Büyükşehir hukuksuzluğu alışkanlık mı yaptı? « Hamle Gazetesi

Büyükşehir hukuksuzluğu alışkanlık mı yaptı?

Bu haber 04 Mayıs 2019 - 0:42 'de eklendi ve 2.523 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Dünkü yazımı “Neyse ‘İmar Affı’ ve yağmasına yarın bakarız.” diye noktaladım.

Kaç gündür, ha bugün, ha yarın diye buraya kadar geldik. Ama herkes, Menteşe Şehirlerarası Otobüs Terminali ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi taksi duraklarında üzerlerine mahkeme kararından söz eden “Ticari Taksi Yolcu İndirme Noktası” tabelasını soruyor.

Bugün bu tabelaya bakalım. Pazartesi günü de “İmar Affı ve yağmasına” bakarız. Tabelalarda şöyle yazılı:

Ticari Taksi Yolcu İndirme Noktası…

Değerli vatandaşlarımız; Muğla Kamyoncu Otomobilci ve Şoförler Esnaf Odası tarafından açılan dava neticesinde Muğla 2. İdare Mahkemesinin 14.03.2019 tarih ve E:2018/1569 Sayılı yürütmeyi durdurma kararı gereği Muğla Şehirlerarası Terminal Alanında ticari taksi hizmeti verilmemektedir Bilgilerinize sunulur.Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı

Tabela vatandaşlara adeta “Gidin derdinizi Muğla Kamyoncu Otomobilci ve Şoförler Esnaf Odası’nı yönetenlere anlatın” diyor.

Yani gideceksiniz Muğla Kamyoncu Otomobilci ve Şoförler Esnaf Odası Başkanı Halil Bozyer ve UKOME Sorumlusu Başkan Vekili Arif Özer‘e “Davanızı geri alın” diyeceksiniz ve terminal ile hastanede taksi hizmetine kavuşacaksınız. “Hukuksuzluk” ne olacak?

İstanbul’da ortaya çıkıp, Bodrum’a kadar gelen “Uber Taksi” gibi “Taksi Koop” kuracaksın ve Muğla şoför esnafının ensesinde boza pişireceksin…

Taksiciler ne yapsın? Hukuğa sığınacaklar… Öyle de yapmışlar…

Bunun üzerine Muğla Büyükşehir Belediyesi ne yapıyor?

Büyükşehir Belediyesi UKOME’ye karşı hukuksal haklarını arayan şoför esnafını ve meslek odalarını halka şikayet ediyor!

xx           xx           xx

Seçimden önce Ulaştırma Daire Başkanı Alper Kolukısa görevinden istifa edince, başta şoför esnafı olmak üzere neredeyse sevinmeyen kalmamıştı. Öyleki belediyeden ayrılmış gibi sevinilmişti… Ayrılıp ayrılmadığını da bilen yok… “Seçimden sonra görevine döner” diyenler de olmuştu.

Dönmedi, yerine Deniz Kıyı İşler Şube Müdürü Emre Tümer gelmiş. Tümer her nedense Kolukısa‘nın altında çalışmak istememiş, Deniz Kıyı İşler Şube Müdürlüğü de Genel Sekreterliğe bağlı bir birim olarak faaliyet göstermiş. Emre Tümer, Ulaştırma Daire Başkanı olunca bu birimi de kendine bağlamış.

Kolukısa‘dan sonra tek değişen galiba bu…

Kolukısa görevdeyken şoför esnafının açtığı bir başka dava belediye aleyhinde sonuçlanmıştı. Muğla Kamyoncu Otomobilci ve Şoförler Esnaf Odası tarafından açılan davanın sonuçlanması da Emre Tümer‘e nasip olmuş. Muğla 2. İdare Mahkemesi‘nde açılan yürütmeyi durdurma davası 14.03.2019 tarihinde Belediye aleyhinde sonuçlanmış.

Yeni Ulaştırma Daire Başkanı Tümer de hemen o tabelaları astırmış.

