Bülent Karakuş’un Feryadı…

Bu haber 03 Ağustos 2018 - 2:03 'de eklendi ve 2.685 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Menteşe Garajında Yazıhane İsyanı” başlıklı, 26 Temmuz‘da yayınlanan yazımı “Menteşe Otogarı ile ilgili soruyu yarına bırakalım” diye noktalamıştım. Başka konulardan tekrar dönemedik… Geçen hafta 24 Temmuz vesilesiyle düzenlenen basın kahvaltısının sonunda, gazetecilerin sorularına cevap veren Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, terminalde yazıhane sahibi Bülent Karakuş‘un “tepki verme şeklini” etik bulmadığını açıklamış.

Eğriye eğri, doğruya doğru… Ben de etik bulmadım… Hem de iki defa etik bulmadım…

Adama sormazlar mı; şimdiye kadar neredeydin?

Hatta daha ileri gidilmez mi;

Hani ne oldu fuar alanı? Hani Yörük Köyü nerede? Kaç sene MUTSO Başkanlığı yaparken ne iş gördün, Muğla’nın ekonomik, sosyal, siyasal yaşamına ne kattın?

Menteşe Otogarı ihale edilirken, temeli atılırken, biz bu köşeden bu otogar inşaatı ile ilgili eleştirilerimizi yaparken neredeydiniz?

 

xx           xx           xx

24 Temmuz Basın Buluşması‘nın Soru-Cevap bölümüne kalan arkadaşlarımız, “Başkan Gürün: Yapılan iş etik değil” başlığı ile haber yaptılar. O bölümde Başkan Gürün, MUTSO eski başkanı Karakuş‘un Menteşe Otogar inşaatında yanlarında götürdükleri gazetecilere “otobüs firmalarının yazıhanelerin yetersizliği” ile ilgili yaptıkları açıklama hakkında şöyle demiş:

Şimdi burada şöyle bir durum var plan çiziminde. İki ayrı bölüm birden çıkıyor. Bir yukarıdaki satış yeri bir de aşağıdaki büro. Birlikte çıkıyor. Yani onun ikisini birleştirdiğimizde 12, 13 metrekare oluyor. Bu oran Kayseri garajında 8,7 metrekare. Bazı ihtiyaçlarını ön büroda bilet satışlarında kullanmasına gerek yok. Yani biz ikisinin toplamını 12 metre kare olacak şekilde tasarladık. En büyük bilet satış yeri 9,4 metre kare. İkinci ünite 8,95 olmak üzere 18,35 metrekare. En küçüğü ise 7,1 metrekare ile 6,5 metrekare olmak üzere 13,6 metrekare. Yukarıda gördüğünüz yazıhanenin altta mütemmimi var. Orada ilaveleri var.

Benimde önceki yazımda vurguladığım gibi, iki yazıhanenin birleşik hale getirilebileceğini belirten Başkan GürünEtik olmayan şey inşaat halindeki bir yere herhangi bir izin almadan sizleri de çağırarak basın toplantısı yapmaları. Bu doğru değil. En azından ‘biz buraya gidiyoruz’ demesi lazım. Böyle baskın gibi, inşaat devam eden bir alana utumuna gitmek hoş değil. Kendilerini daha önce anlatıldı. Burası yapıldı. İhaleye çıkacak. Giren olur girmeyen olur. Girdikten sonra çalışma başlasın. Bir görelim bakalım. Yani ben kulübe, gecekondu yapmıyorum.” diye devam etmiş.

 

xx           xx           xx

.. ben kulübe, gecekondu yapmıyorum” sözüne fena takıldım, ama Başkan Gürün gerçekten haklı… Daha yazıhaneler ihale edilmemiş. İhale yapılır, kimi bir, kimi iki, kimi üç yazıhane kiralar, ihtiyacına göre düzenleme yapılır.

Tıp doktoru biri yazıhane çalışanlarını gayri insani koşullara mahkum etmez elbette…

Garaj hizmete açılma noktasına gelmiş, adam “Bu yazıhaneler küçük” diye ayağa kalkıyor… Yinede terminaldeki yazıhane sahiplerini anlamak mümkün… Ben orada yazıhane sahibi olanlardan Bülent Karakuş‘u anlamakta güçlük çekiyorum. Çünkü Karakuş sıradan bir yazıhane sahibi değil. O garaj ihale edilirken, temel atılırken, inşaat devam ederken daha düne kadar MUTSO Başkanlığı, TOBB Yönetim Kurulu Üyeliği, AK Parti MKYK Üyeliği, AK Parti Milletvekili Aday Adaylığı sıfatlarını taşıyordu…

Bu kadar sıfatın sahibi iken ağzını açmayan ve bu sıfatlardan şimdilik elinde MKYK Üyeliği ve kıytırık bir TOBB GİK Üyeliği sıfatı kalmış olan Karakuş yazıhane sahibi olarak yeni garajda yazıhanelerin istenilenden küçük olduğunu görünnce ayağa kalkıyor!

Merak ediyorum, yazıhneler istedikleri gibi olsaydı ağzını açmamaya devam mı edecekti?

 

xx           xx           xx

Başkan Gürün: Yapılan iş etik değil” başlıklı haberlerden Mustafa İnci imzalı olana facebook paylaşımında yorum yapanlar oldu.

