Büyükşehir Ödül mü Ceza mı?

Bu haber 27 Mart 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.411 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bu gün 27 Mart Perşembe. Üç gün sonra sandığa gideceğiz.

Genel seçim havasında geçen bir yerel seçimi arkada bırakıyoruz.

Son yıllarda yapılan yerel seçimlerde belediye başkanı adaylarının da bir önemi vardı.

Bu seçimde o önem de kalktı.

Hala Muğla caddelerindeki billboardları Başbakan Erdoğan’ın fotoğrafları ve İstanbul’a dair söylemleri yer alıyor. İstanbul Boğazı’nı geçmeleri için motorlu araçlar için de tüp geçit yapılacakmış!

Bana ne? Ben İstanbul’da değil, Muğla’da yaşıyorum!

xx        xx        xx

Şöyle bir zihninizi zorlayın. Şunun şurasında seçime üç gün kalmış, aklınızda yer eden Muğla’ya dair bir proje var mı?

Benim aklımda yok!

Seçim sürecinde bırakın projeleri, adaylar bile yarışmadı. Genel Başkanlar yarıştı!

Doğru düzgün Büyükşehir Yasası bile anlatılamadı. Büyükşehir Yasası Muğla’ya ne getirecek, Muğla’dan ne götürecek bilen var mı?

Ben bilmiyorum” dersem yalan olur. Biliyorum… Ama belediye başkanı adaylarının büyük bölümü ile belediye meclis üyesi adaylarının neredeyse hepsi yasadan bihaber!

Büyükşehir Yasası ile hala Pazar günü belde belediyelerinin kapanacağını sananlar var. Hayır… Belde Belediyeleri kapanmıyor, belde belediye başkanlıkları sona ediyor! Belde belediye yapıları Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı birimler olarak devam edecekler.

xx        xx        xx

Seçim sürecinden belleklerde yer etmiş olarak kalanların başında CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkanı Adaylarından Osman Gürün’ün Milas’ta yaptığı konuşmada, Milaslılara Bundan sonra iki kocanız olacak. Biri Muhammet Tokat biri ben.” şeklinde hitap etmesi oldu.

Bodrum’da AK Parti’nin Belediye Başkanı Ali Server Yazgan’ın seçim derdine düşüp, “Evet ben içerim. Kırmızı şarap içerim” demesi de unutulacak gibi değil.

Aslında bu seçim bir bakıma da “gaflar” seçimi oldu. Onları: bir adayın saçlarını zevksiz boyamasını, bir meclis üyesi adayının seçilemeyecek yerde olmasına rağmen nafile, ama alkışlanası çabalarını seçimden sonra yeri geldikçe ele alırız.

xx        xx        xx

Kimse seçim sürecinde AK Partili Belediye Başkanı adaylarının partilerinin çıkardığı Büyükşehir Yasası’nı anlatabildiklerini, savunabildiklerini söyleyemez.

Başta CHP Büyükşehir Adayı Osman Gürün ve MHP Büyükşehir Adayı Mehmet Erdoğan gittikleri her yerde yasanın olumsuzluklarını anlattılar. Hatta partilerinin iktidara gelmesi halinde köy tüzel kişiliklerini ve belde belediyelerini yeniden geri getireceklerini söylediler.

Oysa yasa çıkmış bir kere. Üstelik seçilirseniz o yasaya göre seçileceksiniz. Gel sen o yasa ile neleri nasıl yapabileceğini anlat.

Anlatamadılar…

Adeta seçilmeleri halinde başarısız olacaklarmış da, o kaçınılmaz başarısızlığın şimdiden kılıfını hazırlıyormuş gibiydiler!

Yemezler… Adama “Bu yasayı bile bile aday olup seçildin, madem bu yasa ile hizmet üretemeyecektin, neden aday oldun?” derler…

xx        xx        xx

Kimilerinin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in daha da rahat hareket edebilmesi için çıkarıldığını iddia ettiği yasa aslında “yerel yönetimlerin özerkliği”, “yerinden yönetim” anlamında güzel bir yasa…

Muğla’nın bundan böyle bir çeşit “Kent Devleti” gibi yönetileceğini düşünebilirsiniz.  Tabi bu “Kent Devleti”nin yöneticisi kendini “şehrin emini” görebileceği gibi “kralı” da sanabilir!

