Büyükşehir’den Zaman’a 49.020.00TL

Bu haber 07 Kasım 2016 - 0:01 'de eklendi ve 1.631 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

 Vali Amir Çiçek geçen hafta Bodrum’da gazetecilerle bir araya geldi.

Vali Çiçek meslektaşlarımıza FETÖ/PDY soruşturmasından görevden uzaklaştırılan ve gözaltına alınanlar hakkında bilgi vermiş. Muğla’da başta FETÖ olmak üzere PKK ve DEAŞ dahil tüm terör örgütlerine yönelik operasyon ve soruşturmaların devam ettiğini belirten Vali Çiçek, bin 89 kişi hakkında işlem yapıldığını ifade etmiş.

Sorulara geçildiğinde FETÖ soruşturmaları ile ilgili değil, daha çok Yarımada’daki imar uygulamaları ile ilgili sorular sormuşlar.

Belki de Bodrum Basını’nı Muğla’da yürütülen FETÖ/PDY soruşturması ilgilendirmiyor!

 

xx        xx        xx

Muğla’da yürütülen FETÖ/PDY soruşturması Bodrum Basınını ilgilendirmese de Ankara Basını’nı ilgilendiriyor. İnternet yayıncılığı yapan “Avaz Türk”ün geçen haftaki başlıklarından biri şöyleydi:

Muğla Milli Eğitim’de Görülmemiş Skandal! Hem FETÖ’ye hem de usulsüz ihalelere göz yummuşlar

Haberde şu ifadelere yer verilmişti:

Neler yapmamışlar ki! Usulsüz öğrenci taşıma ihaleleri, usulsüz kantin ihaleleri, kapatılan FETÖ okullarını yine FETÖ’cülere peşkeş çekerek dönüştürme çabaları… Birileri Muğla Milli Eğitimdeki her türlü usulsüzlüğü örtmeye çalışmış.

Haberde benim dikkatimi çeken ifade ise “Muğla Valisi Amir Çiçek bu iddialarla ilgili gerekeni yapacak mı?” şeklinde idi…

 

xx        xx        xx

Nedense bu yayın organında Muğla ile ilgili haberler genellikle FETÖ soruşturmaları ile ilgili oluyor. Belki de ben hep onlara denk geliyorum. Her ne hikmetse o haberlerde genellikle Milli Eğitim ile ilgili oluyor…

Haberlerde imza yok. O haberleri yapan her kimse, insanın aklına “Hedef Milli Eğitim Müdürü mü, yoksa Muğla Valisi mi?” sorusu geliyor!

Konuya burada bir virgül koyup, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin havuzundan zamanında FETÖ’nün önde gelen değirmenlerinden Zaman Gazetesi’ne taşınmış olan suya bakalım…

CHP’nin son genel seçimlerdeki Muğla Milletvekili Adaylarından Hüseyin Anıl’ın kararlı çabaları sonunda Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 2015 yılında Zaman Gazetesi’ne toplamda 49.020.00TL ödeme yapmış olduğunu öğrendik.

 

xx        xx        xx

Günlerdir Hüseyin Anıl ayrı soruyor, ben ayrı soruyorum: “2015 yılında Zaman Gazetesi’ne toplam da 113 bin TL ödeme yaptınız mı?

Hani derler ya “dağlardan taşlardan ses geldi” ama Büyükşehir Belediyesi’nden gelmedi.

113 bin TL ödeme yapılmamış… Ama 49.020.00TL ödeme yapmışlar…

Hayır biz 113 in TL ödeme yapmadık. 49.020.00TL ödeme yaptık.” demek bu kadar zor mu?

Muğla, Büyükşehir statüsüne geçtiğinden beri gazetelere resmi kurumlar ilanlarını Basın İlan Kurumu (BİK) marifetiyle veriyorlar. O nedenle Hüseyin Anılkayıt tutuyorlardır” diye soruyu önce BİK Muğla İl Müdürlüğü’ne sormuştu. Yanıt alamamıştı. BİK Genel Müdürlüğü’nden de bir yanıt alınamamıştı.

Anıl pes etmedi. Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’na dayanarak Büyükşehir’e başvurdu. Yazılı başvuruya yazılı yanıt geldi…

Anlamakta zorluk çekiyorum. Saydam olması gereken bir yerel yönetim sadece bireyin değil, kamuoyunun merak ettiği bir bilgiyi vermek, açıklamada bulunmak için dilekçe mi bekler!

 

xx        xx        xx

Hüseyin Anıl’a Büyükşehir Belediyesi’nden yanıt geçen hafta geldi.

