Büyük İskender ile Osman Gürün bağlantısı…

Bu haber 10 Ekim 2019 - 0:00 'de eklendi ve 1.869 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Soru benim değil. Can Pulak‘ın 02.09.2019 tarihli yazısının başlığı bu… Soru bana sorulmuş olsa, “CHP kurultaya hazırlanıyor, kongrelere gidiyor.” derdim. Yazısına “Devletin ve milletin yönetim sorunlarını çözmeye talip olanları anlayabilmek mümkün değil. Denizleri aşmaya kalkışırken çayda boğuluyorlar.” diye başlayan Usta Gazeteci Can Pulak soruyu ortaya sormuş ve yanıtı da kendisi vermiş. Şöyle devam etmiş:

Hiç seçim istemeyiz diyen bir muhalefet partisi olur mu? Hem her şeyden şikayetçi olacaksın, hem de düzeltme fırsatı olan seçime karşı çıkacaksın. Görülmüş şey değil ama bizde çok sık görülüyor işte. Zaten iktidarın da istediği bu değil mi? Aklına estiği şekilde yönettiği ülkede, pasif bir muhalefetle işleri daha rahat yürütmenin keyfini çıkarıyor.

Ohh ne ala memleket… İktidardan kaçan muhalefetin tadına doyum olmuyor herhalde…

İsteyenin yazının tamamını “https://www.bodrumgundem.com/2019/09/02/chp-ne-yapmak-istiyor-can-pulak-bodrum-gundem-yazilari/” buradan okuması mümkün…

xx      xx      xx

Evet CHP‘de kongreler başlıyor. Siyasi pehlivanlar el ense çekmeye başladılar. Siyasetin duayenleri ise “Ne çayır eski çayır, ne pehlivanlar eski pehlivanlar. Bu güreşlerden pehlivanlar bile keyif almaz diyeceğim, ama çoğu buraya hiç güreşmeden geldi. Bir şey fark etmez” yorumunda bulundular.

Kongrelerde geçmişte olduğu gibi angılı “ünlü” pehlivanlar olmadığı gibi, kongreler üzerine de yazan yok… Zaten neyi yazacaksın ki…

Geçmiş yıllarda olsaydı, ben şimdiye kadar en az 10 yazı yazmış olurdum. Evetmalzeme” yok… (!) Cumhuriyet Halk Partisi, yerelde ele almış ve “tekelci” anlayışla yönetenler için (onları herkes biliyor) tam bir dikensiz gül bahçesi… Hani bir Milli Eğitim BakanıAh şu okullar olmasa bakanlığı ne güzel yönetirdim” demiş ya, işte o hesap…

Tabi o kadar da değil, bir iki yazı Nejat Altınsoy yazdı. Bir de Bodrum‘dan Fatih Bozoğlu ile Özay Kartal… Arkadaşımız Kartal, “Büyük İskender’den Osman Gürün’e siyasi işgalciler baş tacı oldu…” başlıklı yazısı ile Bodrum‘da gündem yarattı.

xx      xx      xx

Önceki dönem Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un PR, basın ve medya danışmanlığını yapan Özay Kartal, sahibi olduğu web sitesindeki köşesinden, Bodrum’un bin 500 yıllık geçmişi ve bugünü arasında bağ kurarak, Büyük İskender ile Osman Gürün arasında benzerlik ironisi yaparak, Bodrum siyasetine vurgu yapmış.

Söze, “Bodrum yerel siyaseti, 1500 yıldır değişmiyor, desem, iddialı bir giriş yapmış olur muyum?” diye başlayan Kartal, “Bodrum’un adını insanlık tarihine yazdıran kim?” diye sorup, “Dünyanın yedi harikasından biri Mausoleum’u şehrin kalbine diken kral.” şekliinde yanıt verdikten sonra şöyle devam etmiş:

Peki, bu kralın yarattığı bu şehirde o kralın adı var mı? Bir caddesinde, bir meydan ya da bir sokağında? Cevap utanç verici kocaman bir hayır!

Kral Mavsolos’un yarattığı bu şehri, ondan 33 yıl sonra gelip, uzun kanlı bir kuşatmayla ele geçirip, yağmalayıp yıkan kim? Büyük İskender. Tarihçiler der ki; Büyük İskender’in yağma ve yıkımından sonra Halikarnassos hiçbir zaman o eski parlak günlerine dönemedi.

