Büyükşehir Belediyesi’nin inşaatları neden durdu?

Bu haber 21 Şubat 2019 - 1:43 'de eklendi ve 3.904 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Önceki gün Muğla‘dan Mehmet Kocadon geçti. Dün okurlarımızdan da “Kocadon’u neden yazmadın?” diye soranlar oldu.

DSP’li Marmaris Belediye Başkanı adayı Ali Acar, DP’li Ortaca Belediye Başkanı adayı Hasan Karaçelik, AK Partili Milas Belediye Başkanı adayı Barış Saylak da seçim bürosu açılışı yaptılar, hiç birini  daha yazamadım… Gündem yoğun.

CHP‘den istifa ederek Demokrat Parti (DP) Muğla Büyükşehir Belediyesi başkan adayı olan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadan, miting gibi seçim ofisi açılışı yaptı.

Kılıçdaroğlu‘nun ağzına bakıp CHP‘den Bodrum Belediye Başkanı adaylığı beklerken, Büyükşehir adaylığı için kendisini bekleyenleri usandıran Kocadon aslına, geldiği yere döndü ve önceki gün Muğlalıların karşısına “DP Büyükşehir adayı” olarak çıktı.

İki şey dikkatimi çekti. Birincisi CHP‘ye DP‘den seçilerek geldiğini anımsatması, ikincisi de Muğla‘da “Ne Cumhur, ne Millet, Halkın ittifakı geliyor” sözü oldu. Seçim müzikleri de dikkat çekiciydi…

Kocadon‘u ayrıca ele alırız…

 

xx           xx           xx

Yine yastayız… Geçen sene Yatağan Termik Santralı‘nda yaşanan cinayet gibi kazanın ardından bu yılda bir başka cinayet gibi iş kazası hafta başında Milas‘ta yaşandı. Milas‘ın Sarıkaya Mahallesi Yumrutaş mevkiinde Kömürcüoğlu Şirketi‘ne ait Albit Maden sahasında taşeron firma Çınartaş Endüstri Anonim Şirketi‘nin yürüttüğü çalışma sırasında üç maden işçisi canından oldu.

Göçük altında kalan maden işçilerinden Tayfun Akıncı yaralı olarak bulunduğu yerden çıkarılarak kaldırıldığı hastanede ayakta tedavi görürken, diğer üçüne uzun süre ulaşılamadı. Ulaşıldıklarında ise Engin Tutuk, Servet Çapacıoğlu ve Şükrü Otlak için ise artık yapılabilecek bir şey yoktu…

O gün CHP Milletvekili Mürsel Alban yaptığı yazılı açıklama ile kazadan 4 gün önce TBMM’de, maden kazalarına dikkat çeken konuşma yaptığını belirterek, “Uyarılarımız dikkate alınmadı, Milas’ta maden kazası gerçekleşti.” demiş. Maden kazalarının meydana gelmesinde AK Parti yönetimini suçlayan Alban, “Bunlar kaza değil cinayettir. Tüm uyarılarımıza rağmen ölümler durdurulmuyor. Her yıl yüzlerce emekçinin alın terine gözyaşı ve kan karışıyor. Artık yeter.” ifadesinde bulunmuş…

Demek ki kazadan 4 gün önce TBMM’de maden kazalarına dikkat çekmek yeterli olamıyor.

 

xx           xx           xx

Talihsiz kazanın yaşandığı yere Milletvekili Mürsel Alban, Milletvekili Suat Özcan ve CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu ile gitmiş. Olmaz olası kaza yerinde danışmanına samimiyetten uzak, manidar pozlar verip facebook hesabında paylaşmış. O fotoğrafları kendi hesabımdan paylaştım, ama danışmanının tatsız tacizkar tutumu karşısında ölenlerin ruhlarını daha fazla rahatsız etmemek için sonra kaldırdım…

Acaba diyorum Alban Muğla İl Başkanı, Özcan Milas İlçe Başkanı iken oralardaki maden işletmelerinde incelemelerde bulunup, hem iş kazalarına hem de oralarda yaşanan doğal ve tarihi çevre katliamına karşı Muğla‘yı ayağa kaldırmış olsalardı bu cinayet gibi iş kazaları yaşanır mıydı acaba?