Yani Büyükşehir Yasası ile bu kent devletinin kimin elinde olduğu çok önemli.

xx        xx        xx

Bu seçimin akıllarda kalan ismi Musa Gökbel CHP’den Büyükşehir Belediye Başkanı Aday Adayı olduğu günlerde gerek söylemlerinde ve gerekse tanıtım afişlerinde şu soruyu sormuştu:
Büyükşehir Ödül Mü, Ceza Mı?

Büyükşehir biz Muğlalılar için ödül de olabilir, ceza da olabilir.

Muhtemelen ceza olacak!

Bunu hep birlikte yaşayıp göreceğiz. CHP’den Osman Gürün seçilmiş, AK Parti’den Mansur Harmandar seçilmiş hiç fark etmez… O nedenle başta Marmaris, Fethiye ve Bodrum olmak üzere ilçe belediye başkanları çok önemli.

Hiç değilse ilçe belediye başkanlarının ilçe halkını arkasına alarak gösterecekleri kararlılık ve performans sonucu Muğla’nın talanının, tahribinin önüne geçilebilecektir.

xx        xx        xx

Hizmet mi?

Başka bahara…

Önümüzdeki 5 yıl hangi partiden kim seçilirse seçilsin Muğla için kayıptır. Umarım o kayıp 25, 50 yıla tekabül eden bir kayba dönüşmez!

Önümüzdeki beş yıl Büyükşehir Belediyesi’nin ilk yöneticileri için yapılanma ve planlama dönemi olarak geçecektir. Umarız o süreçte kanalizasyon ve içme suyu şebekeleri iyi yönetilir, çöplerin düzenli alınması sağlanır, itfaiye teşkilatı iyi koordine edilir ve ulaşım arapsaçına döndürülmez!

Neden böyle düşünüyorum?

Çünkü hiçbir partinin hiçbir adayı çıkıp şöyle demedi:

Hiç kimse bizden iki yıl büyük hizmetler beklemesin. İki yılda yapılanmamızı ve ilin makro düzeyde planlamasını gerçekleştireceğiz. Kalan üç yılda da Muğla’yı kalkındıracak projeleri hayata geçirmenin adımlarını atacağız.

Herkes Muğla’nın bin 124 km kıyı uzunluğuna sahip olacağını söyledi de biri de çıkıp “Deniz İtfaiyesi kuracağız” demedi!

Diyen olsaydı oyumu hak ederek alırdı.

xx        xx        xx

To Be Or Not To Be…

William Shakespeare‘in Hamlet oyununun üçüncü perdesinde söylediği gibi “Olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu…

Olmak veya olmamak… Ödül veya ceza…

Eğer yerel seçim genel seçim havasına sokulmamış olsaydı Büyükşehir Yasası ve bu yasa ile Muğla’nın Büyükşehir oluşu “ödül” olabilirdi. Görünen o ki kim seçilirse seçilsin önümüzdeki 5 yıl Muğla olsa olsa “Büyük Köy” olur!

Ne demiş büyüklerimiz, “Ölme eşeğim ölme, yonca biter de yersin”…

Anlayacağınız beklenen Büyükşehir başka bahara!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Ömer KAVAS 27 Mart 2014 / 02:20

