Büyükşehirle Ne Değişti?

Bu haber 21 Nisan 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.985 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Yerel seçimlerin üzerinden neredeyse 20 gün geçti.

Yani bir yılı geride bıraktık.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş başkanlığının bir yıllık hesabını geçtiğimiz Mart ayı içinde verdi. Yaptıkları ve ortaya koyduğu projelerle tam puan aldı. Bir yıla sığdırdıkları da az değildi. Başkan Gümüş, bir yılı değerlendirdiği gecede gazetecilerle fikir alışverişinde de başarılıydı.

En önemlisi o gece gazetecilerin kendisine önerdikleriyle birkaç gün sonra hemen ilgilenmeye başladığını gördük ve şaşırdık… Çünkü buna alışık değildik!

xx        xx        xx

Peki, Bahattin Gümüş’ün hiç mi eksiği, yanlışı yoktu?

Olmaz olur mu, elbette var…

Ancak artıları eksilerinden çok daha fazlaydı ve en önemlisi birkaç dönemdir belediye başkanı değil, daha bir yıllık belediye başkanı idi…

Bir yıl daha bardağın dolu tarafına bakmaya devam edeceğiz.

Buna hakkı var. Bir yıl sonra bardağın boş tarafına bakmaya başlarız!

xx        xx        xx

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün 15 yıl Muğla Belediye Başkanlığında 100 günlük çalışma raporları ile basının karşısına çıkardı.

Şimdi kalkıp kendisini geçen bir yılında 100 günlük çalışma raporları ile basının karşısına neden çıkmadın diye eleştiride bulunma gibi bir hakkımız yok!

Zaten böyle bir vaadi de olmadı. Ancak bu gün Nisan’ın 21’i… Bir yılın hesabını vermeliydi…

Ancak mecbur değil tabi!

xx        xx        xx

Elbette Büyükşehir Belediyesi daha bir yıllık bir belediye… Yeni bir belediyenin kuruluşu yapılanması kolay değil… Ki biz de kendisini içme suyuna ve ulaşıma yapılan zammın dışında eleştiride bulunmadık. MUÇEV ile MELSA arasındaki mücadelede yanında yer aldık.

Yıllar önce; 15 yıllık belediye başkanlığının ilk yılında Muğla Belediyesi’nde basın danışmanlığı görevi yapıyordum. Başkan Gürün hatırlar mı bilmem… Kendisine çarşı pazara çıkmasında yarar olduğunu söylediğimde, “Çıkıp ta ne anlatacağız?” diye karşılık vermiş ve ben de “Neyi neden yapamadığınızı anlatırsınız.” demiştim.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın birinci yılında bunu yapabilirdi.

Belki de yapacaktır…

xx        xx        xx

İçme suyuna ve ulaşıma yapılan zammın dışında eleştiride bulunmadık, ama insan bir yılın sonunda “Muğla Büyükşehir oldu da ne değişti?” diye sormadan da edemiyor!

Bu konuda espriler giderek çoğalıyor;

Köyler, beldeler mahalle oldu.

Tabelalar değişti.

İl merkezinde valinin yanında kaymakama, ilçe belediyesinin yanında il belediyesine, il müdürlüklerinin yanında ilçe müdürlüklerine sahip olduk.

Bu yeni yapılanma Muğlalının üniversiteden sonra ikinci gelir kapısı oldu.

-Büyükşehir Meclisi’nde İl Genel Meclisi ve komisyonları aranır hale geldi!

xx        xx        xx

AK Parti’nin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Gurup Başkanvekili Av. Gültekin Akça. Kendisi aynı zamanda Menteşe Belediye Meclisi’nde de Gurup Başkanvekili

Bilmeyenler için açıklayalım, Büyükşehir Meclisi’nde partilerin gurup başkanı il başkanı; ilçe belediye meclislerinde de ilçe başkanlarıdır…

Bir anlamda mecliste “muhalefet lideri” veya “sözcüsü” olan Akça, Menteşe Belediyesi’nin bir yılı ile ilgili değerlendirmede bulunmadı, ama geçtiğimiz hafta Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin bir yılı ile ilgili değerlendirmede bulundu!

Sayın Akça’nın yazılı değerlendirmesini iki kere okudum. Satırların arasında “Mersedes” aradım. Yoktu… Büyükşehir’de ikinci yılın ilk Meclis Toplantısı geçen hafta yapıldı. Kamuoyunda çok tartışılan ve bizimde yazmaktan bıktığımız, ama bir türlü merakımızın da giderilemediği Mersedes ile ilgili o meclis toplantısında da muhalefetten soru soran olmamış.