Ali Şavgar, “Muğla için küçük otogar bence dağın dibinde ne işi var otogarın karşısınnda daha büyük yapılabilirdi. Vizyonsuz bir proje. Aynısını bölge müzesinde de konuşacağız. Ne kadar vizyonsuz olduğunu göreceğiz” demiş… Sayın Şavgar‘ı tanımıyorum. En azından AK Parti MKYK Üyesi sıfatını da taşıdığı ve AK Parti‘nin potansiyel Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olduğu için sayın Şavgar‘ın sözlerini sayın Karakuş‘tan duymalıydık…

Ahmet Tan Karaosmanoğlu da Başkan Gürün‘ün neden Kayseri Garajını örnek aldığını sorarak şöyle devam etmiş:

Kayseri Garajı 12 bin m2’si kapalı, 80 bin m2 üstüne kurulmuştur. İhale ilanı yapılmış bir yerde ihaleye çıkan mülkü bakmak için kimseden izin almaya gerek yoktur. Zira ihaleye girecek firma veya şahıslar ihale saatine kadar kendilerini deşifre etmek istemeyebilirler. Benim aldığım duyum, bu garajın projesi Belediye Mimarları tarafından çizilmiştir. Belki dışarıdan bir firmaya imzalatılmış olabilir. Kaldı ki, bu çok ünlü mimarlık bürosu bu garajın giriş çıkışını hesaplamadan mı projeyi çizmişler de şimdi Karadağ oyulmaya çalışılıyor. Yani açıklamaları yaparken, bilerek yapmak gerekir.

xx           xx           xx

KaraosmanoğluYani açıklamaları yaparken, bilerek yapmak gerekir.” derken bunu Karakuş‘a mı demiş anlayamadım, ama hemen altına Karakuş, şöyle yazmış:

Sayın başkana proje aşamasında 6-7 metrekarelik alanda bilet satış işleminin yapılamayacağını her yazıhanede en az 4-5 bilgisayar yazıcı bulunduğunu en az 3 çalışanı ve bir masayı oraya koyduğumuzda sığmayacağını söyledim oda baktıracağını ifade etti ancak ihale aşamasında gördük ki sadece 2 yazıhaneyi 9 metrekareye çıkartmış asıl etik olmayan 24 saat hizmet veren insanları bu şartlarda çalışmaya zorlamaktır ayrıca insani değildir.

Bunu ise hiç anlayamadım.

Karakuş‘un bilgi notunun altında da Ali ŞavgarAdaylığınızı bekliyoruz Büyükşehir’e” diye çağrıda bulunmuş. Demek ki tanışıklar. Karakuş ta “Kimseyle polemiğe girmek istemem önümüzdeki hafta Muğla’dayım gelirsin garaja görürsün, doğrumu yalan mı… Klavyenin başında yazı yazmaya benzemez. Yalan söyleyen şerefsizdir.” demiş. Vallahi bunu da anlamadım…

Eh bu örkenen başkan adayı olu gari…

 

xx           xx           xx

Başkan Gürün.. ben kulübe, gecekondu yapmıyorum” diyor, ama Karaosmanoğlu‘nun yazdıkları düşündürücü… Madem gecekondu yapmıyorsunuz, projede bu otogarın çatısını unuttunuz mu? Kışın içine yağmur suyu aldığında ne yapacaksınız? Orada kendisine yeni ev yapıverdiğiniz arazi sahibine garajın içinden “yol hakkı” verdiniz mi? Karaosmanoğlu‘nun da dikkat çektiği gibi projede garaj giriş çıkışları hesaplanmadı mı? Neden kavşak düzenlemesi yerine ormana tecavüz edip oradan girişi çözmeye çalışıyorsunuz? Orada kaç ağaç kestiniz? Ormandan izin aldınız mı? Marmaris-Denizli yönünden gelen otobüsler TOKİ‘den geçerek mi garaja girecek? Aydın istikameti için mezarlık önünden de yol açacak mısınız? Menteşe Otogarı‘nda faaliyetteki garda olmayan ne var? Bu otogar kaç yıl yetecek? Yer seçiminiz doğru mu?

Bu soruları ben değil, AK Parti MKYK Üyesi Bülent Karakuş sormalıydı…

Ancak O’nu görüldüğü gibi bundan sonra oturacağı yazıhanesinin ebatları ilgilendiriyor!

Sonra da milletvekili, belediye başkanı olmaya kalkıyor…

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Reşat Öztepe 03 Ağustos 2018 / 11:54

Gocuman; Yorulmadan, bıkmadan ve üşenmeden “Terminal” ile ilgili yazıları yazdınız ve yazmaya devam ediyorsunuz. Burnumuzun dibinde “‘AYDIN'” Terminali var. Taa Kayseri baz alınacağına AYDIN Terminali beğenilmedimi de baz alınmadı.Anlamak mümkün değil. Meraklandığım konu ise, Bu OTOBÜS (Şehirlerarası) Terminaline giriş ve çıkışlar nasıl olcek. Bu işin sorumluluğu Ukome mi acep. sevgi ve saygı.

oktay ozel 03 Ağustos 2018 / 12:41

halkin kullanacagi yerlerin yapiminda hangi yol izleniyor anlamak mumkun degil. eski tekel kavsagindan sanayii ye kadar yeni ( 2 ay ) yapilan yolda dikkatinizi cektimi bilmem,asfalt ile kaldirim kenarind olmasi gereken izgara lar yok. imam hatipten asagiya dogru inen yoldan yagmur yagdigi zaman sular nereye gidecek? ustelik son yillarda 15 dakikada m2 ye 50- 60 kg yagmur yagdigi bilindigi halde izgaralar in olmadigi ni goruyoruz. karsidan karsiya gecmek icin gondol mu kullanacagiz?ayni izgaralarin ardore den akyola kadar olan ana caddede olmadigini goruyoruz. ani bastiran yagmur larda sular nereye gidecek? gidecek yer bulamayacak ve caddeler gol olacak.yaapilan bu kadar is bosa mi gidecek?