Özcan SELAM,
Birkaç acil Raporumu bitirdim, artık elimden çekeceğin var.
Merak etme uzun olursa 1-2-3 diye seri halinde böleceğim.
———-
Ülkenin Üniter Bölünmez yapısı içerisinde,
Yerel Yönetimlerin “…YEREL PARLAMENTOLAR…” şeklinde YENİDEN şekillendirilmesi gerektiğini savunan bir kişiyim.
Bunun içerisinde Yerel Parlamentoların,
Elektrik üzerinden toplanan verginin belirli oranda Belediyelerde kalması,
Bazı vergilerin limitler içerisinde arttırma-eksiltme yetkisine sahip olması,
Trafik Polisinin tamamen, Trafik Zabıtası şeklinde yeniden yapılması ve Belediyelerin yetkili olması,
Trafik Polisinin Şehirlerarası denetimler şeklinde yapılanması, vs. vs. vs.
“…YEREL PARLAMENTOLARI…” seçimden sonra ayrıca tartışırız.
———-
Neyse, nerden girdim bu konuya,
Aslında Büyükşehir Adaylarının son Kitaplarına değinmek istiyorum.
Adayların ilk Beş yıllarını kayıp olarak gördükleri Kitapcıklarından belli,
…BÜYÜKŞEHİRİN ÖDÜL MÜ YOKSA CEZA MI OLDUĞUNU SORMAK BANA SAÇMA GELİYOR…
…HELE DAHA HALA YASAYI ELEŞTİRMEK, ONUN ÜZERİNDEN BÜYÜKŞEHİR veya İLÇE BELEDİYE ADAYLIĞI YAPMAK GARİP GELİYOR…
Madem karşı isen,
Konuşmaya-eleştirmeye onun üzerinden Belediye seçimlerini götürmeye gerek yok.
KARŞI İSEN YAPACAĞIN TEK ŞEY VAR.
BELEDİYE BAŞKAN ADAYI DEĞİL, MİLLETVEKİLİ ADAYI OLURSUN,
EN AZ 276 SAYIYA ULAŞACAK ŞEKİLDE ÇALIŞMANI, KENDİ PAYINA DÜŞENİ YAPARSIN,
MECLİSE GİRER, DAHA İYİ BİR YASAYI ÇIKARTIRSIN.
———-
BEN EĞİTİM SİSTEMİ İLE İLGİLİ ÇOK KONUŞULDUĞUNU GÖRDÜM,
KONUŞANLARDAN TAM BİR PROGRAM ORTAYA KOYANI DA GÖRMEDİM.
KAHVE KÖŞELERİNDEKİ KONUŞMALARI KASTEDMİYORUM.
SONRA GENEL MERKEZLERDEN ULAŞMAYA ÇALIŞTIM, AMA TAM BİR METNE RASTLAMADIM. Daha, Temel Eğitimin 222 ve 1739 Sayılı AYNI KONU OLMASINA RAĞMEN İki ayrı Yasa üzerinden götürüldüğünü bile birçok Politikacı bile bilmiyor.
KONUŞTUĞUNUN YÜZDE ONU KADAR İŞ ÜRET BE KARDEŞİM.
YOKSA BİR BAŞKALARINA HEDİYE EDERSİN ÜLKENİ-ŞEHRİNİ….
———-
ÖZCAN Yorumlarında Ali ACAR (M. Öz.) ismini göremez oldum, merak ettim, haliyle….!!!
Geçenlerde Kavaklıdere’ye kadar geldi, ama rapor hazırladığım için görüşme talebini yerine getiremedim.
Yoksa, Ali, Kendi Kooperatifini soyan ve ceza ödemeye devam eden ve Kontenjan adayı olmayı kendine uygun gören birileri kulağını mı çekti…???
Olabilir…!!!
—–ooooo—–
Uzun oldu ama, çok uzun olmadığı için bölmedim.
—–ooooo—–

Reşat Öztepe 27 Mart 2014 / 08:12

Sayın Ustam;yazınızda beyan ettiğiniz konulara katılmamak mümkün değil.Bana en çok garip gelen,Dr Osman Bey’in BB Kanunun veto edilmesinin emini için Çankayada nöbet tutdupunu unutaımıyorum.Zira Ödül mü Ceza mı sorusunu soran Musa Hocam en doğru sözü söyledi.Sebebi ise Dr.Gürün ve M.Erdoğan bu yasınınçıkarılmaması için çok ciddi muhalefet ettiler.İnsanlar inanmadıklaı bir kanuna ve karşı çıktıkları yönteme nasıladay olabildiler ve nasıl bu kanun ile Muğla İlini yönetecekler.İdeoloji yapıyorla ideoloji.4o yıl yaptılar yine yapacaklar.Nadi Başkan Ula KÖylerinde yaptığı slayt gösterimnde yaptıklarını izah ederek,diyor ki o köylü kardeşlermize ufat tefek hizmetler görülür.Amma halihazır planlama yapılmadan kalıcı hizmet yapılamaz yaparım diyen yalan söyler.Nadi Başkan yalan söylemiyor.Özcan Ağabeyim,Gadın mğlam yine ideolojiye rey verecek gibi görünüyor.belşli de olmaz amma…

