Büyük Şehir Muğla / AK PARTİ MERKEZE OTURUYOR « Hamle Gazetesi

Büyük Şehir Muğla / AK PARTİ MERKEZE OTURUYOR

Bu haber 13 Kasım 2012 - 0:00 'de eklendi ve 802 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Ben “Büyük şehir” deyince hafta sonunda TBMM’de görüşülüp, karara bağlanarak Cumhurbaşkanının onayına sunulan yasadan “Bütün Şehir”i; yani “Büyüyen, ama planlı gelişen, zenginleşen bir Muğla”yı anlıyor, algılıyorum. Makro planlama ile tanışıyoruz. Muğla ilinin neresinde, neyin, yapılıp yapılamayacağı, yapılanın nasıl yapılacağı belirleniyor. Hizmet yaygınlaşıyor, ilin birlikte kalkınması sağlanıyor.

Ama herkesin kafasında bir başka büyük şehir projesi var;
AK Parti’nin Muğla’yı, Antalya’yı, İzmir’i, Aydın’ı kazanma projesi… Türkiye’yi federasyonlaşmaya götüren proje. Yerel yönetimleri merkezileştiren proje… Muğla’da kıyıları talan ettirecek proje… Bunlar öne çıkanlar. Çoğaltabilirsiniz…
Bir de kafaları karıştıran sorular var;
İl Özel İdaresi kapanacak mı? Büyük Şehir Belediye Meclisi üyeleri İl Genel Meclisi üyeleri gibi mi seçilecek? Köy muhtarlıkları kapanacak mı? Kapanacak beldelerin personelinin geleceği ne olacak? Bütün Şehir Belediyesi Fethiye’nin Bekçilerinden Milas’ın Çomakdağına nasıl hizmet götürebilecek?
İşte bütün bu soruların yanıtını; Büyük veya Bütün Şehir’in ne olup olmadığını AK Parti’nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel’in ilk ağızdan hafta sonunda Marmaris’te yaptığı açıklamalardan öğrendik.
 
xx     xx     xx
Geçen hafta sonunda Marmaris Grand Pasa Hotel’de AK Parti’nin eğitim çalışması vardı. Seçime giderken AK Parti’nin Türkiye’de yaptığı ikinci il eğitim çalışması olduğu söylendi. AK Parti Muğla’ya fazlasıyla önem veriyor.
Eğitim çalışmasında Kültür Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Genel Başkan Yardımcıları Ekrem Erdem, Menderes Türel, Süleyman Soylu ve uzmanlar tarafından il, ilçe yönetimleri, il ve ilçe kadın kolları, gençlik kolları yönetimleri, belde yönetimleri, il genel meclisi üyeleri, belediye başkanları ve meclis üyelerinden oluşan 596 kişi eğitime alındı.
AK Parti Ramazan Ayı’nda da il genelinde 20 bin sandık görevlisini eğitimden geçirmişti.
CHP’de ise hala adaylar ön seçimle mi, atama ile mi belirlenecek kavgası yanında büyük şehri önemseyenlerle tuzak görenlerin çelişkisi yaşanıyor. MHP ise son kurultay geriliminden çıkabilmiş değil. Muğla teşkilatları görevde kalmakla gitmek arasında gidip geliyor…
 
