‘Büyükşehir Logosu’na Ak Parti’den tepki

Bu haber 25 Ağustos 2014 - 23:53 'de eklendi ve 1.452 kez görüntülendi.

logotepkiMuğla Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından Ağustos Ayı’nda gerçekleşen toplantıda kabul edilen ‘Muğla Büyükşehir Logo’suna Ak Parti’den tepki geldi. Ak Parti Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Avukat Gültekin Akça, Selçuklu motiflerinden oluşan logo ile ilgili olarak, “Halkın Sahiplenmediği bir logo” açıklamasında bulundu.
Kadir Tamer
Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından çizdirilen ve daha sonra belediyenin web sitesinde gerçekleşen oylama ile 16 Selçuklu motifinden en fazla oyu alan logonun Büyükşehir Logosu olarak belirlenmesine tepkiler devam ediyor. Ak Parti Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Avukat Gültekin Akça, Selçuklu motiflerinden oluşan logo ile ilgili olarak, “Halkın Sahiplenmediği bir logo” dedi.
Ak Parti Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Gültekin Akça, Muğla Büyükşehir Belediyesi logosunun belirlenmesi sürecine tepki göstererek, “Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal medya üzerinden seçime sunduğu ve 850 bin nüfuslu kentte sadece bin 468 kişinin oylarıyla belirlediği logosu, belediye meclisinde ben ve arkadaşlarımın muhalefetine rağmen kabul edildi. Ancak, çok az sayıda vatandaşımızın oyunu alan bu logo için yeterli tanıtımın yapılmadığını ve dolayısıyla yeterli katılımında olmadığını düşünüyoruz” dedi.
Ağustos ayı toplantısında Ak Parti olarak, logonun Muğla’yı anlatmadığını ve Muğla’ya yakışmadığını açıkça dile getirdiklerini kaydeden Akça, “Parti olarak, bu süreç gündeme geldiğinde, ‘Türkiye çapında düzenlenecek bir yarışma ile uzman bir jüri tarafından logonun belirlenmesi’ önerisinde bulunduk. Komşumuz olan Aydın ve yeni kurulan Menteşe Kaymakamlığımız logolarını belirlerken hayata geçirdikleri sürecin, demokrasi ve katılımcılıkla övünen CHP’li Muğla Büyükşehir Belediyemiz tarafında da uygulanmasını beklerdik. Özellikle, bu sürece her seçimde kapıları çalınan sivil toplum kuruluşlarının da dahil edilmesi gerekirdi. Bu kentin kültürel ve doğal zenginliklerini ön plana çıkaran birkaç öğenin halkın anlayacağı bir şekilde logoda yer almasını isterdik” diye konuştu.
Ak Parti Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Gültekin Akça, sözlerini şöyle tamamladı:
“Bizim, bu muhalefetimize rağmen kabul edilen bu logonun ‘Yeryüzü Cenneti Muğla’yı’ anlatmadığına inanıyoruz ve yolun başındayken bu yanlıştan dönülmesini istiyoruz. Muğla halkı bu logoda kendisini göremiyor. Bu logo da, her birisi marka haline gelen Bodrum, Milas, Marmaris ve Fethiye gibi turizm kentlerimizin ve diğer ilçelerimizin yeterince anlatılmadığını düşüyoruz. Muğla’nın ilk Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerine ve halkımıza bir çağrıda bulunmak istiyorum. Gelin zaman geçmeden, gelecek nesillere gururla aktaracağımız, kentimizi anlatan kalıcı olacak bir logoyu birlikte belirleyelim.”
Logo nasıl belirlendi
Muğla Büyükşehir Belediyesi bir grafik sanatçısına 16 adet Selçuklu motiflerinden oluşan logo çizdirdi. Çizdirilen logolar daha sonra Muğla Büyükşehir Belediyesi web sitesinden halk oylamasına sunuldu. Yaklaşık 1 ay devam eden halk oylaması sonucunda oylamaya 8 bin 13 kişi katıldı. Oylamaya katılanlardan bin 468 kişi ortasında güneş figürü ile 4 yapraklı yoncanın bulunduğu logoyu birinci seçti. Ağustos Ayı’nda gerçekleşen Büyükşehir Meclisi toplantısında bin 468 kişi tarafından seçilen logo Ak Parti’nin ret oyuna karşın CHP’li meclis üyelerinin evet oyu ile Büyükşehir Logo’su olarak belirlendi.
Logonun anlamı
Büyükşehir Meclisi tarafından kabul edilen logoda ‘Sevgi, Hoşgörü ve Güleryüz’ anlayışını, hem de şansın simgesi olan 4 yapraklı yonca bulunuyor. Logonun ortasında kullanılan güneş ve etrafına yerleştirilen 13 simge ise Muğla’nın ilçeleriyle birlikte bir bütün olduğunu ifade ediyor. Ayrıca daire formundaki logo da 13 ilçeyi simgeleyen yıldızlar bulunuyor. Logoda kullanılan renkler ise özgürlüğü, doğayı, gökyüzünü ve denizi simgeliyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Keza KUNDAKÇI 26 Ağustos 2014 / 13:12

“Biz yaptık oldu ve olur,beğenmeyen,beğenmesin” diyen,
çooook DEM MO KIR AT !!!! KATI LIM CI !!!,
“halk bilmez biz ÇOOOK BİLİRİZ belediyeciliği”;;;;;; bu DURRRR…..
YAKK IŞ MI şşşş….