BÜYÜK ŞEHİR´İ KİM, NASIL ALIR?

Bu haber 06 Nisan 2012 - 0:00 'de eklendi ve 1.021 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Öncelikle bir de haber vereyim. Önceki günkü yazımda, Başbakan’ın gelecek olması nedeniyle AK Parti İl Kongresi’nin Nisan’dan Mayıs’a ertelendiğini yazmıştım. MHP’nin il kongresi de 6 Mayıs’ta yapılıyor. Ayrıca MHP Kongresine liderleri Bahçeli de geliyor… O nedenle kongrenin Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılacağı öğrenildi.
 
xx      xx      xx
Muğla’da büyük şehir belediye başkanlığı seçimini hangi parti nasıl alır?
Öncelikle şunu belirtelim. MHP de AK Parti desteğini alamayan bir isimle; AK Parti’de MHP desteğini alamayan bir isimle seçim alabilmek mümkün değil!
Yani iki yıl sonra yapılacak büyük şehir belediyesi seçiminin kaderi önemli ölçüde “isimlerin” elinde…
Bu anlamda, ilçe belediye başkanı adayı isimleri de çok önemli. Çünkü Muğla, Marmaris ve hatta Bodrum Belediye Başkanlığı’nı alamayacak olan CHP’nin büyük şehirde şansı olmayacaktır… Aynı şekilde Fethiye’yi Yatağan’ı ve Dalaman’ı alamayacak bir AK Parti’nin de hiç şansı kalmayacaktır.
 
xx      xx      xx
Önce CHP’yi ele alalım. CHP’de öne çıkan üç isim de “Fevzi Topuz, Dr. Ali Arslan ve Dr. Osman Gürün” sıradan değil, güçlü isimler… Parti içi avantaj ve dezavantajlarından söz etmeyeceğim… CHP’nin Muğla’da büyük şehre de sahip olabilmesi için “ön seçim” yapması gerekir. Ancak CHP bakarsınız Muğla’da da Aydın’da yaptığını yapar, bir milletvekilini aday gösterebilir! Bu isim Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir olabilir… Milletvekili Demir’in şansı ötekilerden az değil. Ancak yine de CHP’yi ön seçim güçlü kılacaktır.
 
xx      xx      xx
Patronum olduğu için söylemiyorum. AK Parti’de ‘adı geçenlerin’ içinde en güçlü isim Hayati Nizamoğlu’dur… Adı geçen öteki isimlerle AK Parti’nin hiçbir iddiası olamayacaktır. Üstelik duyumlarımıza göre “Nizamoğlu” ismi adı geçenlerin içinde Ankara’da “elbette şimdilik” adı geçen tek isim. Kendisinin üzerinde AK Parti Muğla teşkilatlarından ve tabandan ciddi baskı olduğunu da biliyorum. 
Hayati Nizamoğlu aday gösterilirse Muğla’da AK Parti seçimi zorlayabilir… Çünkü MHP ve ‘ne kadar kaldı ise DP’ tabanından da destek görebilecek bir isim… Ancak Nizamoğlu adaylık için pek istekli değil. Kendisini tanıyorum, O öyle önüne gelen yere aday olan, “Ben ne olsa yaparım” diyen tiplerden değil!
 
xx      xx      xx
Sadece Nejat Altınsoy köşesinden dillendirmiş olsa da DP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u da değerlendirmeye almak gerekir. Kocadon, aday olması halinde pahalı bir seçim kampanyası da yürütebilecek karizmatik bir isim… Son genel seçimde AK Parti’ye geçip bu günlere AK Partili Bodrum Belediye Başkanı olarak gelebilmiş olsaydı bu gün Nejat Altınsoy’un köşesinde değil, Ankara’da dillendirilen bir isim olabilirdi!
Üstelik Kocadon, ne kadar kaldıysa DP’den destek görebilecek olsa da, MHP’den ve köylerden oy çıkartabilecek bir isim değil…
AK Parti’nin CHP’nin iç hesaplaşmaları sonucu Bodrum Belediye Başkanı seçilebilmiş bir isim olarak dün gelmeyene bu gün “hadi gel” diyeceğini sanmıyorum.
Ama siyasette her zaman ‘dün’ dündür de…
 
xx      xx      xx
Peki, MHP’li Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı?
Fethiye’deki çalışmaları ile il genelinde takdir gören Başkan Saatçı AK Parti’den aday gösterilmesi halinde sadece MHP tabanından değil, “Karadenizli” olması nedeniyle il genelindeki Karadenizlilerin de oylarına talip olabilecek bir isim…
Ancak kendisinin iktidara ve AK Parti’ye yönelik negatif tutumu nedeniyle Ankara’da da ismine negatif bakıldığı söyleniyor. Yine de Ankara’nın sıcak baktığını varsayalım, Başkan Saatçı AK Parti’den aday olma izlenimi veriyor mu?
Hayır… Ama siyasette Demirel’in dediği gibi “dün dündür” de… Yarın bir gün Başkan Saatçı’nın AK Parti’den adaylığı ilan edilirse şahsen ben şaşırmam…
Ama korkarım Behçet Saatçı için birileri çoktan kendi partisi için de “aleyhte kampanya” başlatmış bulunuyor. O çirkin kampanya ne kadar etkili olur bilemiyorum, ama küçük sinek mide bulandırır!
 
xx      xx      xx
Üç gündür yazdıklarım aslında sadece şahsi yorumlarım değil. Bütün bunlar siyasi kulislerde konuşulanlar. Ama kulislerde konuşulmayan bir isim daha var. Bu da benim iddiam; CHP’nin Aydın’da yaptığını AK Parti’de Muğla’da yapabilir.
AK Parti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ı İzmir’e düşündüğü gibi Muğla büyük şehir belediye başkanlığı için de Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ı düşünebilir…
CHP’liler bilir, CHP’de Bakan Günay “Ertuğrulcular” diye adlandırılan “sol kanat hareketinin” önde gelen “liderlerinden”dir… Muğla o yıllarda “Ertuğrulcuların” önemli kalelerinden biridir. Bakan Günay aday gösterilirse MHP’lilerden ne kadar oy çeker bilemem ama Muğla turizm sektörünün yanı sıra “Ertuğrulcular”dan ciddi destek görecektir.
 
xx      xx      xx
Tabi bir ihtimal daha var… Muğla’da büyük şehir için AK Parti ve MHP ittifak yapabilir. Bu ittifak önce ilçelerin paylaştırılması ve bir MHP’linin AK Parti’den aday gösterilmesi ile gerçekleştirilebilir. Bu benim görüşüm değil. Her iki partinin genel merkezi bu ihtimale tepki gösterebilir, ama bu ihtimal her iki partinin tabanında konuşuluyor.
 
xx      xx      xx
Peki ya MHP cephesi?
Dünkü yazımda da vurguladığım gibi, MHP’nin bu yarışta varlığından söz etmek mümkün değil. Ancak MHP Behçet Saatçı veya Saim Gürsoy’u aday gösterirse CHP Muğla’da seçimi Osman Gürün’le alır…
 
 (06.03.2012)
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.