Büyükşehir Belediyesi Nerede?

Bu haber 13 Mart 2014 - 0:12 'de eklendi ve 1.611 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla İl Özel İdaresi tarihini yazamadan kapanıyor!

Muğla İl Genel Meclisi geçtiğimiz hafta son toplantısını yaptı. İl Özel İdaresi’nin tüzel kişiliği 30 Mart Yerel Seçimi’ne kadar devam edecek.

Muğla, 30 Mart’ta Büyükşehir olacak. Muğla’nın ilk Büyükşehir Belediye Başkanı muhtemelen 31 Mart’ta veya 1 Nisan’da mazbatasını alacaktır. Büyükşehir Belediye Başkanı mazbatasını alınca gidip İl Özel İdaresi Genel Sekreteri’nin makamına mı yoksa şu anda Belediye Başkanı Osman Gürün’ün oturmakta olduğu makama mı oturacak?

Büyükşehir Belediye Başkanı Başkan Gürün’ün oturmakta olduğu makama oturursa Menteşe Belediye Başkanı nereye oturacak?

Bilmiyoruz!

xx        xx        xx

İl Genel Meclisi’nin son toplantısında son İl Genel Meclisi Başkanı Cemal Gürpınar il genel meclisinin geçmişinin 1864’lü yıllara denk düştüğünü söylemiş. Nereye bakıp söylemiş, Muğla İl Özel İdaresi’nin ilk genel sekreteri, ilk il genel meclisi başkanı kim bilmiyoruz.

İnternet sitelerine girip baktım. Ne İl Özel İdaresi’nin ne de Muğla Valiliği’nin sitelerinde kaynak bulamadım.

Ne 91 yıllık Muğla Valiliği’nin ne de Cemal Gürpınar’ın ifadesine göre 150 yıllık İl Özel İdaresi’nin tarihçesi yazılmamış!

 xx        xx        xx

İlk İl Genel Meclisi Başkanı, ilk İl Özel İdaresi Genel Sekreteri, ilk Vali kim “emin” olarak bilemesek de, son dönemin son Valilileri Fatih Şahin ve Mustafa Hakan Güvençer; son dönemin son Özel İdare Genel Sekreterleri Sabahattin Avcı ve Veli Çelik; son İl Genel Meclisi Üyeleri Zeki Köylü ve Cemal Gürpınar

Son Kadın İl Genel Meclisi Üyesi yok!

Umarım Büyükşehir Belediyesi yönetimi ile tanışırken, bir bilen bize bildirirde yeni dönemin ilk yazısında ilk valimizin, ilk genel sekreterimizin, ilk il genel meclisi başkanımızın kimler olduğunu sizlerle paylaşır, Büyükşehir Meclisi’nin ilk kadın üyesini kutlarız…

xx        xx        xx

Meclisin en kavgacı üyesi CHP Grup Başkanvekili Dursun Kaplan, İl Genel Meclisi’nin son toplantısında “Kamu yararına, Muğla için kim hizmet etmişse grubum adına teşekkürlerimi sunuyorum. Bizler hep kardeşiz ve birlikte yüz yüze bakıp selam vereceğiz. Çünkü başımızı öne eğecek hiçbir şey yapmadık.” diyerek herkesi şaşırtırken, “5302 yasayla bize kimlik veren aynı hükümet, bugün bu kimliğimizi tarihin derinliklerine gömmüştür.” diyerek tarihe not düşmüş.

İlginçtir AK Parti Grup Başkanvekili Av. Çağrı Alper de kendisini teyit etmiş. Yerel demokrasinin güçlenmesi hepimiz için olumlu bir tecrübe oldu ancak büyükşehir yasasının yürürlüğe girmesini ve Muğla’nın da bunun içinde yer almasını olumlu bulduğunu belirten Alper, “Çünkü kaynaklarımız sınırlıydı. Bu sınırlı bütçelerle koskoca bir ilin sorunları içinde boğuluyorduk. Kısacası, bu süreci tarihe gömülme olarak görmüyorum” demiş.

MHP Grup Başkanvekili Coşkun Tutal da “Bu hizmet bayrağını büyükşehir belediye meclisinde görev alacak arkadaşlarımız büyük bir onurla dalgalandıracaklardır.” ifadesinde bulunmuş.

İnşallah…

 xx        xx        xx

İl Genel Meclisi’nin son toplantısında yaptığı konuşmada, “Ülkemizde ortaklaşmayı, paylaşmayı başarabilmiş birkaç örnek gösterebilecek nitelikli İl Genel Meclislerindensiniz.” diyerek il genel meclisinin son üyelerine teşekkür eden Vali Güvençer sözlerini şöyle sürdürmüş:

Tanıklık ettiğimiz bu anı, bir dönemin sonu olarak değil, yeni bir dönemin başlangıcı olarak görmeyi tercih ediyorum. İl Özel İdareleri ve İl Genel Meclisleri çok ciddi yerel yönetimlerdir. Türk demokrasisinin gelişmesinde çok önemli roller üstlenmiştir.

