Büyükşehir Neyi Bekliyor?

Bu haber 27 Ocak 2017 - 0:01 'de eklendi ve 981 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Sivil toplum örgütlerinin görüşleri çok önemli. Bugün burada bulunmamız da o çalışmalardan bir tanesi. Ne söylemek istiyorsanız, düşünceniz, görüşünüz neyse her şeye açığız. Eleştirilere açığız

Dünkü yazımda, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ün bu ifadesine dayanarak sorular sordum. Umarım muhataplarından yanıt veren olacaktır.

Okurlarımızda bana soruyorlar. Dün onlardan birinin sorusu şöyleydi:

Bahattin Başkan fedakarlık edip, belediyeyi eski garaja taşımaktan vazgeçmiş. Neden Osman başkan da fedakarlık edip, o otopark üstü dükkanlardan vazgeçmiyor?

Ben ne bileyim, kendisine sor, diyemedim…

Aslında ben de Başkan Gümüş’ün neden fedakarlık ettiğini merak ediyorum…

xx           xx           xx

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş o gün Konakaltı Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıda süreci anlatırken, Eski Garaj Alanı’nda dönemin Muğla Belediyesi tarafından “lüks konutlar” üretilmek istendiğine ve buna karşı çıkıldığına, Mimarlar Odası’nın açtığı dava sonucu konut üretiminin durdurulduğuna ve sonra bir sürüncemeye girildiğine açıkça değinmeden şunları söylemiş:

Yaşanılan süreçte bu alan mahkemelik oldu, açılan davalar sonucu da 5 binlik planı yapılmadığından dolayı plan iptal edildi ve plansız duruma düştü. Menteşe Belediyesi yeni kurulan bir belediye. Başkanlığa adaylığımız sırasında da projelerimiz arasında eski garajda yapmak istediklerimizde mevcuttu. Eski garaj için bir tane belediye binası geri kalanda da büyük çoğunluğu meydan olacak, küçük küçük işyerlerinin olabileceği, insanların oturabileceği, insanların gelip gidebileceği, insan sirkülasyonu olan bir proje noktasında çalışacağımızı beyan etmiştik.

Şaşırdım… Seçim beyannamelerinden üzerinde “Belediye Sarayı” olan meydan vaadini unutmadık, ama “küçük işyerleri” de olabileceğinin söylendiğini anımsamıyorum!

Arşivimizde yok…

xx           xx           xx

Benim Büyükşehir Belediyesi’nin bir “dayatması” olarak algıladığım o “küçük küçük” denilen dükkanları sadece Başkan Gümüş değil, o gün tanıtım toplantısında “tasarımını” anlatan Mimar Sertel Karataban da savunuyor.

Meydanların kent yaşamının doğal bir parçası olduğuna dikkati çeken Mimar Karataban bu konuda özetle şöyle demiş:

Sürdürülebilir ve halkın üzerinde kambur olmaması amacıyla bu tür yerlerin ticaretle birleştirilmesi gerekir. Kent merkezinde bulunan eski garaj alanı otopark ve halkın rahatlıkla kullanılabileceği bir alan olacak. Bu bölgeyi miting alanı olarak kullanmaktansa kamunun daha çok kullanabileceği, halkın daha fazla zaman geçireceği bir yer yapmak doğru olur. Taslak projede bölgenin kot farkından yararlanarak üstü meydan altı işyeri ve 4 kat katlı otopark alanı olarak yapıldı.

Dört katlı yeraltı otoparkı tamam… Gerisi ise soru işareti.

Mimar Karataban’ın bu sözleri “Taksim” için söylense Başkan Gümüş’ün, Başkan Gürün’ün, başta CHP İl Başkanı olmak üzere Meslek Odaları ve sendikaların tepkisi ne olur?

xx           xx           xx

Biz yine Başkan Gümüş’e dönelim.

Başkan Gümüş konuşmasına “Bodrum katında da Menteşe için ihtiyaç olan otoparkı düşünmüştük.” diye devam etmiş.

Bunu da unutmadık…

Bunun yanında Büyükşehir Belediyesi binası yapılmasının ardından mevcut yerinden taşınacak. Bulunduğumuz alan eski doku içinde bulunuyor. Buradaki hareketliliği yok etmemek adına biz Menteşe Belediyesi’ni şu anki mevcut binasından taşımayacağız ve eski garaj alanına herhangi bir hizmet alanı yapmayacağız. Eski garaj alanı tamamen meydan olarak kullanılacak

Başkan Gümüş’ün bu ifadesinden “Büyükşehir Belediyesi’nin şehir merkezini boşaltacağını” anlıyoruz.

Umarım doğru anlamışızdır.

xx           xx           xx

30 Mart 2014 Yerel Seçimi’nden önce İl Özel İdaresi şimdi Büyükşehir’in binalarını kullandığı eski Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü’nün olduğu yerde (Migros karşısı) yeni bir Hizmet Binası planlamıştı.

