Büyük Şehir Muğla / BELDELERİN İLÇE UMUDU « Hamle Gazetesi

Büyük Şehir Muğla / BELDELERİN İLÇE UMUDU

Bu haber 15 Kasım 2012 - 0:00 'de eklendi ve 1.444 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Kapanacak beldelerin belediye başkanları 2014 Mart’ında, zamanında yapılacak yerel seçimde bunun hesabını AK Parti’den sorarlar mı bilemiyorum. Marmaris’te yapılan eğitim çalışmasına katılan AK Partili belde belediye başkanları ikna oldular mı, ne yaparlar onu da bilmiyorum.
Bildiğim ben Menderes Türel’in açıklamalarından ikna oldum.
Bir bakıma “Bütün Şehir Belediyesi Fethiye’nin Bekçilerinden Milas’ın Çomakdağına nasıl hizmet götürebilecek?” sorusuna da yanıt verircesine, “İtalya’da Mario Monti liderliğindeki teknokrat hükümetin imzaladığı kararnameyle 86 olan vilayet sayısı 51’e düşürüldü. Bunu ekonomik kriz nedeniyle yaptılar. Biz böyle bir krizle karşılaşmadan önlemimizi alıyoruz. Az kaynakla çok hizmet üreteceğiz. Üstelik İl Özel İdareleri ile köylere götürülemeyen hizmetler hızla götürülecek.” diyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel şöyle diyordu:
“Belde belediyelerinin çoğu tabela belediyesi… Yatırıma bütçe ayıramıyorlar. Borç rekoru kıranlar var. Personelsiz tek belediye başkanı olan beldeler var. 300 nüfusa 128 çalışanı olan belediye var. Belde belediyelerin kapanması ekonominin üzerindeki önemli yükü kaldırıyor.”
Hayır diyebilir miyiz?
 
xx     xx     xx
Menderes Türel’e katılmamak mümkün değil… Ben bu köşeden yıllarca Bodrum Yarımadası’nın Bodrum Belediyesi tarafından yönetilmesi ve Marmaris’te İçmeler’in, Armutalan’ın, Beldibi’nin Marmaris Belediyesi’ne bağlanmasını savunmuş bir kalem olarak Türel’e katılıyorum.
Peki, “Kapanacak beldelerin personelinin geleceği ne olacak?”…
Türel’in anlattıklarına göre, Muğla “Bütün Şehir” olarak yönetilmeye başladığında kapanacak olan gerek İl Özel İdaresi’nin ve gerekse beldelerin personelinin özlük hakları ortadan kalkmıyor.
Üstelik Bütün Şehir ile beldeler kapanmıyor! Belediye başkanlığı ve meclisi kalkıyor.
Örneğin Bodrum’da Konacık, Turgutreis; Fethiye’de Ölüdeniz, Göcek; Milas’ta Ören, Selimiye; Ula’da Akyaka, Muğla merkezde (Menteşe) Yeşilyurt; Yatağan’da Turgut, Bencik; Köyceğiz’de Beyobası, Marmaris’te İçmeler, Bozburun beldeleri bağlı oldukları ve Büyük Şehir’e bağlı olan ilçe belediyesinin bir hizmet birimi olarak göreve devam ediyor.
 
xx     xx     xx
Bu arada bilindiği gibi Bütün Şehir gelirken, 25 yeni ilçe kuruldu. Bunlardan biri de Fethiye’de “Seydi Kemer İlçesi” oldu.
Bu yüzden Muğla’da kıyamet kopmadı, ama hala ilçe olmayı uman beldeler var!
Nitekim Fethiye’nin MHP’li Eşen Belediye Başkanı Mustafa Yapıcı eğitim çalışmasının bir AK Parti etkinliği olduğuna bile bakmadan almış yanına çevresindeki 20 muhtarı çalıştaya gelmişti… Başkan Yapıcı, Fethiye’den ayrılıp “Seydi Kemer ilçesi” adını alan Kemer’e bağlanmak istemediklerini ve ilçe olmak istediklerini söyledi.
Menderes Türel, “O iş Haziran’da bitti.” diye karşılık verdi. Bir de açık kapı bıraktı. Bulun 20 bin nüfusu ilçe olun. Bunun için beldenin çevresindeki köylerle veya köylerin birbirleri ile birleşip, referandum yaparak 20 bin nüfusu bulup İçişleri Bakanlığı’na başvurmaları yeterli. Ancak bunun için önümüzdeki Haziran’ı beklemeleri gerekiyor.
 