Belki de muhalefet cephesinde Mersedes konusu kapanmıştır!

xx        xx        xx

Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Gurup Başkanvekili Av. Gültekin Akça yazılı açıklamasında Büyükşehir Belediyesi’nin ilk yıl karnesinin zayıflarla dolu olduğunu açıklamış. Basında da yer aldığı gibi “Büyükşehir Belediyesi; kuruluşunu tamamlama süreci, bütçenin gerçekleşmesi su ve ulaşıma yapılan zamlar konusunda sınıfta kalmıştır.” demiş.

Akça’nın açıklamasında yer alan bilgilere göre, Büyükşehir Belediyesi 2014 Yılı Bütçesi’nin gelir hanesinde gerçekleşme oranı yüzde 56.51 de kalırken, gider hanesinde gerçekleşme oranı ise yüzde 31.76 da kalmış.

AK Parti Gurup Başkanvekili Av. Akça bu rakamları şöyle değerlendirmiş:

Bu rakamlar hazırlanan bütçenin gerçekleştirilemediğini, bütçede düşünülen ve gösterilen birçok belediye hizmetinin yapılamadığı anlamına gelmektedir.

Bakalım Mayıs ayı olağan meclis toplantısında bu eleştiriye makul ve mantıklı bir yanıt gelir mi?

xx        xx        xx

Gültekin Akça meclisin işleyişi ile ilgili olarak da eleştiride bulunmuş, Bu konuda, mecliste birçok komisyon kurulmuş olmasına rağmen bunların çoğunun çalıştırılmadığına dikkat çeken Akça, “1 yıllık dönemde imar ve plan bütçe komisyonları hariç çalıştırılmamıştır. Bu durum Katılımcılık belediye anlayışına ters düşmüştür. Biz, Muğla’nın sorunlarının öncelikle ilgili komisyonlarda görüşmesini isterdik. Maalesef, bu süreçte sorunların çözüm yeri olan komisyonlar çalıştırılmamıştır.” diyor.

Neden?

Elbette bunun da bir açıklaması vardır, ama komisyonlar konusunda CHP’li meclis üyelerinin de şikâyetçi olduklarını meclis kulisinde çok dinledik… Özellikle İl Genel Meclisi deneyimi olanlardan “İl Genel Meclisi’nde komisyonlarımız çok daha verimliydiler.” yakınmalarını çok duyduk…

xx        xx        xx

Büyükşehir Yasası ile hedeflenen amaçlardan birinin de kentin tüm dinamiklerinin harekete geçirilmesi olduğunu belirten Akça, Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda da sınıfta kaldığını söylemiş. “Büyükşehir Belediyesi 1 yıllık dönemde rutinin dışına çıkamayarak Muğla genelinde makro projelere imza atamamıştır. Seçim sürecinde vatandaşa söz verilen projeler sadece sözde kalmıştır.” eleştirisinde bulunmuş.

Av. Gültekin Akça için “aceleci davranmış” diyenler olabilir. “Daha önümüzde 4 hizmet yılı var. 4 yıla ne hizmetler sığdırılır!” diye de eklenebilir, ama Sayın Akça’nın kendisinin Büyükşehir Meclisi’nde ana muhalefet lideri, en azından lider vekili olduğu unutulmamalı…

Bence Başkan Gürün’ün “basınla ilişkiler” ve “hesap verebilirlikte” de sınıfta veya en azından bütünlemeye kaldığı söylenebilir.

xx        xx        xx

Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Gurup Başkanvekili Av. Gültekin Akça’ya göre, Büyükşehir Muğla’nın her noktasına ulaşmakta da başarısız… Sayın Akça eleştirilerini şöyle sürdürmüş;

Büyükşehir Belediyesi özellikle su fiyatlarında AK Parti grubu olarak önermiş olduğumuz ilçe bazlı fiyat belirleme talebini kabul etmeyerek tüm Muğla için su fiyatı belirlemesine gitmiş, tek fiyat uygulamasıyla vatandaş cezalandırılmıştır. Büyükşehir Belediyesi’nin vatandaşı mağdur eden ulaşım zammı ise tepkilere neden olmuştur.

Sayın Akça’nın bu tespitine katılmamak mümkün değil.

İçme suyu ile ilgili en çok yakınma turizmcilerle kırsal kesimde yaşayanlardan gelirken, ulaşımla ilgili yakınma ise başta Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencileri olmak üzere il genelinde mahallerden (eski köy ve beldeler) ilçe merkezlerine okula giden öğrencilerden gelmeye devam ediyor.

xx        xx        xx

Büyükşehir Meclisinde içme suyu tarifesi tartışılırken gerçekten de ilçe bazlı fiyat belirleme talebi Gültekin Akça ve Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı’dan gelmişti. Hatta Sayın Akça Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin uygulamasını örnek olarak meclise getirmişti. Ancak kabul görmemişti.

