Büyükşehir Muğla’da Tartışıldı

Bu haber 02 Mayıs 2013 - 19:50 'de eklendi ve 1.498 kez görüntülendi.

muglabelediyesibuyuk13156461Muğla Belediyesi, TMMOB Mimarlar Odası Muğla Şubesi ve Kent Konseyi işbirliği ile hazırlanan “Muğla Büyükşehir oluyor mu?” panelinde konuşan Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, “Çıkartılacak toprak kanunu sayesinde büyük işletmeler köylerde rant sağlayacak. Bu yasadan hükümetin dışında memnun olan yok” dedi.
Haber Merkezi
Muğla Belediyesi, TMMOB Mimarlar Odası Muğla Şubesi ve Kent Konseyi işbirliği ile hazırlanan “Muğla Büyükşehir oluyor mu?” paneli Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi Nail Çakırhan Salonu’nda yapıldı.
Panele konuşmacı olarak Yüksek Mimar Oktay Ekinci, Yrd. Doç. Dr. Sonay Bayramoğlu Özuğurlu ve TMMOB İzmir Şubesi Başkanı Mimar Hasan Topal katıldı. Moderatörlüğünü Doç. Dr. Özlem Şahin Güngör’ün yapacağı panelde Muğla’nın büyükşehir olma süreci tartışıldı.
Panelin açılışında konuşan Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, “Büyükşehir Yasası bize hiç sorulmadan kapalı kapılar arkasında hazırlandı. Israrla istediğimiz taslak ne partiye nede belediyelere gönderildi. Özellikle bu yasa ile köylülerimiz köyünde yaşamayacak. Bayır, Kafaca, Yeşilyurt gibi beldelerimiz mahalle olacak. Çıkartılacak Toprak Kanunu sayesinde büyük işletmeler köylerde büyük rant sağlayacak. Bu yasadan hükümetin dışında memnun olan yok. Bir takım maddelerde belli operasyonlar yapılacak. Açılım süreci kapsamında değişikler yapılacak. Bu çocuk özürlü, engelli çocuğu cami avlusuna bırakamayız” dedi.
Yrd. Doç. Dr. Sonay Bayramoğlu Özuğurlu, “Bu yasa ile köylerin kendilerini yönetme hakkını ellerinden almıştır. Yasa ile ilin sınırları büyükşehir sınırları kabul edildiği için yabancı yatırımcıların önünü açan bir yasa haline geldi” derken Mimar Oktay Ekinci ise, “Bu yasanın TBMM’de yazıldığından şüphe duyuyorum. Yasayı kim yazdı? Deniliyor ki Büyükşehir Yasası’yla imar yolsuzlukları ortadan kalkacak. Ben iddia ediyorum en büyük imar yolsuzluğu büyükşehirlerde oluyor” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Ertuğrul ALADAĞ 03 Mayıs 2013 / 12:51

Muğla için çok çok önemli bir paneldi. Özellikle Fransa’da otuz sekiz bin belediye varken bizdeki üç bin kusur belediyenin bin kusura düşürülmesi ve giderek merkeze bağlanılması anti demokratik yaklaşımlar rahatlığıyla büyük sermayelere imkanlar sağlanması söz konusu ve Fransa daha önceleri özelleştirdiği öz varlıklarını yeniden kamu malına dönüştürüyormuş. Çok verimliydi.