakkında bir basın açıklaması yaptı. Demirtaş, açıklamasında yönetmeliğinin uygulanmaya başlanılmasının çalışanları ve aileleri mağdur edeceğini söyledi.

Hasan Demirtaş açıklamasında, “Orman Genel Müdürlüğü çalışanlarımızı aynı anda çalışma yerlerinden koparmak, eğitim gören çocuklarını okullarından söküp almak; kurumumuza,  ülkemize bir yarar getirmeyeceği gibi alınan karar nedeniyle de çalışanlarımızın moral ve motivasyonu bozulmuş, sıfırlanmıştır. Bu durum hiç kuşkusuz iş verimliliğinin de düşmesine neden olmuştur. Ülkemizin en önemli kurumlarından biri olan Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü’nün, sosyal tarafların görüş ve önerilerini dikkate almadan ortaya koyduğu bu ‘Oldu-Bitti Yönetmelikleri’ yeni düzenleme yapılmadan uygulamaya konulmasının kabul edilebilir bir yanı yoktur. Yetkili sendika TOÇ BİR-SEN olarak üyelerimizin bize verdiği sorumluluğun bilinci ile gerek Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu, gerekse Orman Genel Müdürlüğü yetkililerini defalarca ziyaret ederek, sonuçları düşünülmeden çıkarılan ve uygulamaya konulan bu yönetmeliklerin durdurulması ve değiştirilmesini talep ettik. Çok üzücüdür ki Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü bu katı duruşu ile kendilerine sunduğumuz onlarca çözüm odaklı önerilerimizi karşılıksız bıraktı” ifadelerine yer verdi.

Demirtaş açıklamasına şöyle devam etti:

“Yaz-kış, gece-gündüz demeden, evlerinden eş ve çocuklarından günlerce ayrı kalarak, hiçbir can güvenlikleri olmadan, canları pahasına, yurdumuzun akciğerleri ormanlarımızı koruyan ve gözetleyen, üretimden ağaçlandırmaya, onlarca iş kaleminden sorumlu, Orman Genel Müdürlüğü çalışanlarımızın sosyal ve özlük hakları görmezden gelinerek statü hukukundan kaynaklanan güvencelerinin yok sayılması bizleri fevkalade üzmektedir. Bu nedenle TOÇ BİR-SEN olarak, binlerce Orman Genel Müdürlüğü çalışanlarımızın kendileri, eşleri ve mahzun çocuklarının susturulmuş sesine tercüman oluyoruz. Kurumlarımızla çatışmadan, kırmadan-dökmeden, üzmeden-üzülmeden, yaşanan sorunların iş işten geçmeden, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü’nü girmiş oldukları bu çıkmaz sokaktan geri dönmeye, TOÇ BİR-SEN’in bir kez daha uzatmış olduğu diyalog elini tutmaya davet ediyoruz. Çok açık bilinmeli ki TOÇ BİR SEN her bir üyesinin hakkının hukukunu koruma adına her türlü meşru alternatifi sonuna kadar kullanacaktır. Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliklerinin sıkıntılı olan maddeleri ile ilgili Danıştay 2. Daire’de açmış olduğumuz dava devam ederken uygulamaya geçilmesi teşkilatımıza faydadan çok zarar getirecektir.   Orman Genel Müdürlüğü’nün tüm çalışanlarında, özellikle de taşra teşkilatlarında görev yapan üyelerimiz ve çalışanlarımızda huzursuzluk yaratan, yönetmeliklerle, statü hukukunun kadro ve yer güvencesi ihlal edilmekte olup, kanaatimizce söz konusu düzenleme butlan ile maluldür. Süre sınırlaması çalışanları töhmet altında bırakmaktadır. Bu durum kamu yönetimi felsefesi ile çeliştiği gibi çalışma motivasyonunu da bozucu niteliktedir. Adli veya idari herhangi bir suça bulaşmamış, dürüst ve özverili bir şekilde görevini yapan çalışanlar için bir süre sınırlaması getirmek, mesleki, ahlaki ve vicdani açıdan kabul edilemez.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.