“BÜYÜK ŞEHİR”E ADIM ADIM

Bu haber 18 Mayıs 2012 - 0:00 'de eklendi ve 774 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla’nın Büyükşehir olabilmesi için önce bir “Büyük Şehir Kanunu” çıkacak. Ardından bu kanun çerçevesinde “seçim bölgeleri” belirlenecek ve bunun sonucu yapılacak seçimle Büyük Şehir Belediye Başkanlığı ve Meclisi belirlenecek.
Herkes merakla Kanunu ve öncelikle “tasarıyı” beklerken gazetemiz seçim bölgelerini ve dolayısıyla kapanan, açık kalan belediyeleri duyurdu. Habere göre, 2014’te il genelindeki 50 beldeden 36 belde belediyesi ortadan kalkarken, 14 belde de “Bucak” olarak yoluna devam ediyor.
Haber kaynağı İHA Muğla Temsilcisi Bekir Tosun. O’na göre haberin kaynağı ise İçişleri Bakanlığı’nın resmi web sitesi.
Herkes gibi ben de bakanlığın sitesine girdim, ancak bu yönde bir haber, duyuru göremedim.
Ama Bekir Tosun’un böyle bir haberi uydurması da mümkün değil ve düşünülemez.
 
xx     xx     xx
Birisi oturup böyle bir haber “yaratıp” internete salıveremeyeceğine göre (çünkü akla yatkın bir düzenleme) İçişleri Bakanlığı’nda bir yerlerde böyle bir “şablon” olsa gerek… Bu nedenle ateş olmayan yerden duman çıkmaz, diyebiliriz.
Ortada bir haber varsa ve bu haberde yer alan yapılanma dikkate alınır. Ben de dikkate aldım ve “Bu yapılanma AK Parti’nin lehine zorlama bir yapılanma” mı diye baktım. Yapılanmada AK Parti’nin lehine bir “ayak çalımı” göremedim.
Yapılanmada, Akyaka, Göcek, Dalyan, Ölüdeniz ve Göcek’in durumu şaşırtıcı ve akıl almaz olmakla birlikte yapılanmanın genel yapısı akla, mantığa ve Muğla’nın ihtiyaçlarına uygun…
 
xx     xx     xx
Muğla’nın “Büyük Şehir” olması bazı beldeleri kapatıp ortadan kaldırırken, devamına izin verilen beldelerle “Bucak” uygulaması geldi. Bodrum ve Marmaris’te yakın beldelerin mahalle haline getirilip ilçe merkezine bağlanması yerinde olacaktır.
Haberde ortaya konan yapılanmaya göre, CHP’li Marmaris’te İçmeler (CHP), Armutalan (CHP), Beldibi (MHP) ve Turunç (CHP) ilçe belediyesine bağlanmış. Bozburun (CHP) “Bucak” beldesi olarak kalmış. Bozburun merkeze uzak, ama Turunç’ta uzak. Turunç’ta “Bucak” beldesi olarak kalabilirdi…
DP’li Bodrum’da Mumcular (MHP) Karaova adıyla, Turgutreis (CHP) Karatoprak adıyla yerlerini korurken, Ortakent-Yahşi (MHP) ile Yalıkavak (CHP) birleştirilip “Ortakent Bucak Belediyesi” yapılmış.
DP’li Gümüşlük Karaova’ya bağlanırken, DP’li Göltürkbükü ile CHP’li Bitez, MHP’li Konacık ve Gündoğan, ANAP’lı Yalıçiftliği de Bodrum’a bağlanmış.
Eğer böyle ise iyi olmuş. Makul… Her iki ilçede yaşayanlar ekonomik ve hızlı belediyecilik hizmeti alabilirler. Yetki ve sorumluluk kavgası, kaosu da sona erer.
 