Elbette mahkeme kararına uyulacak. Ama mahkeme “Muğlalıyı cezalandır” veya “eziyet et” demiyor ki…

Tabela asıp odayı şikayet edeceğinize, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermesine neden olan “hukuksuz kararınızı” ortadan kaldırıp, insanların şehir içi taksi ulaşımından yararlanma yolunu açmanız gerekmez mi?

 xx           xx           xx

Muğla 2. İdare Mahkemesi‘nde Muğla Kamyoncu Otomobilci ve Şoföeler Esnaf Odası Başkanlığı‘nın açmış olduğu davada Av. Emre Aykın, şu istemde bulunmuş:

Menteşe Şehirlerarası Otobüs Terminalinin mülkiyet ve işletme hakkı ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ulaşım sağlayan yol ağı sorumluluğunun Muğla Büyükşehir Belediyesine ait olduğu gerekçesiyle, bu konuya ilişkin daha önce alınmış kararların iptal edilerek bu bölgelerde sadece Sınırlı Sorumlu Muğla Menteşe Taksiciler Karayolu Yolcu Taşıma Kooperatifi üyesi araçların bekleme yapabilmelerine (başka araçların bekleme yapamayacağına) dair Muğla Ulaşım Koordinasyon Merkezinin (UKOME’nin) 12/12/2018 gün ve 2018/9-610 sayılı kararının; haksız ve hukuka aykırı olduğu, keyfi, soyut gerekçelerle alındığı, hiçbir teknik ve bilimsel araaştırmaya dayandırılmadığı, kazanılmış hakları ihlal ettiği ileri sürülerek iptali ve yürütmenin durdurulması istenilmektedir.

xx           xx           xx

Mahkeme kararında ise “MSKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Menteşe Şehirlerarası Otobüs Terminalinde kaç araçlık bekleme noktasına ihtiyaç bulunduğu hususunda herhangi bir belirleme  (teknik inceleme-araştırma) yapılmadan, (dava konusu kararda sadece S.S. Muğla Menteşe Taksiciler Karayolu Yolcu Taşıma Kooperatifine üye araçların bekleme yapılmasına karar verildiği) MSKÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Menteşe Şehirlerarası Otobüs Terminalinde bekleme yeri kapsamında faaliyet gösterecek araçların 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümlerine göre ihale yöntemi ile belirlenmesinden (dava konusu kararda ihale yöntemi ile belirlenmesine ilişkin alınan kararların iptal edildiği) tesis edilen dava konusu işlemde kamu yararına, eşitlik ilkesine ve hukuka uyarlık görülmemiştir.” ifadesine yer verilirken, şöyle denilmiş:

Diğer yandan; benzer durumda ve şartlarda kamu hizmeti sunumuna katılan ve haklı kazanç beklentisi içerisindeki girişimcilerin kazanç kaybına uğrayabileceği hususu gözetildiğinde, dava sonuçlanıncaya kadar işlemin uygulanmaya devam etmesi halinde telafisi güç zararlar doğabileceği açıktır. Açıklanan nedenlerle; hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 Sayılı Kanun’un 27’nci maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına, 14.03.2019 tarihinde oy çokluğu ile karar verilmiştir.

xx           xx           xx

Bu arada kendileriyle görüştüğümüz Muğla Kamyoncu Otomobilci ve Şoförler Esnaf Odası Başkanı Halil Bozyer ve UKOME Sorumlusu Başkan Vekili Arif Özer mahkeme kararının ardından taksici esnafının söz konusu yerlerde Muğlalılara hizmet vermeye başlamaları gerekirken, kendilerinin sorumlu gösterilerek adeta hem şoför esnafının hem de Muğlalıların cezalandırıldığını belirterek şu ifadelerde bulundular:

Muğla’da duraklarda ruhsatlı olarak 80 taksi çalışıyor. 5 yıldır ortalıkta ruhsatsız dolaşan 9 taksi vardı. Yeni hastane ve yeni otobüs terminali açılınca bu 80 taksi AVM’lerin önünde, Kötekli’de Yoğurtçu Parkında ve Yücelen Hastanesi önünde olduğu gibi buralarda da dönerli olarak sırayla hizmet vermeye başladılar. Bir süre sonra hiç bir bilimsel araştırma yapılmadan, ihtiyaç belirlenmeden yeni garaj için 8 araçlık ihale yapılacağı söylendi. Sonra vazgeçtiler, bir alt komisyon kurup, bu komisyonla istediklerine iş vermeye kalktılar. Sonrada dönemin Ulaştırma Daire Başkanı Alper Kolukısa o 9 ruhsatsız araca kooperatif kurdurdu ve UBER Taksi gibi ayrıcalıklı bir yapı oluşturdular. Yeni garaj ve yeni hastane ile AVM önü, Yoğurtçu Parkı, Yücelen Hastanesi önü duraklar 25 taksiye ulaşan bu kooperatife eşitliğe, hukuka aykırı bir şekilde verildi. Bizde odamız üyesi taksici esnafı için yargıya başvurduk. Mahkeme de yürütmeyi durdurdu. Şimdi durumdan bizi suçlu göstermeye çalışıyorlar. Hak aramak suç mu? Eskisi gibi dönerli uygulamayı başlatsınlar. Takksicilerin hepsi bu duraklardan yararlansın, vatandaş mağdur olmasın.

