Büyükşehir ve Sivil Toplumculuk

Bu haber 13 Ocak 2015 - 2:45 'de eklendi ve 1.004 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Geçtiğimiz Pazar günü (11 Ocak) Muğla Dernekler Müdürlüğü bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının muhatabı sivil toplum kuruluşları idi. Toplantıda büyük şehir ile sivil toplum kuruluşları arasındaki ilişkiler ve beklentiler dile getirildi.

Demokrasinin toplumun kılcal damarlarına ve en küçük hücrelerine kadar işlemesi için, örgütlü bir toplum olmak şart. Biz millet olarak sadece siyasî parti örgütlenmesini görüp ciddiye alıyor, geri kalan örgütlenmeleri pek ciddiye almıyoruz. (12 Mart ve 12 Eylül’de bu kelimeyi kirletip “suç örgütü” anlamı kazandırdığımızı unutmayalım.) Oysa, siyasî partiler toplumsal dinamikleri zedeleyebilecek bir ayrışmaya yol açabilecekken, gönüllülük esasına dayalı sivil toplum kuruluşları, toplumda, ulaşılamayan hücrelere ulaşır ve oradaki birikim ve enerjiyi harekete geçirerek toplumsal dinamizme katkıda bulunur.
Son yıllarda, sivil toplumculuğu geliştirmek için yeni tedbir ve teşvikler hayata geçiriliyor. Dernek kurmak ve çalıştırmak için kolaylıklar sağlayacak yasa çalışması var mesela. Bu tür çalışmalarla beraber, İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı, sivil toplum kuruluşlarınca teklif edilen projeleri destekliyor. Böyle bir projeyi, Eğitim Bilimleri ve Sosyal Araştırmalar Derneği (İstanbul), Büyük Şehir ve sivil toplum kuruluşları ilişkilerine dair hazırlamış ve Bakanlık da bu projeyi desteklemiş.
Bu proje çerçevesinde İstanbul’dan Prof. Dr. Ömer Çaha (Yıldız Teknik Ü.), Prof. Dr. Hamza Ateş, (Medeniyet Ü.), Doç. Dr. Yüksel Demirkaya (Marmara Ü.) ve Zekeriya Bulmuş (STK Yöneticisi) Pazar günü Muğla’daydılar. Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda iki oturum hâlinde gerçekleşen panelde “Büyük Şehirlerde Sivil Katılımcılık” ve “STK’larda Etkili Yönetim” konularında konuşmalarını yaptılar.
Soğuk bir havaya rağmen, 70 kadar STK temsilcisinin katıldığı toplantıda, konunun uzmanı bilim adamları, sivil toplumculuk ve büyük şehir arasındaki ilişkilere dikkat çektiler.
Ben Menteşe Grubu ve Metinbilim Enstitüsü Derneği adına katıldım toplantıya ve ilk oturumunda moderatörlüğünü yaptım.
Dernekler Müdürü Cengiz Bey, Muğla’da sivil toplumcu zihniyetin gelişmesi için canla başla çalışıyor. Derneklerin daha aktif ve daha nitelikli işler yapması için devletin bütün imkanlarını kullanıyor. Bu toplantıda da 3 akademisyen ile bir uzmanın Muğla STK’larıyla buluşması; toplantının gerçekleştirilmesinde personeliyle beraber onun da gayretleri var. Toplantıya yeni vali yardımcımız Fatih Ürkmezer’in de katılması, açılışta yaptığı konuşmada sivil toplum bilicine dikkat çekmesi ve sonuna kadar bizlerle olup misafirlerle ilgilenmesi ayrı bir mutluluk kaynağı oldu. Fatih Bey, protokol süsü olarak gelmedi yani oraya.
Gayret edilirse güzel şeyler yapılabiliyormuş demek ki. Resmî kurum ve kuruluşların ellerinin ulaşmadığı yerlerde, STK’ların faaliyet göstermesi ve ayrıca “aktif/eylemsel demokrasi”nin gelişmesi için, gönüllülük ve gayret yeter.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.