Muğla Mimarisi çizgilerini taşıyan bir tasarım yapılmıştı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi de ana birimlerini aynı yerde bir “ana binada” toplayabilirdi. Ancak bildiğimiz kadarıyla Büyükşehir Belediyesi Ana Hizmet Binası’nı şu anda faaliyette olan Yeni Garaj’ın yerinde yapacak.

Seçimden bu yana 3 yıl geçti sayılır. Büyükşehir istese şimdiye kadar bu ana binadan bir değil, iki tane yapardı.

Ben böyle bir ihtimal görmüyorum, ama Muğla Büyükşehir statüsünden çıkarılırsa acaba o bina yeniden açılacak İl Özel İdaresi’nin mi olur?

Büyükşehir bu yüzden yavaş hareket ediyor olabilir mi?

Oysa Büyükşehir önce Ana Hizmet Binası’na sahip olmuş olsaydı şehir merkezi trafiği biraz daha rahatlarken, Muğlalı da daha konforlu ve çağdaş bir garaja kavuşurdu…

xx           xx           xx

Bende şimdi merak uyandıran ise Yeni Garajın yerinde Ana Hizmet Binası yapılması halinde Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün buraya makamını da taşıyacak mı?

Başkan Gümüş, “Bunun yanında Büyükşehir Belediyesi binası yapılmasının ardından mevcut yerinden taşınacak.” derken, acaba başkanlık makamının da taşınacağını mı kastediyordu?

Soru çok…

Acaba Başkan Gümüş durup dururken Eski Garaj Alanı’nın bir köşesine Menteşe Belediye Sarayı’nı taşımaktan vazgeçerken gerçekten “Bunun yanında Büyükşehir Belediyesi binası yapılmasının ardından mevcut yerinden taşınacak. Bulunduğumuz alan eski doku içinde bulunuyor. Buradaki hareketliliği yok etmemek adına biz Menteşe Belediyesi’ni şu anki mevcut binasından taşımayacağız ve eski garaj alanına herhangi bir hizmet alanı yapmayacağız.” ifadesindeki anlam çerçevesinde bir “fedakarlıkta” mı bulundu?

Başkan Gümüş eğer öyleyse, Başkan Gürün makamını taşıyınca o tarihi eski Adliye Sarayı’na makamını taşımayı umduğu için böyle bir feragat ve fedakarlıkta bulunmuş olabilir…

xx           xx           xx

Aslında büyütmemekte lazım…

Gerçekten “Muğla sevdalısı” biri her kim olursa olsun Muğla için fedakarlık yapar.

Adliye Sarayı seneler önce şimdi bulunduğu yere taşınırken, zamanın Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün’den de aynı fedakarlık olmasa da bir fedakarlık beklenmişti.

Uzun zaman oldu. Unutulmuştur. Anımsayalım.

Adliye Sarayı’nın tarihi binasından taşınması gündeme geldiğinde zamanın Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik o tarihi yapıya “Güzel Sanatlar Fakültesi” için talip olmuştu.

Aynı zamanda Başkan Gürün de “Başkanlık Makamı”nı taşımak için talip olmuştu.

Zamanın AK Parti Muğla Milletvekili de Seyfi Terzibaşıoğlu idi…

Muğlalılar da Güzel Sanatlar’dan yanaydı, ama Milletvekili Terzibaşıoğlu’nun tercihi ise Başkan Gürün’ün talebinden yana olmak oldu!

Oysa Başkan Gürün Muğla için fedakarlık yapabilirdi. Yapmış olsaydı bugün o tarihi yapıda Güzel Sanatlar Fakültesi olacaktı. Orgeneral Mustafa Muğlalı ve Saatli Kule Caddelerinde boş dükkan olmayacak ve belki de o semtte “pansiyonculuk” başlayacaktı.

Güzel Sanatlar Fakültesi şimdi Bodrum’da…

xx           xx           xx

Başkan Gümüş Muğla için gerçekten fedakarlık yapabilir. Bu fedakarlığa Başkan Gürün’de önemli katkılar koyabilir.

Nasıl olacağını da söyleyeceğim, ama yerim az kaldı.

Dünkü yazımı Başkan Gümüş’ün tanıtım toplantısındaki “Ne söylemek istiyorsanız, düşünceniz, görüşünüz neyse her şeye açığız. Eleştirilere açığız, sizin fikirlerinizi, düşüncelerinizi önemsiyoruz…” ifadesine dayanarak;

Ben Başkan Gümüş’ün samimiyetine güveniyorum. Sorularımı bu ifadesine dayanarak sordum. Elbette eleştiri ve önerilerimde olacak. Onu da yarına bırakalım.” diye noktalamıştım.

Sorular bitti. Fedakarlık ve öneriler yarın…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.