Büyük Lider

Bu haber 19 Nisan 2014 - 10:20 'de eklendi ve 1.452 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

Hayati NİZAMOĞLU

Her yıl 17 Nisan’da içimi bir hüzün kaplar. Bugün toplumun tamamı tarafından, Türkiye’ye getirdiği yeni bir bakış ve devrim için saygıyla anılan rahmetli Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın ölüm gününü hatırlarım.

Toplumun eğilimlerini birleştirerek, yeni bir Türkiye oluşturan Turgut Özal, hayattayken başta eski Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel tarafından adeta topa tutulmuş, bu büyük beyin, popülizmin hırçınlığı karşısında bunalmıştı.

Devletin hantallığı ve siyasi kadrolaşmanın faturasını iyi belirleyen Turgut Özal, serbest piyasa ekonomisine geçişi sağlamış, ihracata dayalı ve özel sektör kaynaklı büyüme modelini yerleştirmişti. Bugün baktığımızda Türkiye, Özal sayesinde en az 20 yıl avantaj sağladı.

Dağılan Sovyetler Birliği sonrası, Türk Cumhuriyetlerine çok önem vermiş, milyonlarca alfabeyi bastırıp göndermiş, Türkleri kril alfabesinden kurtarmaya çalışmıştı. O dönemde latin alfabesine geçen Türk Cumhuriyetleri bugün bağımsızlığını koruyabiliyorlar. Geçemeyenler ise Rusya boyunduruğundan kurtulamıyorlar.

Bugün Başbakan Erdoğan’a ve ailesine nasıl yükleniyorsa, o gün aynısı Turgut Özal ve ailesine yapılmıştı.

Karizmatik bir liderdi. Toplumun tüm kesimlerini kucaklayabiliyordu. Halkını tanıyor, ülkenin kapasitesini biliyordu.

O dönem bir sürgün ili olan Muğla’dan, Türkiye’nin en büyük ikinci turizm destinasyonu çıkıyordu. Çalışan, üreten herkes varlık sahibi olmuştu. Zaten Turgut Özal, ülkemiz vatandaşlarının sermaye sahibi olmasını istiyor, bağımsızlığın ancak ekonomik güçle gerçekleştirilebileceğini anlatıyordu.

Irak konusunda büyük fikirlere sahipti. Önü açılsaydı, Özal’dan sonra kaybedilen en az 25 bin vatandaşımız sağ olacak, bugün açılımla uğraşmayacaktık. Çok mücadele verdi ama anlaşılamadı.

Rahmetli Özal, benim de birçok yazımda ve platformdaki konuşmalarımda desteklediğim gibi, başkanlık sistemini savunuyordu. Ne acıdır ki, 21 yıl sonra hala başkanlık sistemine geçemedik ve tam kuvvetler ayrılığını gerçekleştiremediğimiz gibi, herkesin birbirini çelmelediği ortamı yaşıyoruz.

Vefatının bir gün öncesinde bile Türk Cumhuriyetlerinden gelmişti. Büyük liderdi. Büyük kayıp oldu. Mekanı cennet olsun.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 19 Nisan 2014 / 20:16

Hayati bey kardeşim;eline ve gönlüne sağlık.Ağlamasını bilen Şehid Cumhurbaşkanımızın sene-i devriyesini daha geride bıraktık.Ne kadar büyük lider olduğu nu yeni yeni anlamaktayız.Bizler bir avuçtuk onu da anlamıştık amma,Derin Yapı aldı götürdü.”Adriyetikten Çin Denizine” ifadesine hayranımdır.Kendisini yakınen tanıma fırsatım oldu.Eğer şahitliğim istenir ise O Büyük Mahkemede seve seve şahidlik ederim.Önce iyi bir Müslüman dı.İnançlı idi.Çok temiz idi.Müsalli idi.Abdestli olarak dolaşırdı.Mekanı cennet olsun.Allah Rahmet etsin.Hayati Nizamoğlu Bey kardeşim;sizler de Muğla da dalgalanan bir sancak misali Milli ve Manevi değerleri baş tacı eden bir uslübe sahipsiniz.AK PARTİ de daha etkili biçimde çalışmanızı naçizane haddimi aşarak istirham ederim.Sevgilerimle.

Abdullah KAYA Amasyalı 28 Mayıs 2014 / 09:56

1987-1993 yıllarında Marmaris Aksaz Dz Üssünde görev yaptım. Kıymetli Kardeşimizin hakkı teslim eden bu yazısını memnuniyetle okudum…

Kıymetli Cumhurbaşkanımıza Allah’ tan gani gani rahmet dilerim.