xx     xx     xx
Bu arada AK Parti’nin Marmaris’te gerçekleştirdiği eğitim çalışması sırasında partide yeni kayıtlar yaşandı.
O gün Demokrat Parti, Doğru Yol Partisi ve Anavatan Partisi’nde geçmişte il genelinde çok önemli yerlerde görev yapmış isimlerden oluşan 200’e yakın ismin AK Parti’ye kaydı yapıldı. AK Parti’nin genel merkez düzeyinde son transferi DP eski genel başkanı, AK Parti’nin yeni Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu o gün orada adeta “noter” gibiydi. Kendisi gibi yeni AK Partililerin rozetlerini Soylu, öteki Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem ile birlikte taktı.
AK Parti’nin yeni  katılımcıları arasında DP’li Ula Belediye Başkanı Nadi Şenkal vardı. Şenkal tam da DP Muğla kongrelerinin yapıldığı ve kongreler için DP’nin yeni ve genç Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın Muğla’ya geldiği ve hatta Ula’yı da ziyaret ettiği (geçen hafta) günlerde AK Partili olmuştu.
Ula Belediye Başkanı Şenkal ile CHP’liler neden ilgilenmediler bilmiyorum, ama erken kalkan yol alıyor işte…
Şenkal’a o gün rozet takılmadı. Şenkal’ın rozetinin önümüzdeki günlerde Ankara’da AK Parti Genel Başkanı Erdoğan tarafından takılacağı belirtildi.
 
xx     xx     xx
AK Parti’nin Muğla’da henüz 7 aylık İl Başkanı Nihat Öztürk, partisinin Muğla’daki Refah Partisi, Saadet Partisi uzantısı veya kopyası görüntüsünü ve bu anlamda sokaktaki algısını yıkmaya başlamış… Başı açık kadınlarla, başı kapalı kadınların yan yana geldiği eğitim çalışmasına il, ilçe yöneticileri de kadın-erkek eşleri ile gelmişti. Namaz kılanlar için “mescit duyurusu” yapılmamıştı. Yemeklerde alkol yoktu. Etkinlik bir “eğitim” çalışması idi. Ama önümüzdeki günlerde AK Parti’nin gecelerinde alkollü içki alanlarda olursa şaşırmamak lazım…
Yeni katılımcılara parti rozetlerinin takıldığı gün eğitim çalışmasına katılımcıların büyük bölümünün yakalarında Atatürk fotoğrafı vardı. Eğitim çalışmasına katılan 596 kişi o gün genel başkan yardımcıları ile birlikte Marmaris’teki AK Partililerle de bütünleşip, Atatürk Anıtı’na çelenk koymuşlardı. Tören bitip otele döndüklerinde yakalarındaki Atatürk fotoğraflarını çıkarmamışlardı…
 
xx     xx     xx
Görünen o ki, eğitim çalışmasının açış konuşmasını yapan Genel Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Ekrem Erdem’in, “Niye Muğla?” diye sorup “Bizi buraya getiren Muğla teşkilatıdır. Nihat Öztürk tarafından derdest edilip Muğla’ya getirildik. Bu, teşkilatın ne yapacağının işaretidir.” diye övdüğü İl Başkanı Öztürk ile AK Parti Muğla’da yeni katılımlara kapısını penceresini açıp, “merkeze oturmaya” ve “Liberal merkez partisi” havası estirmeye hazırlanıyor.
Nitekim eğitim çalışmasında konuşan çiçeği burnunda AK Parti’li Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Ben niçin buradayım?” diye sorup şöyle devam ediyordu:
“DP ile 50’lilerde sıçrama yaşanmıştır. ANAP ile denenen ikinci sıçrama bu gün AK Parti ile gerçekleştiriliyor. Siyasette idealim olan her şey AK Parti’de var. 50’lerin Demokrat Partisi ne ise AK Parti de o. Ben bu gün evimdeyim. Bizler muhafazakâr demokratlarız.”
Muğla’da 80’li yıllara kadar Demokrat Parti ve Adalet Partisi’nin birinci parti, 80’li yıllarda da Milas, Bodrum, Datça, Marmaris, Fethiye, Dalaman, Kavaklıdere, Ortaca ilçelerinde ANAP’lı belediye başkanlarının ortaya çıktığı göz önüne alınırsa 2013 sürprizlere gebe olabilir, Bütün Şehir uygulaması buna yol açabilir.
 
xx     xx     xx
Bütün Şehir ne getiriyor, ne götürüyor?
Bu sorunun yanıtını yarın ilk elden AK Parti’nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel’in ağzından verelim.
13.11.2012
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.