Büyükşehir Demokratik mi?

Bu haber 15 Nisan 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.332 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Menteşe Belediye Meclisi hafta sonunda cumartesi günü Konakaltı Kültür Merkezi’nin nikah salonunda ilk toplantısını yaptı. Meclis Üyeleri farkındalar mıydılar bilemem, Menteşe Belediyesi’nin ilk meclis üyeleri olarak tarihe geçtiler. Bahattin Gümüş de ilk belediye başkanı olarak…

Seydikemer Belediye Başkanı ve Meclis Üyeleri de öyle…

Büyükşehir Yasası ile birlikte Muğla’nın iki yeni ilçesi oldu. Menteşe ve Seydikemer.

Tabelalar birer birer değişiyor…

Alışmakta zorluk çekeceğiz. “Menteşe Belediyesi” yerine “Muğla Belediyesi” diye yazdığımız oluyor.

Keşke il merkezi “Muğla” olarak kalsaydı da, Büyükşehir Belediyesi “Menteşe” adını alsaydı. Tarihsel olarak da doğrusu buydu, ama nedense kimsenin itirazı olmadı!

xx        xx        xx

Tarihi Adliye SarayıBelediye Sarayı” olarak restore edilinceye kadar Muğla (Menteşe) Belediye Meclisi toplantıları Konakaltı Kültür Merkezi’nin bu gün nikâh salonu olarak kullanılan mekânda yapılırdı.

Adliye Sarayı’nın restorasyonu sonucu yeni hizmet binasının içinde meclis salonu oluşturulunca Konakaltı Kültür Merkezi’ndeki o mekân nikâh salonu olarak kullanılır oldu.

Günün birinde o mekânın yine Belediye Meclisi Salonu olarak kullanılacağı kimin aklına gelirdi.

Eski Belediye Başkanlığı binası da “Menteşe Belediye Başkanlığı” olarak hizmete girdi.

Muğla’nın Büyükşehir beklentisi yoktu. Hazırlıksız yakalanıldı.

xx        xx        xx

Bu gün de Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ilk toplantısı yapılacak.

Restore edilerek Muğla Belediyesi hizmet binası haline getirilen tarihi Adliye Sarayı’nın tabelası “Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı” olarak değiştirildi.

Benzer tabela 30 Mart seçimi ile birlikte kapanan İl Özel İdaresi’nin tabelasının yerine de asıldı. Tarihi yapıdaki meclis salonu Büyükşehir için yeterli olmayacaktır. O yüzden eski İl Özel İdaresi binası içindeki “İl Genel Meclisi Salonu” bu gün “Büyükşehir Belediye Meclisi Salonu” olarak Büyükşehir Belediye Meclisi Üyelerini ağırlayacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile Büyükşehir Belediye Meclisi Üyeleri de bu gün tarihe geçecekler.

xx        xx        xx

İl Genel Meclislerine geçmişte Valiler başkanlık ederdi…

2006 yılında çıkan 5202 Sayılı İl Özel İdaresi Yasası ile valiler sadece Encümen’e başkanlık eder hale gelirken, İl Genel Meclisi Başkanı da meclis üyelerinin içinden seçilmeye başlandı.

Bu anlamda Muğla İl Genel Meclisi’nin son “Vali BaşkanıHüseyin Aksoy olurken, ilk seçilmiş İl Genel Meclisi Başkanı da AK Partili Av. Cağrı Alper olmuştu.

Çağrı Alper’i AK Partili Cem Erkin ve CHP’li Zeki Köylü ile Cemal Gürpınar izlerken, Gürpınar Muğla İl Genel Meclisi’nin son Başkanı oldu.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sabahattin Avcı’nın emekliliğinin ardından bu görevi vekâleten yürüten Veli Çelik de Muğla İl Özel İdaresi’nin son Genel Sekreteri olmuş oldu…

Onlarda tarihe geçtiler.

xx        xx        xx

İl Genel Meclisi ve İl Özel İdaresi’nin tüm Türkiye’de sona erdiğini sananlar var. Böyle bir şey yok. Büyükşehir olmayan yerlerde onların faaliyetleri devam ediyor.