Bilemiyorum, ama o gün Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı hemen harekete geçti…

Milas‘ta bir “bilirkişi heyeti” oluşturularak, Milas Cumhuriyet Başsavcısı Adem Efe ve 3 ayrı savcı tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturmada önceki gün de göçükten ilk etapta sorumlu görülen şüpheliler Mustafa Ali Kömürcüoğlu ve Serkan Anar ile Özkan Kömürcüoğlu yakalanarak gözaltına alındı.

Göçük kurbanlarının mekanları cennet olur inşallah… Allah ailelerine ve maden işçilerine sabırlar versin…

 

xx           xx           xx

Doğru mu ve farkında mısınız bilmiyorum bir süredir yolüstü otoparklarda “otopark tahsilatçıları” otomobilini cadde ve sokaklara park edenlerin başına dikilmiyorlarmış.

Belki de bize denk gelen olmamıştır!

Tabi Büyükşehir Belediyesi‘nin bir “seçim bonusu” ile de karşı karşıya olabiliriz. Kıymetini bilin!

Ama önceki gün Milas‘tan gelen elektronik postaya şaşırdım. Hatta kendi kendime “Ya Osman ağabeyim kendine ve Muğla’ya çok güveniyor ya da bürokratları kendisine seçim kaybettirmeyi kafaya koymuşlar” dedim.

Erman Meşelik, Milas‘tan gönderdiği mesajında “Özcan bey merhaba: ilgili otopark ücretleri konusunda yazınızı okudum. Şu an bu ücretler yasal mıdır? Tarafıma 200 TL tutarında icra takibi öncesi ihtar gönderilmiştir. Bu ücreti ödemeli miyim veya hangi kuruma şikayette bulunmalıyım. Destek ve bilgilendirmeniz ricası ile iyi günler.” demiş.

Hukukçu değilim… Av. Emine Dalkılıçaslan‘ı aradım. Daha önce bu otopark ücretleri için İdare Mahkemesi‘nde dava açıp kazanmıştı. Millet bir süre rahat etmişti. Meğer istinaf mahkemesi kararı bozmuş…

Peki Erman Meşelik ve Onun gibiler ne yapsın?

Bugünlerde özellikle Milas‘tan kendisini arayanların çoğaldığını belirten Av. Dalkılıçaslan, “O parayı yatırsınlar yatırmasınlar diyemiyorum.” derken şu ifadelerde bulundu:

Artık bu bir kanayan yara. İhtar karşısında öncelikle itirazda bulunup nerede, ne zaman park yaptıklarını sorsunlar. Trafik bile otopark ihlali yapanlara ceza yazarken otomobilin fotoğrafını çekiyor, üzerinde tarih, saat oluyor. Otomobili geçici olarak park etmişsiniz, ücret alınmaması gereken bir süre var, ama o süre içinde görevli makbuzu kesip camınıza iliştirip gidiyor. Sonrada icra takibine uğruyorsunuz.

Yasallığı tartışmalı ki bu konuda Yargıtay kararları da var, bu “uygulamaya” bir düzen getirilmeli. Otomobilin orada ne kadar park ettiğinin kanıtı ne?

Aslında bu deli dumrul uygulamasına son verilmeli. Bu anlamda umarın ya belediye yönetimi ya da “Deli Dumrul anlayışı” değişir!