Oysa bu gün Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin uygulaması örnek alınarak Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne pahalı ve lüks bir makam otomobili kazandırılmış bulunuluyor!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

7 ADET YORUM YAPILDI
İİBF / KKTC 21 Nisan 2015 / 03:59

Ulaşım zammını hala kabullenebilmiş değilim mantığım almıyor…Yine CHP’li olan Eskişehir’e ve İzmir’e bakıyorum mesela. Bizimle aynı mesafeyi daha uygun fiyata gidebiliyorlar.Gerçi eskişehirlilere ve izmirlilere de gidip sorsak onlarda fiyatlardan şikayetçi..Yani lafı uzatmıyım Ulaşım Daire Başkanı olan asker emeklisi sayın Alper Kolukısa başta ögrencinin ve muğlalının cebindeki paraya göz dikmiş belli ki.Öğrenci eski fiyat 1.10tl iken sayın Kolukısa’nın söylemi ile “fiyat düzenlemesinden” sonra 1.50tl oluyor.Sivil eski fiyat 1.40tl iken, şimdi 2tl oluyor.Kartsız biniş 2tl iken, şimdi 2.50tl oluyor…Valla açıkçası keşke sayın Kolukısa fiyatı düzenlemeseymiş.Bıraksaymışta dağınık kalsaymış fiyatlar.Mantığa ters böyle bir düzenleme görmedim.Öğrenciye zam 0.40tl, sivile zam 0.60tl, kartsız binişe zam 0.50…Heralde sivil kartla binenler el üstünde seyahat ediyor…
Makam arabası, belediyeye 1 yıl içinde alınan birçok hizmet aracı, belediyede dayısı amcası olan ya da CHP üyesi olan birçok kişiyle şişirilen kadrolar, vb. Sanırım suya ve ulaşıma verdiğimiz zam paralarının nerelere gittiği belli oluyor… Sayın Akça’ya da katılmamak elde değil. Outlet önüne üst geçiti maaliyetli olur diye yapmayıp saçma sapan bir yere trafik ışığı koyan belediye acaba bir sene içinde helal olsun denicek (alınan yeni otobüsler dışınde) ne yaptı? Büyükşehir belediyesi olmanın farkını yaşatıcak hangi projeye imza attı yada hangi projenin temelini attı? Hani yeni otogar projeleri? Hani yeni hizmet binası projesi? Nerde ulaşım master planı? Nerede Eskişehir’deki gibi görsel zevk yaşatıcak projeler? Sadece 1 yılda projelerini ortaya koysaydı ona da razıydık varsın temelini seçime 2 yıl kala atsın…Sayın Bahattin Gümüş’ü ayakta alkışlıyorum.1 sene içinde gerçekten farkını ortaya koydu.Bu işi hakederek yapacağını ve yaptığını gösterdiğini düşünüyorum.Park Bahçe İslerine yapılan hizmet alanı bile iyi bir referans oluşturdu benim için.Umarım bu referans gelecek hizmetlere iyi bir örnek oluşturur.

elvan yunak 21 Nisan 2015 / 08:24

Sayın, Özcan Özgür
Yatağan- Muğla (Menteşe İlçesi) arasındaki ulaşımda sıkıntı var. Muğla’dan Yatağan’a giderken Akçaoca, Salihpaşalar,Bayır,Bozarmut,Madenler ikisi eski Belde olmak üzere yol güzergahında eski köylerle birlikte Yatağan’da ve Bayır’da sanayi var. Bu hatta çok sayıda çalışan var. Muğla’daki kiralardan dolayı bu yörelerde öğrenciler kalıyor. Bunlar için bu hatta Belediye otobüsü konulması çok gereklidir. Hava alanlarında hiç bir ulaşım sorunu da yok. Uçağa binenlerde para sorunununda olacağını sanmıyoruz. Ama öğrenciler ve çalışan çıraklar öylemi? Hava alanlarına otobüs seferleri koyan Büyük şehir Belediyesi Binlerce emekçinin ve öğrencinin kullandığı Yatağan-Menteşe güzergahına otobüs seferi koymamışlar. Bu nasıl Sosyal Demokratlık? Halkçı belediye böyle mi olur? Muğla garajının orada çok sayıda öğrenci çocuklarımız oto stop için bekliyor. Bir gün bu çocuklara sordum: Niye burada bekliyorsunuz? diye Dediler ki; Minibüsler çok para alıyor, biz minibüse vereceğimiz parayla sandöviç alıp karnımızı doyuruyoruz dediler. İçim burkuldu. O zaman öğrendim bu güzergahta belediye otobüs seferlerinin olmadığını. İlgililere duyurursanız bu öğrenci ve çırak çocuklarımıza sahip çıkmış oluruz. Siz bu konulara duyarlı gazeteci, düşünür ve iyi bir Muğla’lısınız. Saygılarımızla.