Anıl, gelen yanıtın görsellerini facebook hesabından paylaşırken şöyle dedi:

Yoldaşlarım 14.10.2016 tarihinde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na yazdığım FETÖ’nün amiral gemisi Zaman Gazetesi’ne verilen reklamlarıyla ilgili bilgi talep mektubuma aşağıdaki tarih, sayı ve nolu yanıtlarımı aldım. Mektubuma T.C. Muğla Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden 27 / 10 / 2016 tarih 41232352 – 62201 – 2016 – 4294 / 20502 sayılı yanıtımı sizlerle paylaşıyorum.Bu gördüğünüz görseller de bunun kanıtlarıdır. Sistem işliyor. Aydınlanma hakkımızı her yerde kullanmalıyız ki, kamu kurumlarına verdiğimiz anamızın ak sütü gibi helal vergilerimizin nerelere harcandığını hepimiz bilelim görelim. Hiçbir şey karanlıkta kalmasın.

Muğla Büyükşehir’in yanıtlarını sizlerle pazartesi günü paylaşıp yorumlayacağım.

Bu gün pazartesi… Anıl, söz konusu yanıtı facebook hesabından bugün kendi üslubu ile paylaşmıştır…

 

xx        xx        xx

Geçen sene 20 Aralık’ta yapılan CHP Muğla İl Kongresi’nde konuşan Hüseyin Anıl, katılımcılara ve kameralara 19 Mayıs 2015 tarihli Zaman Gazetesi’nde, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün boy fotoğrafı ile grafike edilmiş tam sayfa 19 Mayıs kutlama ilanını göstermiş ve şöyle demişti:

Niçin bu ilanlarla FETÖ’nün değirmenine su taşıyorsunuz?

Uzun süre bu sorunun yanıtı merak edildi.

Meğer ilan tek değilmiş. Muğla Büyükşehir Belediyesi 2015 yılında Zaman Gazetesi’ne sadece 19 Mayıs’ta ilan vermemiş…

Belediyemiz Zaman Gazetesi’ne 2015 yılında10.05.2015,19.05.2015, 27.06.2015, 17.07.2016, 29.10.2015 ve 31.12.2015 tarihlerinde 6 kere ilan vermiş!

Hüseyin Anıl’ın 27.10.2016 tarihinde verdiği dilekçeye “Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı / Genel Sekreterlik / Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü” antetli kağıdı ile yanıt verilmiş. Yanıtın altında “Genel Sekreter Vekili Hüseyin Daşgın” imzası yer almış.

 

xx        xx        xx

Fark ettiniz mi bilmiyorum, yukarıdaki tarihlerden biri farklı: 17.07.2016…

Belki de sehven öyle yazılmış olabilir. Ancak oldukça ilginç bir tarih… 15 Temmuz başarısız darbe girişiminden iki gün sonra!

Belediye’den Hüseyin Daşgın imzasıyla gelen dökümde 17.07.2016 tarihinin karşısında

Ramazan Bayramı (yarım sayfa) 3.420.00TL” açıklama yer alıyor.

Bu sene, yani 2016 da Ramazan Bayramı 5 Temmuz Salı gününe denk gelmişti. Geçen sene de Ramazan Bayramı’nın ilk günü 17 Temmuz’a denk gelmişti.

Bu durumda 17 Temmuz’da bir problem yok görünüyor. Problem 2016 da…

Belediye’ye sorup öğrenmek mümkün, ama şimdi dilekçe mi verelim!

 

xx        xx        xx

10.05.2015’te tam sayfa Advatorial haber yapılmış, 9.120.00 TL ödeme yapılmış. 19.05.2015’te 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Spor Bayramı nedeniyle tam sayfa ilan verilmiş, 9.120.00 TL ödeme yapılmış. 27.06.2015’te de tam sayfa Advatorial haber yapılmış, 9.120.00 TL ödeme yapmış. 17.07.2016’da yarım sayfa Ramazan Bayramı kutlama ilanı vermiş, 3.420.00TL ödeme yapılmış. 29.10.2015’te 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle tam sayfa ilan verilmiş, 9.120.00 TL ödeme yapılmış. 31.12.2015’de de Yılbaşı nedeniyle tam sayfa ilan verilmiş ve 9.120.00TL ödeme yapılmış.

Toplam olarak bir yılda ödenen rakam ise 49.020.00TL

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Hüseyin Daşgın yukarıdaki dökümü yazılı olarak Hüseyin Anıl’a yaparken, üst yazıda bu ilanların Zaman Gazetesi ile birlikte Cumhuriyet, Milliyet, Hürriyet, Akşam ve Sözcü Gazetelerine de verildiğini belirtmiş.

