Bugün 1, Yarın 2, …

Bu haber 01 Ocak 2018 - 3:01 'de eklendi ve 1.230 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Dün gece “tımarhane”de yaşadığımız hissi veren 2017 yılını geride bırakırken, yeni yıla, 2018’e “merhaba” dedik.

Kimimiz önceki geceyi nasıl geçirdi ise, dün geceyi de öyle geçirdi.

Kimileride yeni yıla ulaşmış olmayı kendi meşrebince kutladı.

Ben dün gece eğlenenlerin hiçbirinin Noel Kutlaması veya İsa’nın doğumunu kutladıklarını sanmıyorum. Hem ne fark eder Hz. İsa da peygamberimiz diyeceğim, ama dün gece Hz. İsa’nın doğum günü de değildi. Hıristiyanlar Hz. İsa’nın doğumunu 24-25 Aralık’ta kutladılar…

Dün gece eğlenenler, yeni bir yıla erişmiş olmayı kutladılar…

Ben de hepinizin yeni yılını birlik, beraberlik içinde; sağlıklı, huzurlu, başarılı ve mutlu geçmesi dileğiyle kutluyorum…

Evet bugün 1… Ne hedef 1, ne Muğla 1…

 

xx          xx          xx

Sen karar alacaksın, ben ona uyacağım.

Sen yanlışta yapsan doğruda yapsan seni alkışlayacağım.

Neden?

Hedef 1

O hedef ne?

Bak Aşık Veysel ne demiş:

Kim okurdu kim yazardı/

Bu düğümü kim çözerdi/

Koyun kurt ile gezerdi/

Fikir başka başk’olmasa/

Ancak koyun ile kurdu bilmem ama insan insanla anlaşabilir, ortak aklı, ortak yolu bulabilir. Dilerim ve umarım ki, yönetenlerimiz “ortak akıl” ile hareket etme basiretini gösterirler. Adaletli ve hakkaniyetli olurlar…

 

xx          xx          xx

Muğla’da geçen yılın son siyasi haberi CHP İl Kongresi’nde yaşanan olumsuzluklar oldu.

Son siyasi basın açıklaması da AK Parti İl Başkanı Kadem Mete’den geldi. Mete’nin şanssızlığı açıklaması CHP Kongresini geçemedi. Yılı CHP Kongresi tartışmaları ile kapattık.

AK Parti kongreler takvimine göre yapılması planlanan Menteşe İlçe Kongresinin ertelenmesiyle ortaya çıkan siyasi belirsizlik netlik kazandı. Perşembe günü yaptığı basın açıklamasında AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete kongreler sürecinin tamamlandığını bildirdi. Buna göre, genel merkez tarafından yetkilendirilen Tamer Topal 15 gün içerisinde yönetimini oluşturarak genel merkeze bildirecek.

Kongreler sürecinde altı ilçede çift liste ile seçime gidildiğini ve sürecin birlik, beraberlik içinde tamamladığını dile getiren AK Parti İl Başkanı Mete, delege seçimlerinde gösterdikleri hassasiyetin kongrelerde aday olmak isteyenlere cesaret verdiğini söyledi.

CHP İl Kongresi’ni yapanların kulakları çınlasın…

 

xx          xx          xx

AK Parti İl Başkanı Mete, Menteşe İlçe Kongresi’nin yapılamaması ile ilgili soru ve spekülasyonlara da açıklık getirdi. Açıklamasında “Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar kafa karışıklığı yaratıyorlar, asılsız haberler yapıyorlar. İl genelindeki kongrelerin 3/2’sini, yüzde 65’ini gerçekleştirmeniz durumunda kongre yapma zorunluluğu bulunmuyor. Yönetim atama yoluyla oluşturuluyor. Herkes rahat olsun” diyen Mete, kendisinin kongre erteleme yetkisinin bulunmadığını ifade etti.

Bütün partilerde partiye yeni kayıt olanlar “parti tüzüğünü, programını okuduklarını” belirterek imza atarlar, ama galiba AK Parti’de partiyi yönetme, TBMM’de Muğla’yı temsil etme talebi olanların bile bu konuda eksikleri var… (!)