İl Genel Meclislerine meclis üyelerinin içinden bir “Meclis Başkanı” seçilmesi yerel yönetimlerin özerkliği; yerinden yönetim anlamında atılan önemli adımlardan biri olmuştu.

İl Genel Meclisi’nde yaşanan o demokratikleşmeyi ne yazık ki Büyükşehir Meclisi’nde göremiyoruz. Yanlış anlaşılmasın. Büyükşehir Belediye Başkanı’nın o göreve demokratik yolla gelmediğini söylemek istemiyorum. Hepimizin bildiği gibi Muğla ilinde yaşayanların katıldığı oylama sonunda o göreve geldi.

Oysa Muğla ilinde yaşayanların katıldığı oylama sonucu ortaya çıkan ilçe belediye meclislerinin kendi içlerinden (partilerin aldığı oy oranında) seçecekleri Büyükşehir Belediye Meclisi Üyelerinin kendi aralarında yapacakları seçimle Büyükşehir Belediye Başkanı ortaya çıkabilirdi.

Belki ileride o da olur…

xx        xx        xx

Bilindiği gibi 30 Mart’ta 4 oy kullandık: İlçe belediye başkanı, ilçe belediye meclisi, büyükşehir belediye başkanı ve muhtar için.

Herkes demokratik bir seçim olduğunu düşünüyor. Ben de öyle, ama Büyükşehir Belediye Meclisi’ne takıldım…

Büyükşehir Belediye Meclisi’ni biz seçmedik! Büyükşehir Belediye Meclisi, ilçe belediye meclislerinden daha mı önemsiz?

İlçe Belediye Meclisi listelerinde sıralama bütün partilerde genellikle belediye başkanı adayları ve ilçe başkanları tarafından belirlendi. Bize sorulmadı!

Tabi şimdi “Belediye başkanı adayı da sorulmadı” denilecek. Evet, sorulmadı. Ama hiç değilse, listelerin başında yer alanlardan Büyükşehir Belediye Meclisi oluşacağına, belediye başkanı adayları ile ilçe başkanları tarafından sıralanmış olsalar da ilçe belediye meclisi üyelerinin kendi içlerinden seçecekleri üyelerden Büyükşehir Meclisi’nin oluşması daha demokratik olurdu…

Belki ileride buda bari olur!

xx        xx        xx

Aslında İl Genel Meclisi’nde başkanın meclisi üyelerinin içinden seçilmiş olması demokratik bir uygulama gibi görünse de son söz Encümen tarafından söyleniyordu. İl Genel Meclisi’nin olmasa da Encümen’in başı Vali idi. Ayrıca encümende il genel meclisi üyeleri ile birlikte daire müdürleri de bulunuyordu.

Yani bir bakıma ortada “vesayet” vardı. O nedenle son İl Genel Meclisi’nde çoğunluk CHP’de ve İl Genel Meclisi Başkanı CHP’li olsa da bana göre CHP orada iktidar değildi!

Şimdi Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li… Bu gün toplanacak olan Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de CHP’li üyeler çoğunlukta.

Peki, bu durumda CHP Muğla’da iktidar da diyebilir miyiz?

Muğla Valisi’nin yetkilerine bakmak lazım!

xx        xx        xx

Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’ne başarılar diliyorum…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 15 Nisan 2014 / 11:26

Sayın Özcan Ağabeyim;İl Genel Meclisi yada B.B.Meclisi üyeliği ile ilgili yorumlarını okudum.Ak Parti İlklerin partisi olma özelliğinide muğla da gösterdi.Alşamıyacağını bile bile Muğal İlimizi Büyükşehir Belediyesi ile tanıştırdı.Zira Köylere hizmet ideolojiklere takıldıydı.Şimdi de korkuyorum Tüm mahallelerimiz (Köyler mahalleye dönüştü) hizmeti demokratik olarak mı?yoksa İdeolojik olarak mı? alacaklar bekleyip göreceğiz amma,Muğal Kayıp 5 Yıl’a hazır mı bilemem gari.