Bu neyi değiştirir? Aynı ilanların başka gazetelere de verilmiş olması FETÖ’nün değirmenine su taşınmış olmasını ortadan kaldırır mı? Zaman Gazetesi’ni gazete olmanın dışında öteki gazetelerle yan yana getiren ne olabilir?

Toplam 6 gazete ile 49.020.00TL’yi çarpınca yaklaşık 300.000.00 TL ediyor…

Merak ediyorum Büyükşehir Belediyesi’nin bazı “yerel matbaalara” iş taşıdığını biliyoruz da yerel basınımızın değirmenine su taşıdığı görülmüş mü?

 

xx        xx        xx

Advatorial habere takıldınız değil mi?

Advatorial’in editorial kelimesinden öykünme, çaktırmadan reklam yapma şekli olduğu söylenebilir. En önemli özelliği reklam değil, haber gibi görünmesidir.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
hasan taşkıran 07 Kasım 2016 / 08:58

FETÖ operasyonlarında milat 17 aralık ve 25 aralık 2013 olarak kabul ediliyorsa ki, böyle. Muğla Büyükşehir 30 mart 2014 yerel seçimleriyle oldu. Yani FETÖ ye bile bile ve inanarak destek olmuşlar. CHP tabanı bunu kabullenemez. Belediye rantlarından yararlananlar hariç. Onları CHP tabanı ve Muğla Halkı çok iyi biliyor. Muğla Büyükşehire acilen FETÖ operasyonu yapılmalıdır. Böyle bir operasyon olursa bağıranlar olacaktır. Başta Kılıçdaroğlu. Artık Muğlalıların aklıyla daha fazla alay etmeyin. Hüseyin Anıl’ı Muğla’da Osman Ağa Türküsünü bile yasaklayan adamların talimatıyla susturdunuz. Ama yığınları susturamazsınız. CHP Genel Merkezi Muğla Büyükşehirde mutlaka FETÖ operasyonu yapmalıdır. CHP nin sağduyulu Milletvekili eski başsavcı FETÖ mağduru sayın İlhan Cihaner’in başkanlığındaki heyet yapsın. Çünkü hükümet yaparsa bağıranlar olur. Yoksa halk ilk seçimde gereğini yapacaktır. Muğla’da CHP ye oy verenler isyan halinde. CHP örgütleri onların elinde fakat CHP ye oy veren yığınların örgütle bağları ve üyelikleri yok. Onlar zaten kumanda edemeyiz diye üye sayısını bilinçli olarak arttırmıyorlar.

reşat öztepe 07 Kasım 2016 / 09:58

Gocuman; Eskiden Padişahlık döneminde Padişah Efendi bir yerden bir yere giderken,Padişahın Teb’ası (Halkı) Padişahım Çok Yaşa diye nida ederlermiş. Şimdi bende diyorum ki, Özcan Ağabey Çok Yaşa Özcan Ustam Çok Yaşa Sayın ÖZGÜR Çok yaşa diye avazımın çıktığı kadar bağırasım geliyor. Sen Çok yaşa emi. sevgi ve saygı.

Bulut Adıvar 07 Kasım 2016 / 17:27

Yorumcu Hasan Taşkıran yorumunuz çok mükemmel. CHP’ye oy verenler isyan ediyor. 2014 Yerel seçimleri ile kurulan Büyükşehir Belediyesinde Fetoculardan daha tehlikeli bir yapılanma oluşturulmuştur. Bu yapılanma CHP’li ve solcu olanları mahvetmiştir. Bir haksızlığa uğrayan partilinin derdini anlatacağı bir Allah’ın kulu yoktur. Olmamasının sebebi örgütleri ele geçirmişler. Milletvekilleri, İl Başkanı, Bazı ilçe Başkanları, Büyükşehir Meclis Üyelerinin çoğu Büyükşehir Başkanının emir eri olmuştur. Büyükşehir Belediyesinde çalışan kişi bir haksızlığa uğrar derdini Büyükşehir Meclis Üyesine söyler verdiği cevap biz meclis üyeleri gerek Başkana gerekse onun atadığı yöneticilere söz söyleme hakkımız yoktur. Sevsinler sizin gibi meclis üyesini. Ayrıca Hüseyin Anıl disipline verildiği basında çıktı. CHP’de disipline verilecek en son kişi Hüseyin Anıl’dır. Son olarak CHP’li olmak Büyükşehirde büyük suç. Bir nolu hizmet binasında görev yapan iki kişi ile Başkanlık Binasında bulunan iki kişi görevden alınmazsa gelecek seçimlerde CHP’nin işi Muğla’da çok zor.

Şeref ŞEN 09 Kasım 2016 / 21:14

Şaşılacak bir durum yok, feto CHP’yi destekledi, CHP’li ler de bu desteği ödüllendirdi.