xx           xx           xx

Bu arada şehiriçi trafik malum… Tek yön uygulaması ile varolan trafik sorunu içinden çıkılmaz hale geldi. Derken bu sorun Karabağlar Yaylası‘na da yansıdı. Ulaştırma Daire Başkanlığı’nın daracık yayla yollarına otobüs sokunca Karabağlar Yaylası‘nda da trafik felç oldu.

Yayla sakinlerinden Ali Emginoğlu internette Keyfoturağı, Süpüroğlu, Ortaköy güzergahından canlı yayın yaptı. Rezilliği ortaya koydu. Açıklama dahi yapan yok!

Emginoğlu‘nun yayınını bende paylaştım. Menteşe Belediye Meclis Üyesi Emine Dal Kılıçaslan paylaşımımın altına görüntüde irimlerin arasında sıkışan iki belediye otobüsü ile ilgili “Biri sığmış gibi ikisi geçmeye çalışmış. Vallahi bravo… Ha bir de çay kahve ihtiyaç molası versin bu otobüsler; Kadıgavesinde.. Her şey tam olur. Zaten her şey tam.. UKOME’de iki şey eksik… Akıl ve izan…!” diye yazmış.

Doğru söylemiş. Oraya otobüs sokmak bir zeka ve izan meselesi… Umarım tepkiler nedeniyle belediyemiz irimleri ortadan kaldırıp, yol genişletmeye de kalkışmaz inşallah!

Nurşin Kaynarca Külcü de “Ortaköy’e transit Denizli yolundan hat olmalı. Aynı yoldan merkeze dönmeli. Yayla içi Süpüroğlu’na kadar küçuk midibüsler olmalı eskisi gibi… Yahu bunu düşünemiyorlar mı? Ortaköy nüfusu giderek artıyor. Spor, Güzel Sanatlar Lisesi de orada. Asıl trafik oradan kaynaklanıyor...” demiş.

Paylaşımımın altına Köyceğiz‘den Ahmet Şahan da “Ağlama sızlama saati geçti sabredin 5 sene..” diye not düşmüş…

——————————                                                            ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: İnsan ihtiyar olmaya karar verdiği gün ihtiyardır. Güzelliği görme yeteneğini kaybetmeyen asla yaşlanmaz. (William GLADSTONE)

ÇİVİ

Seçimden sonra belediyelerde, özellikle Marmaris ve Menteşe Belediyelerinde sürgünler başlamış. Arkadaşım “Bunlar hangi partili belediyeydi?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek aldı: )))))

———————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
ahmet kara 04 Mayıs 2019 / 10:24

31 mart seçimleri sonrası Muğla’da devrim gibi kararlar alınabilir. Mesela taksi ile taşımacılık kaldırılıp yerine şehir içi yolcu taşımacılığı kamyon ile yapılır hale getirilebilir. Karabağlar yaylasındaki ulaşım sorunu geliştirilmiş dronlarla yada sepet balonlarla havadan yapılabilir. Masa Dağına teleferikle ulaşım sağlanabilir.

Reşat Öztepe 04 Mayıs 2019 / 13:28

GOCUMAN; Yazınızı bir çırpıda okudum. Hani ne derler, “‘Bildik Muğla idaresi”‘ Amma yerel de. ne kadar üzüldüm. Konuyu bilen bir kişi olarak hem üzüldüm ve hemde utandım. Hak Hukuk adalet laf ile söz ile olmuyor. Ancak ve ancak İcraat ile belki. sevgi ve saygı

Burak YILMAZ 05 Mayıs 2019 / 17:14

Sayın Özgür, Hamdi Alper KOLUKISA nın ben yaptım oldu zoraki dayatmalarının hesabını Emre TÜMER e yıkmak haksız ve yersizdir.Şöfor esnafı şu an Hamdi Alper Kolukısa zamanında yapamadığı şımarıklığı yapmaya çalışıyor.Emre TÜMER i yıpratmayın kemerlerinizi sıkıca bağlayın sadece izleyin