Çalışan Gazeteciler

Bu haber 11 Ocak 2019 - 1:42 'de eklendi ve 2.303 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

Hayati Nizamoğlu

2011 yılında iki şeye çok üzüldüm.

İlki değerli büyüğüm İsmail Atasever’in evladının düğün töreni vardı. O gün birçok gazeteci arkadaşım gelmemiş, gelenler de değişik masalarda oturmuşlardı.

İkincisi ise, yine değerli kardeşim Cüneyt Erdan ani bir hastalık ile karşılaştı. Hastaneye yattı. Hergün ziyaretçilerin kimler olduğunu öğreniyordum. Yine meslek caimasında büyük bir dağınıklık söz konusuydu. Ziyaretçilerde gazetecilerin azlığı dikkat çekiciydi.

2012’nin 10 Ocak günü Hamle Hotel’de meslektaşlarımızı akşam yemeğine davet ettim.

Yemekteki konuşmamda, bu yemeğin son derece iyi niyetlerle düzenlendiğini, farklı görüşlerde olabileceğimizi, birbirimizle rekabet içinde bulunabileceğimizi, ama birbirimizin iyi ve kötü gününde dayanışmamız ve birlik içinde olmamız gerektiğini anlattım.

Örnekler verdim. Biz meslek mensupları birbirimize sahip çıkmazsak, gazetecilik mesleğine talebin azalacağını, aramızdaki kopukluğun bize yakışmadığını anlattım.

Yemekten önce görüşmeyen arkadaşlarımız Özcan Özgür ile Nejat Altınsoy birbirlerini özlemişler. Biri nötron, diğeri proton olan bu arkadaşlarımız bir araya gelince, amacımız olmamasına rağmen Muğla Gazeteciler Platformu kuruluverdi.

Neyse, bu hikaye uzun. Ama o gün bir şey başarıldı. Birbirimizin acısını paylaşarak azalttık, birbirimizin sevincini paylaşarak mutluluğumuzu arttırdık.

Gazetecilik çok zor meslek. Mesaisi yok. Sürekli kamuoyu önündesiniz ve toplumun otokontrolüne tabisiniz. Fikrinizi belirtiyor ve belgeliyorsunuz. Kimi beğeniyor, kimi eleştiriyor. Dik durmak zorundasınız. İkinci adresiniz ise Adliye oluyor!

Aramızda zaman zaman ayrık otları da çıkabiliyor.

Maddi çıkar ile haber ve yorum yapanlar bulunabiliyor. Ama Muğla basını genel itibariyle olumlu bir çizgidedir. Arkadaşlarımızın emekleri için teşekkür ediyor, Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.