Vali Güvençer’e katılmamak mümkün değil…

Köylülerimiz, köy muhtarlarımız “yerinden yönetimeİl Genel Meclisi ile katıldılar.

Geçmişte köy muhtarları köyün camisi, yolu, suyu için Ankara’ya giderler, milletvekillerinin arkalarında koştururlardı…

İl Genel Meclisi’nin son döneminde köylünün, muhtarların ayağa Ankara’dan Muğla’ya döndü. Milletvekili peşinde koşmayı bırakıp, il genel meclisi üyelerinin yakalarına yapışır olmuşlardı.

 xx        xx        xx

Geçenlerde bir Muğlalı şöyle twitter atmış:
Geldik gidiyoruz. Ne köylü kalabildik, ne şehirli olabildik. Ayranımız yok içmeye, tahtırevanla gidiyoruz ….

Meclis Başkanı Cemal Gürpınar’ın ifadesine göre 150 yaşına ulaşan İl Genel Meclisi’nin, İl Özel İdaresi’nin elinde köylerimizin sorunlarına köklü çözümler getirilebilmiş değil. Muğla’da halen susuz köy var!

Kanalizasyonu sormayın… Muğla İl Merkezi kanalizasyona daha yeni kavuştu…

Geçen 150 yılda şehirde ne varsa köye götürülemedi! Köyden kente göç devam ediyor…

Şimdi şu soru çök önemli:

30 Mart seçiminin ardından Muğla büyük bir “köy” mü, yoksa “şehir” mi olacak?

Sorunun yanıtını bu günden vermek çok zor, ama ben kendimi kara kara düşünmekten alamıyorum!

 xx        xx        xx

İl Genel Meclisi’nin son toplantısında Vali Güvençer, son İl Genel Meclisi Başkanı Cemal Gürpınar ve aynı dönemde Meclis Başkanı iken, milletvekilliği seçimlerinde aday olduğu için istifa eden önceki Meclis Başkanı Zeki Köylü’ye birer plaket takdim etmiş.

Plaketler alınıp verilirken Zeki Köylü, aldığı plaketin çocuklarına bırakacağı en önemli miras olduğunu vurgularken, “Umarım yürürlüğe giren yeni yasa, Muğla’nın damatlığıdır. Umarım usta terziler dikmiştir. Terziler kötü dikmişse kefen de olabilir. Umarım yararlı olur, hep beraber göreceğiz.” demiş.

Sanıyorum Muğla İl Genel Meclisi’nin son toplantısının bu son sözü önümüzdeki dönemde çok tartışılacak…

xx        xx        xx

Kıt kaynaklarla köylümüzün sorunlarını çözmek için büyük fedakârlıklarla son 5 yıl büyük bir efor harcayan CHP’li, AK Partili, MHP’li İl Genel Meclisi Üyelerimizi, Muğla İl Özel İdaresi çalışanlarını yürükten kutluyor, geçmiş dönemin meclis üyeleri ve Özel İdare çalışanlarını saygıyla anıyoruz.

Umarım yeni dönemde Muğla büyük bir köye, Zeki Köylü’nün deyimiyle de o damatlık kefene dönüşmez…  

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Reşat Öztepe 13 Mart 2014 / 00:46

Ah gocaman ahh.yine depreştirdin tüm hücrelerimi.düşünün bir il merkezinin “İl genel Meclisinin “tarihçe!si yook.Ben e merak ederek baktım da bulamadım.İdeologya nın sözlerini de yazmış ve yorumsuz bırakmışsın ve kibarlık da etmişsin.İşin sonu da değil başı da değil.”Yıllarca dediler ki Köylü Milletin efendisidir.” diye ezberlettiler.İlk hizmet etmek anlamında kulakları çınlsın O.Seyfi TERZİBAŞIOĞLU ağabeyim Çıtlık Köyündeki bir konuşmasında Köylü milletin efendisidir ve efendiye de fendi gib, hizmet edilir.Siyaset yaptılar,il genelmeclisinde siyaset ürettiler hizmet ütetmediler diyemem üre te me di ler.Bir örnek vereceğim.Muğla-Tavas arasındaki yolun duble yol inşaatı şu anda 5 nci dönem İlçe Belediye Başkanlığına aday olan arkadaşım “O” zaman plan bütçe komisyonu başkanı idi. grup olarak aldıkları karar ile yolun yapılmasını engellediler.yapılmamamsı için karar oluşturdular.ve yaklaşık yolun inşaatı ve imalatı 3 yılgecikti.Yanlış yada eksiğim var ise Özcan Ağabeyim benikaz ediniz ve kamu oyundan özür dileyeceğim.ben bu olayı böyle biliyorum.İl Genel Meclisisnin de Büyük Şehir Belediye Meclisine dönüşmesini de alkışlıyorum.hasret ve hürmetle…