Büyükşehir Ula’yı Düşünüyor Mu?

Bu haber 30 Ağustos 2014 - 0:26 'de eklendi ve 981 kez görüntülendi.
Servet Aydınlıoğluserveraydinlioglu@hamlegazetesi.com.tr

Bu hafta niyetim AK Parti büyük kongre delegesi olarak Ankara’ya gitmek ve kurultay izlenimlerini yazmaktı. Fakat annemin ciddi rahatsızlığı nedeniyle çok istediğim halde katılamadığım tarihi önemdeki kongre sonuçlarını ve verilen mesajları televizyonlardan izleyerek yazmayı planlarken, Ula ilçemizin giriş kavşağında gözlerimin önünde çok ciddi sonuçlar doğurabilecek kaza olasılığının kıl payı atlatılmasına şahit oldum. Saniyeler farkıyla en az 5 kişinin ölümüyle sonuçlanabilecek bir olay Allah’tan hasarsız atlatıldı. Ben de bu olay üzerine bu haftaki yazımın konusunu Ula İlçesi’nin birkaç önemli sorununa ayırmak istedim. Ülke gündemiyle ilgili düşüncelerimi de ömrümüz olursa nasıl olsa yazacak çok zamanım olacak ama bilhassa bu trafik sinyalizasyon sisteminin daha fazla ihmal edilmesi telafisi mümkün olmayan kötü neticeler doğurabilirdi. Bu yüzden uyarı görevimi ertelemeden yapmaya karar verdim.

Muğla-Marmaris karayolu üzerinden Ula İlçesi’ne giriş kavşağı yıllarca ölümlü ve maddi hasarlı birçok kazaya sahne oldu. Geçen yıllarda karayollarının duble yol çalışmasıyla o kavşaktaki kazalarda nispi azalma olmasına rağmen artan trafik yoğunluğu nedeniyle karayollarıyla benim ilçe başkanlığım döneminde yapılan görüşmeler neticesinde trafik lambası konması taleplerimiz kabul edildi ve sistem kuruldu. Her geçişimde trafik ışıklarının yanmadığını gördükçe kendi kendime bugün, yarın yaparlar diye geçiştirdim. Ta ki şahit olduğum kaza olasılığını görene kadar. Kazanın can kaybı olmadan atlatıldığını gördükten sonra vakit geçirmeden karayolları şube şefi arkadaşımızı aradım ve ona niye trafik lambalarını çalıştırmadıklarını sordum. Aldığım cevap başkanım biz kendi işimizi yaptık sistemi kurduk iş sadece Büyükşehir Belediyesi’nin veya ilçe belediyesinin AYDEM’e abone olmasına kaldı. Bizim başkaca yapacak bir şeyimiz yok dediler. Ayrıca öğrendiğim kadarıyla buradaki enerji bedellerini maliye bakanlığı belediyelere ödüyormuş. Kaldı ki ödemese bile mademki devlet bu görevi belediyelere vermiş vakit geçirmeden Muğla Büyükşehir Belediyesi bu sorumluluğunun gereğini yerine getirmelidir. Ben şahsen Büyükşehir Belediye Başkanımızın bu olaydan haberinin olmadığına inanıyorum. Yazım vesilesiyle haberi olduğu zaman veya ilçe belediye başkanımız tarafından ikaz edildiği zaman gereğini yapacağına inanıyorum. Konu kavşaktan açılmışken Ula çevre yolu ve Kızılağaç mahallesine sapan sarnıç karşısındaki kavşağın da mutlaka trafik ışığına kavuşturulmasının gerekli olduğu konusunda yetkilileri uyarıyorum. Büyükşehir Belediyesi ve karayolları işbirliği ile en kısa sürede sinyalizasyon sistemine kavuşturulabilir. Can kayıpları yaşanmadan sistem hemen faaliyete geçirilmeli.

Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Osman Gürün beyden Ula ilçe halkı adına önemli bir talebim daha var. O da geçen dönemki Ula İlçe Belediye Başkanının Ula Göleti etrafına hazırlattığı, parasının yarısını hibe olarak çıkarttığı GEKA projesini uygulaması. İlçe Belediye Başkanı Ümit Karaaslan beyin verdiği bilgiye göre Gölet, Büyükşehir Belediyesi’ne bırakılmış. Bedelinin yarısı GEKA’dan hibe olarak alınan projeyi de Büyükşehir Belediyesi yapacakmış. Projeyi yakından bilen birisi olarak çok rahatlıkla bu projenin hayata geçirilmesi durumunda sadece Ula halkının değil bölgedeki herkesin hoşça vakit geçireceği, spor yapabileceği, sosyal etkinliklerini yapabileceği harika bir mesire eğlence mekânı olacağını söyleyebilirim. Çok güçlü maddi imkanlarla donatılmış olan Büyükşehir Belediyesi için hele proje maliyetinin yarısı GEKA tarafından hibe edilmiş bir yatırımı yapmak çok zor olmasa gerekir diye düşünüyorum.

Ula İlçesiyle çok güçlü bağları olan Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Gürün beyden Muğla’nın en geri kalmış en eski ilçelerinden biri olan Ula İlçesi’ne ihtiyacı olan ve hak ettiği yatırımları yapmasını bekliyoruz. Yine Büyükşehir Belediyesi’nin görev alanında olan ve en temel alt yapı sorunumuz olan, ilerleyen günlerde başlı başına bir yazı konusu olacak olan kanalizasyon sorunumuzun en kısa sürede faaliyete çözmelerini bekliyorum. Son olarak altını çizerek bir defa daha diyorum ki lütfen ölümlü kaza olmasını beklemeden, şu trafik lambası işini çözelim. Haftaya buluşmak üzere iyi haftalar.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.