 

xx           xx           xx

BELEDİYE İLE İLGİLİ SÖYLENTİLER

Doğrusu ben Muğla Büyükşehir Belediyesi Kışla Soyal Yaşam Merkezi”, “Eski Garaj Alanı Yer altı Otoparkı ve Meydan Düzenlemesi” ve “Bölge Müzesi” açılışları yerel seçimlere yetiştirilir diye bekliyordum… Belki Büyükşehir Belediye Başkanın Osman Gürün‘de bekliyormuştur, ama zor…

Kışla Soyal Yaşam Merkezi” ve “Eski Garaj Alanı Yer altı Otoparkı ve Meydan Düzenlemesi” bir süredir durmuş durumda!

Sokakta dedikodu almış yürümüş.

Kışla Soyal Yaşam Merkezi” inşaatını üstlenen Makro Yol Firması‘nın 420 günde  bitirmesi gerektiği belirtilen işin daha yüzde 30’unu yapabildiği ve Belediye‘nin firmanın teminatını yakıp sözleşmeyi iptal ettiği, ancak firmanın İdare Mahkemesi‘nden “yürütmeyi durdurma” kararı aldığı konuşuluyor.

İnşallah firma teminatı kurtarıp, işi bırakıp gitmez…

 

xx           xx           xx

Eski Garaj Alanı Yer altı Otoparkı ve Meydan Düzenlemesi” inşaatını üstlenmiş olan firmanın da işlerinin yolunda gitmediği ve 2 milyon TL beton firmasına, 2 milyon TL de demir firmasına ödeme yapamadığı, beton firmasının yüklenici firmanın iş makinalarına haciz koydurduğu söyleniyor.

Burada asıl önemli nokta ise, sokaktaki söylentiye göre Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin “Eski Garaj Alanı Yer altı Otoparkı ve Meydan Düzenlemesi” işini üstlenen firmaya imalat yapılmadığı halde yapılan hakedişle 2.7 milyon TL fazla ödeme yapmış olması…

Şimdi bu paranın belediye tarafından geri alınmak istendiği, ancak firmanın o parayı geriye veremediği de konuşulanlar arasında!

Tabi herkes “Belediye ihaleye girerken bu firmanın banka hesapları ve vergi, sigorta ödemeleri ile ilgili ihale yasası gereği inceleme yapmamış mı?” diye soruyor.

Dedikodu çok ve yaygın… Bize kadar geldi… Galiba Uğur Mumcu Bulvarı‘ndaki Bölge Müzesi‘nin yapıldığı arazinin sahipleri tarafından İdare Mahkemesi‘nde açılan davada sonuçlanmış. Mahkeme “arazinin satın alınması ile ilgili meclis kararı” için iptal kararı vermiş ve kesinleşmiş.

Tüm bu söylentileri Belediye de duyuyordur. Duymuyorsa bile bu yazı ile duymuş olacaklardır. Belediyenin bu konularda bir açıklama yapması gerekmektedir. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermiş. Şimdi ne olacak? Bir açıklayan, aydınlatan olur herhalde…

 

xx           xx           xx

Bugün 21 Şubat Hamle’nin kuruluş yıldönümü. 42 bitti, 43 dedik. 7 yıl sonra yarım yüz yıllık olacağız. Ne mutlu kuranlara, yaşatanlara ve okurlarına…

——————————                                        ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Otuz sene önce; siyasette fikirler tartışılırdı, şimdi; İnsanlar tartışılır oldu…

ÇİVİ

Çevreciler “Çimento karneye bağlansa; karneyi, TMMOB, İKK ve Kent Konseyi ÇEVRE KOMİSYONU verse…” demişler.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

—————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 21 Şubat 2019 / 14:47

Gocuman; Yazınızı severek okudum. Tabii eğer doğru ise diyelim, içim sızıdı.
Beldelere Şehirlere hizmet etmek zor. Gadın Moğlam için inşaallah hayırlısı olur. Sevgi ve saygı.

Ahmet Tan Karaosmanoğlu 21 Şubat 2019 / 22:21

Efwm,
Sen yazıp çiziyorsun da.Neden muhalif adaylar bu konuları araştırmıyor.??Ben bunu merak ediyorum.