Büyülü gerçeğin büyücüsü

Bu haber 10 Mayıs 2012 - 0:00 'de eklendi ve 807 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Sevdiğim işi yapıyorum ve de sevdiğim için yapıyorum…
YAZMAK, evrensel ve kadim olan yazmaya tüm benliğinle inanmak, hep inanmak demek.
Yazmayı kendi benliğim de irdelediğimde benim için bir tutku ve içimde nazende bir GÜL bahçesi olduğunu görüyorum.
Duyguları, duyguları olduğu kadar düşüncelerini de satırlara döken kişi anlaşılmak, anlatabilmek ve okunmak ister.
Yazarın seneler içinde okur çemberi oluşur. Kale duvarı gibi kuşatır yazarı. Dışarıdan gelecek tüm tehlikelere karşı bir bariyerdir ‘ anlayan ve seven okur ’.
Kalemi akan kişi kafasında klişeler yaratıp, şablonlar çizmez.
İnsanlara birey gözü ile bakar ve bireysel özgürlük alanları olduğunun bilinci ile kalemini satırlara akıtır.
Yazmakla dünden bugüne ve yarına ilerleyecek gelişim çizgisi yaratırsınız ve bu gelişimsel çizgiyi okurda fark eder ve okunası bir kalem olmanın tılsımı da gözlem gücünden geçer. Yazan kişi seneler içinde benliğindeki kamerası ile kayıtladığı malzemesini, satırlarına akıtır. Burada gözlem gücü yanında vicdanı ve temel insani değerleri ile bir nakış gibi birikimini satırlara akıtır…
Yazar aslında büyülü gerçeğin bir büyücüsüdür. Sihirli değnekle değil ama kelamı ve kalemi ile bu gerçeği yaratır.
O kadar seveceksiniz ki yazmayı en kırılgan/ en yalnız / en hüzünlü / en incinmiş / en incitilmiş olduğunuzda bile zihninize söz geçiremeyeceksiniz ve zihniniz durmadan kelimeler, satırlar üreterek okur ile aranızda oluşacak köprünün temellerini atacaktır.
Yazmak, yazan için kendini ifade şeklidir aslında. Belki de yüreğinin kapısını tüm okurları buyur ettiği en güzel gönül köprüsüdür.
Yazmak aynı anda birkaç topacı havada çevirmeye benzer. Hep başka bir işle meşgul iken düşüncelerinizin sürekli gönül köprüsüne kaymasıdır aslında.
Bu komik gezegende kutuplaşmalar arttı, bunda da kültürel, kültürel olduğu kadar dinsel ön yargılar etken. Böylesi ön yargı kılıflarının bulunduğu bir ortamda zihnimizi ve zihnimiz olduğu kadar kalbimizi de açık tutmak ve birbirleri arasında köprüler kurmak, iletişim ve dostluk köprüsünü hep işletmek YAZARIN ana görevidir.
Köşe yazısı nedir derseniz de; Köşe yazısı denemedir / mizahdır/  eleştiridir/öyküdür/duygusallıktır/ hicivdir/dertleşmedir/ aşktır /mektuptur / mesajdır/ direniştir/ söyleşidir/ karanlığa yakılan bir mumdur/çığlıktır/ yumruktur/ direniştir/ başkaldırıdır /sevdiğin  sevgilidir ve günden güne gönlünde büyüyen renk renk açan demet demet çiçeklerle gönüllere ulaşan en güzel gönül köprüsüdür.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.