Büyükşehir’in bütçesi 400 milyon

Bu haber 15 Nisan 2014 - 19:54 'de eklendi ve 1.278 kez görüntülendi.

buyuksehirbelediyemeclis616516516516530 Mart yerel seçimlerinin ardından Büyükşehir statüsü’ne geçen Muğla’da Büyükşehir Belediye Meclisi ilk toplantısını gerçekleştirdi. CHP’den 41, Ak Parti’den 20, MHP’den 3 ve DP’den 2 üye ile oluşan toplam 66 meclis üyesi ilk olarak sabah saatlerinde Atatürk Anıtına çelenk bıraktıktan sonra Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer’i makamında ziyaret etti. Bu ziyaretin ardından meclis üyeleri Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı önünde 13 ilçeyi temsil eden 13 adet Servi ağacı ile Büyükşehir Belediyesini temsil eden çınar ağacı dikim törenine katıldı. Bu etkinliklerin ardından meclis ilk toplantısını eski İl Özel İdare binasına ait toplantı salonunda gerçekleştirdi. İlk toplantıda Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ek bütçesi 408 milyon 400 bin lira olarak belirlendi.

İlkay Yıldız

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ilk meclis toplantısını gerçekleştirdi. Toplantı öncesi ilk olarak meclis üyeleri sabah saatlerinde Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Daha sonra meclis üyeleri Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer’i makamında ziyaret etti.  Ziyaretin ardından programa Muğla Öğretmenevi’nde devam edildi. Burada bir konuşma yapan Vali Güvençer, “Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ilk toplantısını burada yapmak; bilgimizi, zamanımızı, mesaimizi verimli bir şekilde paylaşmanın işaretidir. Muğla için bu ilk toplantımıza sevgiyle başladık, sevgiyle devam edecektir. Hepimiz sadece şahıs olarak değil Muğla için, Muğlalı hemşerilerimiz ve Türkiye için de sorumluluklarımızın bilincinde olmalıyız” dedi. Konuşmaların ardından Öğretmenevi’nde gerçekleşen etkinlik sona erdi. Daha sonra meclis üyeleri Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı önünde 13 ilçeyi temsil eden 13 adet Servi ağacı ile Büyükşehir Belediyesini temsil eden çınar ağacı dikim törenine katıldı. Bu etkinliklerin ardından meclis ilk toplantısını eski İl Özel İdare binasına ait toplantı salonunda gerçekleştirdi. Toplantıya 13 ilçenin Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri ve belediye başkanları katıldı. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün başkanlığında yapılan ilk toplantıda meclis Divan Katipliği, 1. ve 2. Başkan Katipliği, 1. ve 2. Başkan Vekilliği, Encümen üyeliği ve 8 komisyonun üyeleri belirlendi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Hepimizin amacı aldığımız görev gereği ilçelerimizin ve ilimizin genelinde halkımızın günlük yaşantısını daha konforlu ve daha yaşanılabilir çağdaş kentler haline getirmektir. Seçim bana göre bitmiştir. Hangi partiden buraya gelmişsek gelelim aynı yolda yürüyen meclis üyeleriyiz. Ve hizmet adına bundan sonra da birlikte yürümemiz gerekiyor. Hepimizin birbirine ihtiyacı ve bağımlılığı var. Büyükşehir Belediyesi olduktan sonra artık her ilçe kendi başına yürümeyecek, birlikte hareket edeceğiz. Her ilçe diğer ilçelerinin başkanlarını da bundan sonra ilgilendiriyor. Ve onların sorunlarını çözmek adına birlikte hareket edeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından yapılan gizli oylamada Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi 1. Başkanvekilliğine CHP’den Cumhur Çoban, 2. Başkanvekilliğine yine CHP’den Selami Karakaya seçildi.  Encümen üyeliğine ise CHP’den Nevzat Sarıçoban, S.Nazmi Büyükdöğerlioğlu, Önder Batmaz, Hakkı Bayındır ve Besim Özbek seçildi. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 7 İhtisas Komisyonu’na seçilecek üyelerinin sayısının 5’ten 7’ye yükseltilmesi oy birliği ile kabul edildi. Buna göre İmar ve Bayındırlık, Çevre ve Sağlık, Tarım, Ulaşım, Turizm, Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu ile Plan ve Bütçe Komisyonlarının seçimi yapıldı. Komisyonlar 5’i CHP, 2’si Ak Partili üyelerden oluştu.

9 aylık bütçe belirlendi     

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ilk toplantısında 32 madde gündeme alınırken Büyükşehir Belediyesi’nin 9 aylık ek bütçesi de belirlendi. Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerinin yaklaşık yarım saat süren toplantısı sonrası bütçenin gelir ve gider kalemleri tek tek meclis üyelerinin oyuna sunuldu. Yapılan oylamada Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 2014 yılı 9 aylık ek bütçesi 408 milyon 400 bin lira olarak oy birliği ile kabul edildi. Meclis toplantısı diğer gündem maddelerinin görüşülmesi için akşam saatlerine kadar devam etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.