xx     xx     xx
CHP’li Yatağan’da Bencik (CHP), Bozarmut (AK Parti), Bozüyük (CHP) ve Yeşilbağcılar (CHP) kapatılıp Yatağan’a bağlanırken, AKP’li Turgut (Bucak) beldesi olarak yerini korumuş. AK Partili Kavaklıdere’de yine AK Partili Menteşe ve Çayboyu beldeleri ile MHP’li Çamlıbel ilçe merkezine bağlanmış.
CHP’li Ortaca’da CHP’li Dalyan; CHP’li Köyceğiz’de MHP’li Beyobası ile DP’li Toparlar ilçe merkezine bağlanırken, DP’li Ula’da CHP’li Akyaka ve Gökova beldeleri ilçe merkezine bağlanmış. CHP’li il merkezi Muğla’da da CHP’li Bayır ilçe merkezine bağlanırken, AK Partili Yerkesik yerini korumuş ve CHP’li Yeşilyurt’ta yerini CHP’li Kafaca kendisine bağlanarak yerini korumuş bulunuyor. CHP’li Milas’ta merkeze uzak CHP’li Ören ve CHP’li Güllük yerini korurken, MHP’li Beçin ilçe merkezine bağlanmış. CHP’li Selimiye’de içine CHP’li Bafa’yı alarak yerini korumuş.
 
xx     xx     xx
Muğla’nın en fazla nüfusuna sahip Fethiye’de ise 12 beldeden 8 belde kapandı. Aralarında CHP’li Göcek ve CHP’li Ölüdeniz gibi dünyaca ünlü beldeler, Dalyan’ın Ortaca’ya, Akyaka’nın Ula’ya bağlandığı gibi MHP’li Fethiye Merkez İlçe belediyesine bağlandı. Fethiye’de MHP’li Eşen, CHP’li Seki, CHP’li Yeşilüzümlü ve MHP’li Kemer beldeleri Bucak Merkezi yapıldı… Yani yerlerini korudu. AKP’li Karadere ve Çamköy ile Çiftlik, DSP’li Kumluova, MHP’li Kadıköy ve Karaçulha ise kapanarak yakın oldukları ilçe merkezine veya bucak merkezine bağlanacaklar.
 
xx     xx     xx
Buraya kadar her şey yerli yerinde… Yapılanmada “partizanlık” ararsanız bulmanız mümkün değil. Ancak Ortaca’da Dalyan, Ula’da Akyaka, Marmaris’te Turunç’un, Fethiye’de Ölüdeniz ve Göcek’in ilçe merkezlerine bağlanmaları olmamış!
Eğer Bekir Tosun arkadaşımın haberi doğru ise bu şablon Muğla turizmine büyük zarar verir!…
Turunç bir yana Ölüdeniz, Göcek, Dalyan ve Akyaka mutlaka yerlerini “belediye” olarak korumalılar. Hatta Gökova ile Akyaka birleştirilebilir. Veya Ula Muğla il merkezi ile bütünleştirilerek Akyaka, Gökova, Akçapınar, Karabörtlen, Gökçe mücavir alan haline getirilebilir…
 
xx     xx     xx
Haber doğru ise, bu yapılanma ile “partizanlık” yapılmamış, Ölüdeniz, Göcek,Turunç, Dalyan ve Akyaka dışında hepsi yerli yerinde… Ama bu yapılanmadan nasıl bir seçim sonucu çıkar?
Muğla merkez ile Marmaris ve Ortaca’da CHP; Kavaklıdere’de AK Parti yerini korurken, DP’li Ula CHP’ye; MHP’li Fethiye CHP’ye geçerken, CHP’li Köyceğiz AK Parti’ye geçebilir. DP’li Bodrum, CHP’li Milas ve Yatağan’da CHP’mi, AK Parti mi, DP’mi, MHP’mi hangisi öne çıkar, bu günden kestirmek zor. Bıçak sırtı bir durum görünüyor buralarda…
Büyük Şehir mi?
Bodrum, Milas ve Fethiye’yi alan büyük şehri alır…
 (18.05.2012) 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.