MBAYRAKTAR 21 Nisan 2015 / 08:43

SN ÖZGÜR BÜŞÜK ŞEHİR YENİ DOĞAN BİR ÇOCUK DAHA NASILKİ ÇOCUKLAR 1 YAŞINDA YÜRÜMEYE BAŞLARSA BŞB DE ANCA YÜRÜMEYE BAŞLAYACAK ELEŞTRİ İÇİN HENÜZ ÇOK ERKEN DİŞE DÜŞÜNÜYORUM.
BURADA DENİZLİ ÖRNEĞİ VERİLİYOR DENİZLİNİN MERKEZ NÜFUSU TOPLAM BŞB NİN %70 Nİ OLUŞTURUYOR YANİ DENİZLİ MERKEZ NUFÜSÜ ÇOK KALABALIK OLUP, DENİZLİNİN NE BİR FETHİYE Sİ VAR NEDE MARMARİS BODRUM MİLAS GİBİ İLÇELERİ MUĞLA FARKLI BİR COĞRAFYA FARKLI BİR ŞEHİRDİR.HER ŞEHRİ KENDİ İÇİNDE DÜŞÜNMEK GEREKMEKTEDİR. BENCE BŞB ARTILARIDA VAR EKSİLERİDE HAVALİMANI TAŞIMA İŞİ BİR ARTI OLUP, SİZİNDE BELİRTİĞİNİZ GİBİ SU ÜCRETLERİNİN İLÇELERE GÖRE BELİRLENMEMESİ EKSİDİR. ÇÜNKÜ MARMARİS YÖRESİNİN SU BORCUNU BÜTÜN İLÇELER YÜKLENMEK ZORUNDA KALMIŞTIR. BŞB İÇİN KONUŞAN KİŞİLER ÖNCELİKLE BURAYA ADAY OLMA CESARETİNİ GÖSTERMELİDİRLER.DIŞARDAN GAZEL OKUMAK ÇOK KOLAYDIR.

Mesrur Kocaman 21 Nisan 2015 / 11:36

İki gün önce demiştim, “Kendim ettim kendim buldum, gül gibi sarardım soldum, eyvaahh, eyvaahh!” Başka da söze hacer yok, Kılıçdaroğlu’nun deyimiyle tıpış tıpış (koyun koyun) oy vermeye devam. Allah ıslah etsin ne diyeyim.

İİBF / KKTC 21 Nisan 2015 / 16:16

Elvan hanimin bahsettigi gibi yataganda muglanin en onemli ve en buyuk sanayisi olan mermer ocaklari var, termik santral var.Mentese de oturup orada calisan bir cok kisi var.bence bu hatta belediye otobusu koymak yerine yatagandan baslayip kotekliye kadar hatta eger plan program doga sartlari uyarsa kotekliden de ula ya kadar uzanan bir tramvay hatti cok guzel verimli faydali ve Osman Gurun’un imzasini atacagi bir proje olur.Bu yaz yaz okuluda tekrar baslayacakmis universitede.Yani ogrenci hareketliligi 12 ay olacak bu sehirde yine.Imkani olan, sayin Gurun’e ulasabilen birinin bunu iletmesi elzemdir…

reşat öztepe 21 Nisan 2015 / 21:53

Gocuman; Yukarıdaki yazınızı okudum ve oldukça keyf aldım. Baştan sona objektif bakışınızın örnekleriyle dolu. Büyük Şehir Kanunu 06.12.2012 yılında çıkarıldı. Öyle sanıdığı gibi “1”yıllık bir oluşum değil. Büyük şehir oldu ama,hiç bir şey değişmedi. Değişmesi de mümkün değildir. Baksanıza , Benim yetkimyok,ilçeler gidin. benim yetkim yok, Hükümete gidin. Zaten bu kanunu Hükümet çıkardı. gidin Tayyip’e sorun. Ondan hesap sorun diye propaganda başladı. Benim Oğlum Bina Okur,Döner döner tekrar okur. Bi daha okur. Bizim Moğla böyle geldmiş böyle gidecek gari. sevgi ve saygı.

Müşteba KARAMANOĞLU 21 Nisan 2015 / 22:43

UMURUMDAYDI ..