Büyükşehir’den çalıştay

Bu haber 18 Nisan 2015 - 1:04 'de eklendi ve 1.281 kez görüntülendi.

çalıştayMuğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı bünyesinde Güney Ege Kalkınma Ajansı Doğrudan Faaliyet Desteği kapsamında finanse edilen “ İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı” projesi kapsamında paydaşların katılımı ile beraber çalıştay düzenledi.

Haber Merkezi

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin daha önce başlattı Karbon Ayak İzi Projesi kapsamında düzenlenen çalıştaya, Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkana Vekili Cumhur Çoban, Muğla Büyükşehir Belediyesi Danışmanı Yavuz Kayı, Daire Başkanları, ilçe belediyelerin çalışanları, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden öğretim görevlileri, çevre dernekleri, Gazi Anadolu Lisesi öğrencileri ve vatandaşlar katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Aylin Giray; Muğla gibi özel bir ilde çevrenin korunmasına katkıda bulunacak bir proje gerçekleştirmekten mutluluk duyduklarını belirtti. Aylin Giray; “Bizler üstlendiğimiz sorumluluğun bilincindeyiz. Bütün çevresel sorunlara gerekli çözümleri üretme çabasındayız. Geliştirilen Karbon Ayak İzi projesi ile kurumlar ve bireyler, hangi faaliyetleri ile doğada hangi ölçüde iz bıraktıklarını ve enerji verimliliğinin sağlanması için hangi aşamalarda gerekli tedbirleri almaları gerektiğini görebileceklerdir” şeklinde konuştu.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Cumhur Çoban ise yaptığı konuşmasında toprağı, suyu ve havayı hızla kirlettiğimi söyleyerek; “Kirlenmeyi önlemek amacı ile Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak 2015 stratejik planımızda belirlediğimiz hedeflerden birisi de, Muğla ilinde enerji verimliliği ve İklim değişikliği konusunda ilerlemeler kaydetmektir. ‘Çevre ve iklim dostu kent Muğla’ sloganı ile çıktığımız bu yolda yenilikçi faaliyetlerimizi devam ettireceğiz” dedi.

Çalıştay kapsamında; Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Çevre Yönetimi Şube Müdürü Aylin Aydın, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Teknoloji Fakültesi / Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Büke, Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden Hüseyin Ayrancı, GTE Carbon Şirketi Proje Koordinatörü Kemal Demirkol sunumları ile katılımcılara bilgi verdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
Fikri Kalacak 18 Nisan 2015 / 12:55

Gerçekten önemli bir çalışma, bir çok kişi farkında olmasa da karbon ve karbon ayakizi dünya gündemnin üst sıralarında bir konu, Büyükşehir belediyemizi tebrik ederim.

Fehmi Güzel 18 Nisan 2015 / 12:57

Konferansa katılamadığım için üzüldüm umarım çıktıları ve sonuçları da paylaşılır

Eşref Atabey 20 Haziran 2015 / 23:16

Muğla Büyükşehir Belediyesi söylemleriyle uygulamaları tamamen çelişiyor. Bir yandan toprağı, suyu, havayı kirletmeyelim diye önlemler konusunda projeler yapıyor. Diğer yandan toprağı, suyu ve havayı bizzat kendi eliyle kirletmeye devam ediyor. Dalaman ilçesi Atakent Mah. 117 ada 137 parsel alana her türlü inşaat atığı, naylonlar, plastikler, araç lastikleri (kamyon lastikleri dahil), her türlü katı atık, kanserojen asbestli malzemeler, geri dönüşümü mümkün olan her türlü atığı 2 yıldan bu yana dökmeye ve toprağa gömmeye devam etmektedir. Tarım alanları ortasında olan ve sebze ve meyve bahçelerini sulayan sulama kanalına sınır olan bu alanı inşaat, hafriyat ve yıkıntı depolama alanı ilan ederek ve inşaat atığı dışında her türlü atığı buraya gömerek, toprağın, yer altı suyunun ve havanın kirletilmesine bizzat izin vermiştir. İki yıldan bu yana yaptığımız başvurulara da duyarsız kalarak kirliliğe devam etmektedir. Kirlilikle ilgili konferans ve çalıştaylar amacına ulaşırsa insan ve çevre sağlığı için çok önemlidir. Ancak uygulamada tam tersi oluyorsa bunun hiç bir anlamı olmamaktadır. Karbon ayak izi projesi öncelikli bir proje gibi durmamaktadır. Hayata geçirilebilecek ivedi halkın sağlığına ve çevreye duyarlı ivedi diğer projelere daha fazla emek harcanmalıdır. Çevre ve iklim dostu kent Muğla sloganıyla çıkıp, bizzat toprağı ve suyu kirletici konumda olmak yapılan projelerin pek uygulanırlılığını da tartışmalı kılmaktadır.