huseyincanel 27 Mart 2014 / 09:15

BÜYÜKŞEHİR YASASI KÖYLERİMİZE NE GETİRİYOR?
1- Büyük şehir yasası ile köylerdeki tüm yapılara imar affı getirilmiş olup,200 lira gibi sembolik bir ücret karşılığı tüm yapılara ruhsat verilecektir.
2- İl özel idaresi yılık 10 milyon lira ile 400 köye hizmet götürürken ,Büyükşehir yasası ile Muğla devlete ödediği vergilerin Yüzde 4,5 oranını geri alabilecek bu düzenleme ile Menteşe belediyesi 48 köye 16milyon lira gibi bir bütçeyle hizmet ve yatırım götürebilecektir.
3- Köylerdeki su parası kent merkezinde alınan su parasının dörtte birini geçemeyecek ,en yüksek su parası tonu en fazla 75 kuruş olacak.
4- Köylerde 5 yıl süreyle emlak ve çevre vergisi alınmayacak.
5- Orman köyleri 30 marttan sonra Orman kanunundan doğan (zati ihtiyaç, yakacak..) haklarını kullanmaya devam edecektir.
6- Büyükşehir yasası ile köylerde inek, tavuk besleyen üreticilere yönelik korkutma kampanyasının aksine köylüler ineklerine tavuklarına nerde bakıyorsa orada bakmaya devam edecek.
7- Köylerinde ev yapmak isteyenler belediyenin hazırladığı 5 ayrı tip projeden birini seçmeleri durumunda 250 lira karşılığında, ve başkaca herhangi bir masrafa girmeden evlerini yapacaklardır.
8- Belde belediyelerin hizmet birimleri sizin de belirttiğiniz gibi mahallinde kalacak
Büyük şehir yasası bu şekilde uzayıp gidiyor. Farklı algı oluşturarak insanları korkutarak oy avcılığı yapmanın siyasi etikle bağdaşmadığının altını çizerek Büyük şehir kapsamındaki illerimizdeki uygulamalara bakarak Muğla için çok daha artıları olacağını düşünüyorum.
Ak parti Belediye başkanı Adayımız Dr. Mestan Yayman gittiği her yerde Büyük şehir yasasını ne getirdiğini özellikle vurgulamış, Projelerinde yer vermiştir Listesinde yer alan meclis üyesi adayı olarak bunları bilmememiz mümkün değildir.
Saygılarımla.
Hüseyin Canel
Menteşe Belediye Meclis Üyesi Adayı

sema açıkgöz 27 Mart 2014 / 11:06

Özcan Bey, Sayın Musa Gökbel’in “büyük şehir ödül mü cezamı” sözü tarihe geçti. Osman bey on beş yıl Muğlayı yönetti. Aynı anlayışla büyük şehiri yönetirse bu muğla için ceza olur. Başta bu eski yönetim anlayışını Bodrum,Marmaris,Göcek,Datça gibi turizm yöreleri kabul etmez. İşte o zaman kıyamet kopar. Eğer bu yeni büyük şehir de Osman bey yani chp başarısız olursa bu CHP nin Muğla da son seçimidir. İşte o zaman bu cezanın bedelini herkes öder. Dileğimiz bu büyük şehirin Muğla’mıza ödül getirmesidir. Musa beyin bu engin görüşlerini projelerini seçilecek başkan yani Osman Gürün mutlaka değerlendirmelidir. İstese akp bu seçimleri kazanabilirdi. Kazanamayız düşüncesi CHP içerisinde Osman beyin hem önünü açtı hemde şansını ikiye katladı. İstiyoruz ki Muğlamız kazansın hemşehrilerimizin yüzü bir başka gülsün. Ama muğlamız ödül yerine ceza alacak gibi.Bakalım ekibi nasıl kuracaklar. Genel sekreter tercihine göre bu aşağı yukarı belli olur. Genel sekreter çatıyı nasıl kuracak bakalım. Özcan bey siz genel sekreter araştırması yapın ve önerin. Muğlayı en iyi siz biliyorsunuz. Tabi sakıncası yoksa. Gerçi Osman bey sizin dediğinizi yapmaz ama belki partisi yapar. Hayırlısıyla iki gün kaldı. Ama üst sevide bir heyecan göremiyoruz.