“Büyük Şehir ödül mü ceza mı?”

Bu haber 11 Temmuz 2013 - 22:20 'de eklendi ve 1.167 kez görüntülendi.

musadamusa123156454123123CHP’de başlayan adaylık sürecinde “Büyükşehir; Ödül mü Ceza mı?” sloganı ile öne çıkan Musa Gökbel, sorunun yanıtını tercihleri ile Muğla’nın vereceğini söyledi. AKP iktidarı tarafından hazırlanan yasa ile ilgili uyarılarını siyasal sorumluluk dâhilinde yaptığını hatırlatan Gökbel, “Büyükşehir statüsü siyasi tarihimizde bir ilk. Büyükşehir yasası Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in yapamadıklarını da kapatan tuzaklarla dolu bir yasa. Bu yasa kötü niyetli bir yasa. Ancak yasa kötü diye oturup ağlamanın da bir âlemi yok. Her şeye rağmen, tüm risklere rağmen elimizi taşın altına sokmak gerekiyor. Bu bizim siyasi sorumluluğumuzdur.” dedi.
Haber Merkezi
CHP’de başlayan adaylık sürecinde “Büyükşehir; Ödül mü Ceza mı?” sloganı ile öne çıkan Musa Gökbel, sorunun yanıtını tercihleri ile Muğla’nın vereceğini söyledi. AKP iktidarı tarafından hazırlanan yasa ile ilgili uyarılarını siyasal sorumluluk dâhilinde yaptığını hatırlatan Gökbel, “Büyükşehir statüsü siyasi tarihimizde bir ilk. Büyükşehir yasası Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in yapamadıklarını da kapatan tuzaklarla dolu bir yasa. Bu yasa kötü niyetli bir yasa. Ancak yasa kötü diye oturup ağlamanın da bir âlemi yok. Her şeye rağmen, tüm risklere rağmen elimizi taşın altına sokmak gerekiyor. Bu bizim siyasi sorumluluğumuzdur.” dedi.
Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı olarak kamuoyunu uyarmanın bir siyasal sorumluluk olduğunu ifade eden Gökbel, “Benim siyasal sorumluluğum, kamuoyunu, vatandaşımızı bu konu da uyarmak. Burada Ahmet olur, Mehmet olur, Hasan olur diye bir iddia sahibi değilim. Siz bu kentte, bu kenti yöneten, aday olan her muhterem arkadaşımı bire bir tanıyorsunuz. Kim, nerede, ne kadar durur? Tehditlere, hangi tehditlere? Vali tehdidine, Bakan tehdidine, Başbakan tehdidine, müfettiş tehdidine nasıl karşı durur nasıl başarır bunları biliyorsunuz” diye konuştu.
CHP’nin 40 yıllık yerel iktidarında Marmaris eski Belediye Başkanı Muharrem Elgin ve Muğla Belediye Başkanı Erman Şahin gibi sosyal demokrat belediyecilik anlayışı ile ilgili örnekler bulunduğuna dikkat çeken Gökbel “Ben bir siyasal mücadelenin içinde yetiştim. Muğla’da Erman Şahin, Fatsa’da Terzi Fikri örneklerini yaşamış bir siyasetçi olarak bu süreçte ‘Tatlı Su Balığı’ olmayacağım. Bizi bu görevlere kimse bal mumu ile davet etmiyor. Biz gönüllü geliyoruz, bir şey olmaya değil, sizin adınıza kendimizi yakmaya geliyoruz. Yakarsan görev senindir, ya yakmazsan! Sen, seni seçenleri koruyan değil sadece başkanlığını koruyan birisi olursun” dedi.
Açıklamasında büyük şehir yasasında yer alan Kamu Yatırımları İzleme Komisyonu’na da değinen Gökbel, bu komisyonun nasıl oluşacağının bilinmediğinin altını çizdi.
Gökbel açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Büyükşehir yasasında, yer alan Kamu Yatırımlarını İzleme Komisyonu belediyeleri de kapsıyor. Yasada bu komisyonun nasıl oluşacağı bilinmiyor, bir görev tarifi de bulunmuyor. 11 kişiden oluşan bu komisyonu Vali atayacak. Günün iktidarına göre bu 11 kişi, 11 caminin imamı ya da 11 ilçe başkanı olabilir. Büyükşehir yasasının komisyona verdiği yetki ile komisyon, büyükşehir belediyesinin en önemli yatırımına ‘dur’ diyebiliyor, projeyi engelleyebiliyor, projenin parasına da el koyabiliyor. Şimdi soruyorum Muğla’ya. Bu yönetim erkiyle, bu modelle, bu tuzaklara kaç arkadaşımız diklenebilecek, dikilebilecek. Uzanan parmağı kırabilecek. Sorun budur. Sorun Musa meselesi, sorun Hasan meselesi değildir. Büyükşehir; Ödül mü, Ceza mı? sorusu yerli yerinde duruyor. Bu yasayı ödüle çevirmenin kararını Muğla verecek. Muğla nasıl karar verecek biliyor musunuz? Musa Gökbel’i beğenerek değil, bu yasanın taşıdığı riskleri kim daha güvenli, daha sadık, kendini yakarak çözebilir? diyerek verecek. Biz koşarak belediye başkanımızı seçeriz. Sonra birden Belediye Başkanımızın eller pantolon çizgisinde! Valiliğin önünde Bakan karşılayan, Bakan uğurlayan bir belediye başkanı olduğunu görürüz. Bu ihtimal, bu yasa ile neredeyse yüzde 80’dir. Karar sizin. Bu yasayla Büyükşehir Başkanı’na verilen yetkiler, verilen mali imkânlar Cumhuriyet tarihi boyunca hiç bir kula verilmemiştir. Bu yetkilerle, akıllı bir insanın bile delirmesi ihtimaller dâhilindedir. Ne oldum delisi olursunuz.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.