Büyük Şehir Büyük Muğla

Bu haber 22 Temmuz 2014 - 1:07 'de eklendi ve 1.020 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Bir şeye, bir yere, bir kimseye “büyük” demekle büyük olunmuyor. Büyüklük,  atfedilen bir şey değil, olunan birşeydir.  O yüzden “Büyükşehir Belediyesi”nin başında bir “büyük” lafı var ama iş o sıfatı vermek veya almakta değil, gerçekten büyük olmakta.

Muğla ile beraber bir sürü il belediyesi “Büyükşehir” oldu…  Oldu da başları göğe mi erdi yani?… Göreceksiniz, çoğunun sadece adı “büyük” olacak ama işler eski hamam eski tas devam edecek.

Muğla, emsâli olan “Büyükşehir”lere fark atmalı ve gerçekten “Büyükşehir” olmayı hak edecek bir seyir takip etmelidir.

Bu coğrafya, akılcı yönetimlerle, bütün yerleşim birimlerini “büyük” yapmaya uygun bir coğrafyadır.

Allah doğal güzellikleri ve en uzun sahili vermiş bu şehre.

Bir kaç medeniyet merkezinden biri olan Akdeniz medeniyetinin önemli bir kısmı bu coğrafyanın eseridir.

Tarih boyunca Doğu Akdeniz kültürüne entegre olan bir sahil kültürü var bu bölgenin. Bodrum’un eski adı olan “Halikarnas” kelimesi bile “kıvrımlı yer” anlamına gelen “el-karnas” kelimesinden türetilmiştir. Yani bu bölge tarih boyunca, hiç dünyadan kopmadan yaşamıştır ama maalesef Cumhuriyet döneminde bir türlü tarihi mirasına lâyık bir şan ve şöhrete ulaşamamıştır. Son 40 yılda parlayan turizm de olmasa Muğla basit bir Anadolu kasabası görünümünde olacaktı hâlâ. 1992’de üniversitenin de açılmasıyla Muğla, turizmden sonra dünyaya entegre olmanın ikinci kanalına da sahip oldu.

30 Mart’tan sonra Muğla ilinde yeni bir yerel yönetim şekli olan “Büyükşehir Belediye”ciliği ikâme edildi. Şimdi Muğla’nın en ücra köşesine kadar ana damarlar ve kılcal damarla, Büyükşehir’e bağlı. Yani Bu yörenin beyni ve kalbi “Muğla Büyükşehir” oldu.

Elbette Büyükşehir kanunda ve zihniyetinde eleştirilecek taraflar var ve ben de eleştiriyorum ama eleştiri, gerçeği ve işleyişi ortadan kaldırmıyor. Tüm eleştirilerimize rağmen bu kervan yürüyor ve yürüyecek. Bizim amacımız ve uğraşımız, “Büyükşehir” zihniyetinin gelişerek ve zenginleşerek Muğla’yı büyütmesidir.

Bundan sonra, Belediyeler olarak, valilik ve kaymakamlıklar olarak, üniversite olarak, meslek odaları ve yatırımcılar olarak, ufkumuzu genişletmeli ve eski, içine kapanık, korkak zihniyeti terk edip dünyaya açılmanın yollarını aramamız lazımdır.

Haydi Muğla!… Hep beraber silkinelim!… Tarihimizdeki şanlı yerimizin daha da ötesine geçmek için, bütün birikimlerimizi ilmek ilmek işleyelim ve insanlığın ortak ürünü hâline getirelim.

Sıfatımız değil, işimiz büyük olsun, soframız büyük olsun, insanlık âleminde yerimiz büyük olsun!…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.