Eğreti partili olmak böyle oluyor demek ki…

AK Parti İl Başkanı Mete bu yıl Şubat ayında yapılacak olan İl Kongresi’nde Menteşe’nin İl Delegeleri belirlenemediği için 12 ilçenin oyları ile kongre yapılacağını kaydetti. Mete bir soru üzerine “Parti içi demokrasiye sahibiz. İsteyen İl Başkanı adayı olabilir” dedi.

Menteşe İlçe Başkanı adayı olamayan Yusuf Kayacık bakalım İl Başkanı adayı olur mu?

 

xx          xx          xx

Muğla’nın “İkinci Basamak Sağlık Hizmeti, yani Devlet Hastanesi’nin olduğu yerde yeniden hizmete açılması talebi2017’nin en önemli son talebi oldu.

Bilindiği gibi yılın son ataması da Dr. İskender Gencer’in İl Sağlık Müdürü olarak görevlendirilmesi oldu. Bir “Muğla sevdalısı” değil de “Muğla emekçisi” olarak Milletvekili Nihat Öztürk ile el ele verip, Devlet Hastanesi talebimizin yerine getirilmesini sağlayacaklardır…

Geçen yılın son, belki de ilk istihdam yaratan yatırım projesi de Milas’tan geldi.

Milas’ta S.S. Yat İmalat Bakım Onarım ve Çekek Yeri Toplu İşyeri Kooperatifi tarafından, ilçeye bağlı Ören Mahallesi‘nin Sazköy mevkiine, Doğu Akdeniz‘in en büyük yat çekek yeri yapılıyor.

Ören‘e kurulacak olan yat çekek yeri projesi tamamlandığında yaklaşık bin 500 kişiye istihdam sağlayacak.

Yat Çekek Yeri’nin Muğla il merkezi ekonomisini de, en azından işsizlerin iş sahibi olması bakımından olumlu etkilemesi beklenmekte…

Yılın son sosyal proje müjdesi de Valilik, Savcılık, Emniyet, İŞKUR işbirliğinden geldi. Muğla Valisi Esengül Civelek’in teşvikleriyle, Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, İl Emniyet Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü işbirliğinde “Ege İncisi” isimli proje hazırlandığı bildirildi.

Proje etkinlikleri kapsamında, farklı meslek dallarında işbaşı eğitim programları düzenleneceği, başta suça sürüklenmiş çocuklar olmak üzere, dezavantajlı sosyal grupları oluşturan fertlerin, Muğla Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü işbaşı eğitim programlarından yararlandırılmaları ve sonrasında istihdam edilmelerine yardımcı olunmasının amaçlandığı ifade edildi.

Bu konuyu ayrıca ele alacağız…

 

xx        xx        xx

Muğla’da 2017’nin son çevre eylemi ise Bodrum’dan geldi.

Bodrum’da meraların, doğal ve arkeolojik sit alanlarının 49 yıllığına turizm amaçlı tahsis edilmesi kararını protesto eden ilçe sakinleri, ‘Meralar halka kalsın tarih ve doğa yağmalanmasın’ eylemi yaptı. Küdür Yarımadası‘nda gerçekleşen eyleme CHP’li milletvekilleri de destek verdi.

Keşke o milletvekilleri CHP İl Kongresi’nde de bu yönde bir kongre kararı çıkartabilselerdi!

Bodrum‘un Yalıkavak Mahallesi’ndeki 1’inci derece doğal ve arkeolojik sit alanı olan Küdür Yarımadası‘ndaki 470 hektarlık alanın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından turizme tahsis amaçlı 49 yıllığına kiraya verilebilecek olmasına tepki olarak, CHP ilçe örgütü tarafından eylem düzenlendi.

Eylemde Milletvekili Akın ÜstündağTorba yasa ile çıkarılan kanun maddesi sadece Küdür Yarımadası’nı değil Türkiye’nin kıyı şeridindeki bütün doğal ve arkeolojik sit alanlarını vuracak, imara açacaktır. Eğer bunun önüne geçilmez ise çok değil bir yıl içerisinde buralarda binaları göreceğiz ve geri dönüşü olmayacak. Bu nedenle gerek Meclis’te gerekse hukuki olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazırız” ifadesinde bulundu.

