Büyükşehirde yeni araçlar hizmete girdi

Bu haber 03 Ağustos 2015 - 19:58 'de eklendi ve 789 kez görüntülendi.

aractanitim6561615651Muğla Büyükşehir Belediyesi, Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı hizmetine alınan 14 hasta nakil ambulansı ve cenaze aracının tanıtımı Sosyo-Kültürel Hizmet Alanı’nda gerçekleşti.

Hafize Ataseven

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı hizmetine alınan 14 hasta nakil ambulansı ve cenaze aracının tanıtımı Sosyo-Kültürel Hizmet Alanı’nda gerçekleşti. Araçların tanıtımına Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Muğla Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanı Hacı Koç ile çok sayıda belediye personeli katıldı.

Tanıtım toplantısında açılış konuşmasını yapan Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanı Hacı Koç, “4 adet hasta nakil ambulansı ve 10 adet cenaze nakil aracımız için,  başkanımıza teşekkür eder, tüm Muğla için hayırlara vesile olmasını dilerim. Hizmet sahamızda eksik olan noktalarda değerlendirilmek üzere aldığımız 4 ambulans nakil aracı için, Devlet Malzeme Ofisine toplamda 542 bin 932 lira ücret ödedik.10 adet cenaze nakil aracı için de 624 bin 950 lira ücret ödedik. Böylece il genelinde 7 adet hasta nakil ambulansına kavuşmuş olduk. Bu yeni ambulanslarımız başkanımız da onay verirse Marmaris, Milas, Bodrum ve Menteşe ilçelerimizde görev yapacaklar” dedi.

Koç ayrıca büyükşehir statüsünün ardından 42 adet araç satın alındığını ve bunların; 7 ambulans, 11 pikap, 3 cenaze nakil aracı, 3 et taşıma kamyonu,17 binek hizmet aracı ve 1 adet panelvan tipi minibüs olduğunu söyledi. Toplam 42 araç için 2 milyon 911 bin 985 lira ödeme yapıldığını da ifade eden Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanı Hacı Koç, “Böylelikle başkanlığımızda belediyemize ait, önceden kiralananlar hariç 51 adet araç oldu. İlaçlama ve mezarlık hizmetlerinde de kiralık 61 araç bulunmaktadır. Genel toplamda 112 araçla hizmet vermekteyiz. 2016 yılı bütçesi için bazı araç öngörülerimiz de bulunmakta. Malum büyük bir coğrafyada yaşıyoruz” dedi.

Daha sonra Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş de bir konuşma yaparak şunları söyledi:

“Sosyal belediyeciliğin en önemli noktalarından biri insanla bire bir ilgilenmektir. Bunu da bugün Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından görmekteyiz. Bu ambulanslar ile insanlarımız en iyi şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanacaklar. Alınan pikaplar ile gerek çevre sağlığı gerekse diğer köy ve ilçelerde en iyi şekilde hizmet verileceğini görüyoruz. Büyükşehir belediyemize hizmetlerinden ve Menteşe Belediyesi’nde ki desteklerinden ve emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Araçlarımız tüm Muğla’ya ve Menteşe’mize hayırlı olsun.”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise konuşmasında, Muğla’da birlik, beraberlik ve hizmet konularına vurgu yaparak, “Bugüne kadar yapılacak hizmetlerde Menteşe Belediyesi ile hep beraberdik bundan sonra da birlikte olmaya devam edeceğiz. Muğla’da geniş bir alana sahibiz ve sosyal hizmetlerin hizmet alanı da oldukça geniş. Öncelikle Muğla’da Türkiye standartlarının üstünde olan 4 adet mezbahamız bulunmakta. ISO ve diğer kaliteleri yakalamak için gayret gösterdik Muğla için çok önemli. İkinci olarak mezarlık hizmetleri ve dile kolay 1095 adet il genelinde mezarlık bulunmakta. Büyükşehir belediyesi olarak 1095 mezarlığın ot bakımını, duvar ve tellerin onarılması ve oluşturulması ve ilaçlamasını yapıyoruz. Ayrıca bilgisayar sistemi sayesinde mezarlıkta bulunan tespit edebildiğimiz evraklarla mezarların kimlere ait olduğu ve planlama yaparak bundan sonra ne şekilde kullanacağı da bunda sonra bir tıkla ulaşılabilir olacak. Merkezi bir sistemle hangi mezarlıkta kin olduğu öğrenilebilecek. Takdir edersiniz ki 1095 adet mezarlığın bakımının ne kadar büyük bir alan ve maliyete sahip olduğunu fark ediyorsunuz. 7 milyon 45 bin 765 metrekare toplam mezarlık alına sahibiz.645 mezarlıkta da şimdiye kadar temizlik ve ilaçla çalışması tamamlanmış. Kalanı da bu yılsonuna kadar tamamlayacağız” dedi.

Evde bakım hizmetine çok önem gösterdiklerine değinen Gürün, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Son rakamlara göre 5 bin 164 haneye ziyarette bulunulmuş.9 bin 962 evde tıbbi müdahale yapılmış.2 bin 200 evde hastalara genel vücut bakımı ve tıraş temizliği yapılmış. Bin 74 hastayı ambulansla, 56 hastayı araçla hastaneye nakil etmişiz. 38 il dışı, 173 tane il içi, toplamda 211 cenaze nâkili gerçekleştirmişiz. Tüm bu coğrafya da ve ilimizin yaz döneminde 3 milyona yaklaşan nüfusu göz alındığında bu hizmet rakamlarının 3 4 katına ulaşacağını söyleyebilirim. İlimiz yaklaşık 900 bin nüfusa sahip ve önemli bir turizm bölgesi olması nedeniyle yaz döneminde nüfusumuz yaklaşık 3 milyona ulaşıyor. Ben büyük şehir belediyesi olarak bütün yatırımlarımı, alt yapıyı planlarken, araç gereç, kanalizasyon ve hizmeti planlarken 3 katı olarak planlıyorum. Ne yapılacaksa alınacaksa nüfusumuzun 3 katına göre maliyetini hesaplıyorum. Misafirlerimize en iyi en hızlı hizmeti ulaştırabilmek için bunları göz önünde bulunduruyorum. En az 3 katı yaptığımız yatırım maliyetini en fazla 4 ay kullanıyoruz. Merkezi hükümete de bunu çeşitli yollarla ifade ettik. İlçelerimizin de bu konuda sıkıntıları var. Yaz nüfusunun esas alınarak yapılacak olan hizmetin ve yatırımların buna göre planlanması ve merkezi bütçeden buna göre daha fazla kaynak ayrılması gerekmektedir. Gerçekten bir Avrupa ülkesi, şehri gibi misafirlerimize ve halkımıza dört dörtlük hizmet verebilmek için bu finansmana ihtiyacımız var.”

Konuşmaların ardından yeni alınan nakil ambulans araçlarını gezen protokol üyeleri araçları tek tek inceledi. Özellikle hasta nakil ambulanslarına dikkat çeken Muğla büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, görevlilerden bilgi alarak 2 hasta kapasiteli nakil ambulansını çok beğendiğini ifade etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.