Peki, yağmacı ve işgalci o kralın adı günümüzde bu kentte yaşıyor mu? Evet. Utanç verici kocaman bir evet. Myndos Kapısı’nın önüne gidin, caddenin adına bakın, ‘Büyük İskender Caddesi.’

1500 yıldır bu kente değer verenlerin, ona hizmet etmek isteyenlerin değeri siyasi olarak yeteri kadar bilinmedi, ama dışarıdan gelenler baş tacı edildi.

Peki bu durumun Osman Gürün ile ilgisi ne?

xx      xx      xx

Kent Yazarı” olmak böyle bir şey işte… Önce yaşadığın kentin tarihini, tarihi kimliklerini bileceksin, sevenlerini, sayanlarını, sövenlerini, soyanlarını, dövenlerini, yalayanlarını, yerenlerini, övenlerini tanıyacaksın, sonra da geçmişten günümüze köprü kurmasını bileceksin.

Muğla‘nın da, Bodrum‘un da geçmişini bilirim. Mesela Büyükşehir Başkanlık binası avlusuna Başkan Gürün‘ün “Heredot” ve eski Tıp, yeni Dişçilik Fakültesi önündeki dönerin ortasına da “Hipokrat” heykeli diktirdiğini bilirim.

Ama Kral Mavsolos’un adı dururken, Bodrum’un bir “Büyük İskender Caddesi.”ne sahip olduğunu bilmiyordum…

Özay Kartalteşbihte hata olmaz”, “benzetmek gibi olmasın” dercesine şöyle devam etmiş:

Bugün Bodrum’a hiçbir hizmeti dokunmayan, Bodrum’un siyasi işgalcisi, Osman Gürün baş tacıdır.

Osman Gürün, çok iyi bir siyasi cerrahtır. Marmaris’de, Datça’da, Fethiye’de ve Bodrum’daki siyasi cerrahi operasyonları devam ediyor. Nasıl mı? Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı olarak, kendi adamı, Bodrum’u ve Bodrumluları hiç tanımayan Muğla’dan Tayfun Yılmaz’ı atattı. Bodrum Belediyesindeki idari ve siyasi ilişkileri kontrolüne aldı. Yetmedi! Bodrum Belediyesine, Muğla’dan gönderdiği Ahmet Demirel’i Mali Hizmetler Müdürü olarak attı. Belediyenin mali hareketlerini de gözetimine aldı. Yetti mi? Hayır; Belediye’de Mehmet Kocadon’a yakın ne kadar müdür varsa tasfiye ettirdi. Yetti mi? Hayır; CHP ilçe teşkilatında bendeniz dâhil, Osman Gürün adaylığına karşı bayrak kaldıranları ihraç ettirmek üzere disiplin soruşturması başlattı. Büyük İskender’den Osman Gürün’e Bodrum siyasi işgalcilerini baş tacı etmeye devam ediyor. Önerim var, Osman Gürün adını, belediye önündeki caddeye versinler de, biz de yazalım yedi sütuna manşet: TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR.

xx      xx     xx

Özay Kartal‘ın ilginç yazısını da “https://www.bodrumhabermerkezi.com/bodrum-yerel-siyaseti.html” adresinden okuyabilirsiniz.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında partinin 37. Olağan Kurultay takvimi belirledi.

Belirlenen takvime göre;

8 Kasım – 1 Aralık 2019 arasında mahalle delegeleri seçimi;

14 Aralık 2019 – 27 Ocak 2020 arasında ilçe kongreleri;

3 Şubat – 2 Mart 2020 arasında da il kongreleri gerçekleştirilecek.

Parti Tüzüğüne göre, Büyük Kurultay il kongrelerinin tamamlanmasından 45 gün sonra gerçekleştirilecek.

Tüzüğe ve bu takvime göre hareket edilirse, CHP Büyük Kurultayı 2020 yılının Nisan ayında gerçekleştirilecektir.

Bir özel nedeni var mı bilmiyoruz, kongreler oldukça gecikti. Bir parti büyüğü bu konuda “Sayın Kılıçdaroğlu ‘Kongreleri tek liste ile yapın’ dedi. Kolay mı? Önce tek liste ile kongreye gidilmenin şartları hazırlandı.” yorumu yaptı. Katılıp katılmamak size kalmış…

xx      xx      xx

O parti büyüğünün yorumuna katılırsak, Muğla‘da kongreler iki ayrı liste ile yapılsa bile heyacanlı olmayacakları aşikar. Bu kongrelerde kim ilçe başkanı seçilirse seçilsin İl Başkanı ve Kurultay Delegeleri Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün için sürpriz olmayacaktır.