 

xx        xx        xx

Yılın son polemiği Muğla’dan çıkmadı, ama bir Muğla Milletvekili’nden geldi. CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, bir radyo kanalındaki konuşmasında 15 Temmuz darbe girişimine karşı sokağa çıkanlara hakaret ettiği iddia edildi. İddia edilen sözleri bizde doğru bulmadık, hoş karşılamadık.

Yılın son çevre eyleminde Ömer Süha Aldan da vardı ve yapılan şikayetler üzerine hakkında soruşturma başlatılmasıyla ilgili olarak, “Eğer, o radyo programındaki konuşmamda 15 Temmuz gazilerine ya da mağdurlarına yönelik bir tane olumsuz sözcük varsa, o vakit vekilliği bırakırım” dedi. Tepki çeken sözlerin konuşmasından cımbızlandığını kaydetti.

Geçen yılın son yerel yönetim eleştirisi de AK Parti Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Av. Gültekin Akça’dan geldi. Akça, Cumhuriyet Caddesi ve Uğur Mumcu Bulvarı’ndaki çalışmayı örnek göstererek Büyükşehir Belediyesi tarafından son dönemde hayata geçirilen alt yapı çalışmalarının uzun sürmesini eleştirdi.

Ne yapalım Osman Gürün yeraltını 20 yılda keşfedebildi! O yüzden Eski Garaj Alanı’na hala kepçe vurulamadı…

Demokrasimizin, yerel yönetim hizmetlerimizin defosuz ve doğrudan teminsiz olması temennisiyle yeni yılınızın keyifli ve sağlıklı geçmesini dilerim…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
ayla ak 01 Ocak 2018 / 12:00

Muğla, Demokrat, çağdaş, medeni, aydınlık yüzü olan demokrasiyi en güzel yaşayan, yaşatan illerimizden biridir. Bugüne kadar tüm partiler, Muğla’da parti içi rakiplerinden korkarak ilçe kongresi yapmaktan çekinmemişlerdir. Eski Muğla vilayet merkezi, yeni Menteşe İlçesinde Ak Partinin ilçe kongresini parti içi rakip korkusuyla yapamamak, yada yapmamak Muğla’ya yapılan, yapılacak olan bir ayıptır. Ak Partiye demiyoruz. Bakın Muğla’ya diyoruz. Ak Parti demokrattır.Değildir. Bilemeyiz. Kendi bilecekleri bir iş. Ama demokrasinin kalesi ve demokrat bir şehir olarak ünlenmiş Muğla’ya bu ayıbı yaşatmayın. 12 Eylül öncesi siyasi çatışmalar döneminde ve sonrası baskı dönemlerinde bile partiler kongrelerini yapmaktan vazgeçmediler. Dikkat edin bu reise Muğla’da kurulmuş bir tuzaktır. Her yerde bu Menteşe kongresi, Ak Partinin karşısına çıkacaktır. Kandil Dağının komşusu, PKK terörünün giriş kapısı Hakkari’de bile iki listeyle seçime gidiliyor. Sayın Cumhurbaşkanı bu kongreye iştirak ettiği halde iki listeye müdahale etmiyor. Hatta teşvik ediyor. Peki Muğla’ya ne oldu da Menteşe ilçe kongresi yapılamıyor? Menteşe İlçesi kongresi yapılmadan ve kongre delegeleri seçilmeden yapılacak olan il kongresinde seçilecek olanlar Muğla’da başarılı olamaz. Muğla’da yapılan tüm seçimlerin çok çok gerisine bu iktidar partisini düşürmeye kimsenin hakkı olmamalıdır. Ne pahasına olursa olsun Menteşe ilçe kongresi yapılmalıdır. Paha olacak Muğla’da ne var? Terör mü var? Darbe mi olacak? Ak Parti ve lideri Erdoğan demokrasiyi savunarak bu günlere gelmişlerdir. Muğla’ya, ak Partiye kongre yapmayarak demokrasi ayıbı yaşatmayın. Herkesin yeni yılı kutlu olsun.