xx     xx     xx
“Bütün Şehir Belediyesi Fethiye’nin Bekçilerinden Milas’ın Çomakdağına nasıl hizmet götürebilecek?”
Bu sorunun yanıtını açalım.
Büyükşehir belediye sınırları içinde yapılan genel bütçe vergi gelirleri tahsilâtı toplamının yüzde 6’sı ile bu tahsilâtın toplamı üzerinden büyükşehirlerdeki ilçe belediyelerine ayrılan payların yüzde 30’u büyükşehir belediye payı olarak ayrılacak. Hizmet götürülürken ana kaynak bu…
Yerel yönetimlerden sorumlu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel bu konuda da “Konya İsveç’ten büyük. Konya’da şimdi hizmeti kim götürüyor. Özel İdare… Aslında götüremiyor. Belediye çok daha iyisini yapar. Uygulama 2004’te İstanbul ve Kocaeli de başladı. Özel İdarelerin hizmet götüremediği yerler hizmet aldı. Bu iki ilde yolsuz, susuz köy kalmadı.”  diyerek şöyle devam etti:
“13 il içinde en şanslısı Muğla. Bu illerin içinde Muğla’nın gelir artışı % 96.50 oranında artış ile 198 milyondan 390 milyon liraya çıkacak. Öteki 12 ilin gelir artışı ortalama oranı % 53. Muğla’nın ise % 96.50 Muğla’nın genel bütçeden aldığı pay % 2.5’tan % 6’ya çıkacak. 13 il içinde geliri en çok artan il Antalya olacak. Ancak gelir artışı % 53’ten % 96’ya çıkacak olan Muğla gelir artışında birinci sırada yer alıyor.”
 
xx     xx     xx
Büyük Şehir Yasa Tasarısı şu anda TBMM’nden geçmiş durumda. Cumhurbaşkanı da onaylayacaktır.
Kanun’un Cumhurbaşkanı tarafından onaylandığı gün ne olacak?
Uygulanması için elbette 2014’te Mart ayında yerel seçim sonuçlarının alınması beklenecek.
Ancak o güne kadar İl Özel İdaresi ilin valisinden, belde belediye başkanları da bulundukları ilçedeki İlçe Belediye Başkanından habersiz tasarrufta bulunamayacak. Alınan kararlarda İlçe Belediye Başkanı’nın “onayı” aranacak.
 
xx     xx     xx
Sonuç olarak ben Bütün Şehir uygulamasını Muğla için “umut” olarak görüyorum.
Bütün Şehir uygulaması ile Muğla “Büyük Şehir” olacak. Menderes Türel’in de vurguladığı gibi Antalya ile yarışan bir “turizm merkezi” haline gelecek.
Bu uygulamayı antik dönemlerde olduğu gibi bir çeşit “Şehir Devlet” olarak da görebilirsiniz.
Bir kere her sene başta turizm olmak üzere tarımı, ormanı, mermerciliği, arıcılığı ve su ürünleri ile genel bütçeye çok ciddi kaynak yaratıp, o kaynaktan hakkını alamayan Muğla, o hakkı almaya başlayacak.
Bu kaynak iyi değerlendirilip; neyin, nerede, nasıl yapılıp yapılamayacağını karara bağlayan iyi bir il planlaması ile Muğla değerlerini markalaştırıp, kendisi de marka haline gelebilir.
Muğlalının “Muğla’nın zenginliklerinin fakir bekçiliği” sona erebilir.
15.11.2012

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.