Büyük Hedefler

Bu haber 23 Nisan 2014 - 19:41 'de eklendi ve 1.682 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

Hayati NİZAMOĞLU

Hamle ailesi olarak Muğla Üniversitesi’nin ve Tıp Fakültesi’nin kurulmasında büyük emeklerimiz var.

Tıp Fakültesi’nin hikâyesini kısaca anlatayım.

Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı döneminde Tıp Fakültesi isteğimize olumlu cevap alamadık. O dönem, fakülteye karşı bir duruş vardı. Üniversite camiası, Tıp Fakültesi açılan yerlerde kültürcü kadroların elendiğini düşünüyor ve Tıp Fakültesine soğuk bakıyordu. Sağlıktaki uzman kadrolar, akademik kadrolarla karmaşa yaşanacağını düşünüyor, gönülden destek vermiyorlardı.

Ama Muğla gibi 3 milyonu aşkın yabancı, 6 milyonu aşkın yerli turist ağırlayan bir ilin sağlık sektöründe geri kalması, hemşerilerimizin tedavi için İzmir’i komşu kapısı yapması çok büyük sorunumuzdu.

O dönemki milletvekilimiz Seyfi Terzibaşıoğlu Tıp Fakültesi için işin Ankara boyutunu çözmek istiyor, ancak Üniversite Senatosu’nun kararı bulunmuyordu.

Hamle’nin düzenlediği iftar yemeklerinin birinde Üniversite Senatomuzu ağırladık. Konuyu gündeme getirdik. Senatörler mali kaynakların bulunamayacağını, güdük bir Tıp Fakültesi olacağını söylediler. Dönemin Rektörü Şener Oktik’e o yemekte şunları söylemiştim:

“Lütfen senatomuz Tıp Fakültesi kurulması kararını versin. Ankara boyutunu, mali kaynaklar sorununu biz takip edelim. Bu karar tarihi bir karar olacaktır.”

Ardından “Hocam, bu kararı geçirin. Bütün Muğla size minnettar olacak. Yaşadığım sürece her platformda size minnetimi ifade edeceğim.” dedim.

Hala minnet duyarım, rektör Oktik ve dönemin senatosu Tıp Fakültesi açılma kararını geçirdi. Sonraki aşamada milletvekilimiz Seyfi Terzibaşoğlu Ankara’da konuyu takip etti ve kuruluş kararlarını aldırdı.

Fakülte kuruldu ama her şey karmakarışık oldu. O dönemde Rektör olan Prof. Dr. Mansur Harmandar ise Orman Bakanlığı’ndan üniversite sağlık kompleksinin yapılacağı alanı devraldı. Harmandar Hoca da büyük katkı sağladı.

Dünkü Hamle’ de Tıp Fakültesi Hastane’mizin yer tahsisinin yapıldığını belirten manşet haber vardı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda bayram hediyesi gibi haberdi.

Bundan sonra Tıp Fakültemizin ‘Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yükselişini hep beraber izleyeceğiz.

Yazımın başlığı “Büyük Hedefler”…

Yani bu gelişmeler bizim asıl amacımızı gerçekleştirmiyor. Bu kadar mücadele verdik, şimdi beklentimiz farklı. Öncelikle bu dev hastanenin küçük operasyonların merkezi olmasını istemiyoruz.

Mevcut kent hastanemiz varlığını sürdürmelidir.

Tıp Fakültemiz ise, nasıl Antalya “Organ nakli” konusunda uluslararası bir merkez olduysa, en az iki branşta ulusal merkez olmalıdır. Bu hedef için akademik kadrolarımızı teşvik ve tahrik etmeliyiz. Bize bu hediyeyi, ilimizin havasını paylaştığımız Tıp Fakültemizin kadroları behemehâl vermelidir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Abdullah KAYA 28 Mayıs 2014 / 09:47

İsmi gibi Kalbi de güzel olan ve hayatın sevgisini taşıyan Kıymetli Kardeşimi bu çalışmaları vesilesiyle kutluyor;

Yüce Allah’ ımızın ona Lokman Hekim sevabı vermesini dualarla istiyorum.

Abdullah Kaya Amasyalı
(E) Dz.İk.Assubay
Şair, Mutasavvıf