BÜYÜK ŞEHİR VE KONGRELER

Bu haber 03 Nisan 2012 - 0:00 'de eklendi ve 735 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bu günlerde CHP’nin gündeminde ilçe kongreleri, AK Parti ve MHP’nin gündeminde il kongrelerinin heyecanı yaşanıyor.
CHP’nin gündeminde ilçe kongreleri olsa da siyasi kulislerde ilçe başkanı adayları tartışılırken, kimin il başkanı olacağı konusunda kâğıt üzerinde ittifaklar kurulup dağıtılıyor, matematikler yapılıyor.
Çünkü bu dönemin ilçe başkanları ve il başkanları 2014’te yapılacak Büyük Şehir Belediye Başkanlığı’nı ve ilçe belediye başkanlıklarını göğüsleyecek, sorumlulukları oldukça ağır insanlar olacaklar…
 
xx      xx      xx
CHP’nin il başkanı adayı belli değil. Adı geçenler var; İl Başkanı Murat Tevfik Ülkü, eski il başkanlarından Mehmet Kocagöz, eski milletvekili adaylarından Mustafa Öztürk, İl Genel Meclisi Üyesi Erol Kutlay… Başka isimler de çıkabilir. CHP bu… Sürpriz isimlerde olacaktır.
CHP’de kongreler genellikle bir sonraki milletvekili seçiminin provasıdır. Bu defa kimin Büyük Şehir Belediye Başkanı olacağı veya olamayacağı hesapları da yapılacaktır! Yapılıyor da…
Son tüzük kurultayı ile CHP’de “ön seçim” umutları tavan yapmış durumda. CHP, bana sorarsanız ilçe belediye başkanlıkları için ön seçim yapsa da Büyük Şehir için “atama”nın gerekçesini bir biçimde bulacaktır!
 
xx      xx      xx
AK Parti’de Köyceğiz ve Milas kongrelerinde sıkıntı yaşanmış olsa da il kongresi için bir sıkıntı yok. AK Parti de İl Başkanı Nihat Öztürk “seçilmiş il başkanı” olmak için partisinin genel merkezinden çoktan “icazet” almış durumda. Sıkıntı, olsa olsa il yönetim kurulu üyelerinin belirlenmesinde yaşanabilir…
AK Parti’nin Muğla’da 14 Nisan’da Başbakan Erdoğan’ın katımı ile il kongresi yapacağı açıklanmıştı. Ancak Başbakan’ın bu tarihte durumu uygun almayınca bir iki gün önce kongre ileri bir tarihe ertelendi. Mayıs’ta da yapılabilir.
Bu arada kongrenin Muğla Atatürk Stadyumu’nda yapılması için hazırlıklar sürüyor.
Çoktan yerel seçimler hazırlıklarının başladığı AK Parti’de il kongresinin Erdoğan’ın da katılımıyla tam bir gövde gösterisine dönüşmesi bekleniyor. Ancak partinin bu kongresinden İl Başkanı Nihat Öztürk “güven tazelemiş” olarak çıkar da Büyük Şehir Belediye Başkanı adayı çıkmaz…
 
xx      xx      xx
MHP’de de günü kesinleşmiş değil ama il kongresi Nisan ayı içinde yapılacak. MHP ilçe kongrelerini sorunsuz tamamladı. Bu partide il başkanı adayı da çok. Bu yüzden iki listenin yarıştığı Muğla Merkez İlçe Kongresi’nde ilçe başkanlığı seçiminden çok, adeta “il başkanı seçimi” yapıldı.
İlçe kongresi bir bakıma MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “genel başkanlığının” da oylandığı ve geleceğin milletvekili adaylarının yarıştığı bir kongre havasında geçti. O nedenle, Merkez İlçe Başkanı Bayram Koyuncu sandıktan güven tazeleyerek çıkarken, İl Başkanı Mehmet Korkmaz da güven tazelemiş ve Muğla teşkilatları Bahçeli’nin ardında durduğunu göstermiş oldu.
 
MHP’de hâlihazır da İl Başkanı Korkmaz’ın dışında eski il başkanlarından Osman Güven, Mehmet Aslan ve Ülkü Ocakları eski başkanlarından Celalettin Marz’ın aday oldukları söyleniyor. İlçe Kongresi’nin ardından Gıyaseddin Coşkun ismi de ortaya atıldı. Bahçeli’ye bağlı isimlerden olan İl Başkanı Korkmaz’a karşı bütün bu isimlerin “cephe” oluşturdukları söyleniyor. Bu cephede eski il başkanlarından Ferhat Kırtaş da yer alıyor.
Merkez İlçe Başkanı Koyuncu bu “cepheye” karşı kongreyi aldı. İl Başkanı Korkmaz’ın da bu cepheye karşı il kongresinin galibi olacağı gözleniyor. O nedenle bu noktada, adı geçen öteki adayların Osman Güven’in etrafında toplanmaları bekleniyor. “Cephe” ittifak da başarılı olur mu bilemiyorum, olsa da İl Başkanı Korkmaz favori gösteriliyor. Ancak cephede yer alan üç aday teke indirilirse işler değişebilir. Tabi öteki adaylar çekilmese de Osman Güven’in en az Başkan Korkmaz kadar şanslı olduğunu savunanlar da az değil…
Peki, bu kongreden MHP Büyük Şehir Belediye Başkanı adayı çıkar mı?
Çıkmaz…
 
xx      xx      xx
CHP İl Kongresi’nin ne zaman yapılacağı şimdilik belli değil. CHP’de ilçe kongreleri yeni başladı. İlk kongre Yatağan’da yapıldı. İlçe Başkanı Kamil Genek güven tazeledi. Bu arada Merkez İlçe’de Bahattin Gümüş ve Fethiye’de Emrah Doğu ilçe başkanı adaylıklarını açıkladılar.
AK Parti ve MHP il kongreleri Nisan’da… AK Parti de kongre Mayıs’a da sarkabilir. Nisan ayı bu iki parti için oldukça heyecanlı ve hareketli geçecek. Üstelik heyecan ve hareketlilik çoktan başlamış durumda. Özellikle AK Parti de il başkanlığından çok il yönetim kurulu üyelikleri için heyecan dorukta!
Peki, AK Parti il kongresinden bir “Büyük Şehir Belediye Başkanı adayı” çıkar mı?
Çıkmaz…
CHP kongresinden de çıkmaz.
 
xx      xx      xx
Şimdi sizlerin “Sence AK parti’nin, MHP’nin büyük şehir belediye başkanı kim olur?” diye sorduğunuzu duyar gibi oluyorum.
Bu sorunun yanıtını da yarın arayalım.
(04.04.2012)
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.