Bodrum‘da eski İlçe Başkanı Recai Seymen aday olur mu bilinmemekle birlikte mevcut İlçe Başkanı Halil Karahan kesinlikle aday olacaktır. Bodrum‘da her an her şey olabilir, ama Milas‘ta Belediye Başkanı Muhammet Tokat‘ın dediği olacaktır.

Yatağan ve Menteşe mevcut ilçe başkanları ile yola devam edebilir.

Ula ve Dalaman‘da da mevcut ilçe başkanları yerlerini koruyacaktır diye düşünüyorum. Eski Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz‘ın ilçe başkanı olmasını bekleyen varsa, boşuna beklemesin…

Köyceğiz, Ortaca ve Fethiye‘de iki listeli bir yarış olacak gibi görünüyor. Seydikemer ve Kavaklıdere‘de değişen bir şey olmaz.

Marmaris‘te iki listeli bir kongre kaçınılmaz görünürken, Datça mevcut ilçe başkanı ile yola devam eder.

İl Kongresi ne olur derseniz, hiçbir şey olmaz. İl Başkanı Adem Zeybekoğlu resmen olmasa da adaylığını çoktan açıkladı ve ön aldı diyebiliriz.

Bu konuya devam edebiliriz…

——————————                                                  ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Yola çıktıklarını yolda bulduklarına değişirsen; Hem yolunu kaybedersin hem dostunu…Alıntı

ÇİVİ

Mimarlar Odası’nın “rant ve talanla mücadele davaları”nın değerlendirilmesinde, “Karabağlar konusunda bizim dışımızda herhangi bir hukuki başvuru yapan kurum olmadı. Belediyelerden bu süreçte bir çok bilgi aldık, fakat davalar konusunda da onlardan destek bekliyoruz.” dedildi. Arkadaşım, “Bu konuda belediyenin davacı, mimarların destekçi olması gerekmez miydi? Nasıl bir destek bekliyorlar acaba?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mehmet Keza KUNDAKÇI 10 Ekim 2019 / 09:21

Günaydın değerli fikir emekçisi dostum,

İstanbul’dan başlayan,
“Herşey güzel olacak,” dinamizmi ve lokomotif hareketi,
Muğla’da nasıl bu kadar MUNDAR ediliyor ?
hala;
“Hamili kart yakınimdir,” mantığı ile iş yürütmeye çalışan geri ve yobaz bir anlayışa mahkum edilmeye çalışılan MUĞLA’yı,
Sayın KILIÇDAROĞLU ve çevresindekiler de sadece,
TATİL YÖRESİ OLARAK MI GÖRÜYOR…
Sayın Genel Başkan HALKIMIZA KULAK VERİNİZ…
SELAM ve SAYGILARIMLA,

gerçek CHP'li 10 Ekim 2019 / 19:00

CHP Seçmenine 2014-2019 döneminde sahip çıkmayan biatçı ekibe 31 mart seçimlerinde % 36 oy oranı ile gereken cevabı sandıkta vermiştir. Önceki dönem her İlçeden işçi alımlarında % 49 oyu yok sayıp, 20-30 arası alımlarda CHP’ye en fazla 2-3 kontenjan verilmiştir.CHP kontenjanının neden az olduğunu soran delege ve parti üyeleri disiplin sopası ile korkutulmuştur. Dünkü yazınızda Mürsel Alban’ın birçok akrabasının işe alındığını yazmıştınız. Başkalarının hakkını gasp edenden milletvekili olur mu. Bu adaletsizliğe göz yumandan belediye başkanı olur mu. % 36 oy alanın başta Bodrum Belediyesi olmak üzere siyaseti dizayn etme hakkı yoktur. Bodrum Belediye başkanı Bodrum halkının oyları ile seçildiğini unutmamalı. Önceki dönem milletvekili Akın Üstündağ hukukçu olup, biatçı ekibin yaptıklarına ait bilgi ve belgeler CHP’liler tarafından kendisine verilmişti. Bu belgelerle biatçı ekiple CHP tabanını yanına alıp, mücadele etseydi Muğla’da CHP’liler biatçı ekipten kurtulurdu. Muğla’da CHP tabanı Milletvekili Burak Erbay’dan CHP’li olmayan biatçı ekibin tasfiyesi için hemen mücadeleye başlamalı. Biatçı ekip tasfiye edilmezse gelecek seçimlerde CHP Muğla’da biter.