Bugün 1 Mayıs

Bu haber 30 Nisan 2013 - 22:53 'de eklendi ve 1.116 kez görüntülendi.

birmayis12313216543KESK Muğla Şubeler Platformu DİSK Genel-İş TMMOB Tez-Koop-İş Belediye-İş Muğla Tabip Odası Muğla şubeleri, 1 Mayıs Günü (bugün) saat 11.00’de Muğla Şehir Stadyumu altında toplanarak, Muğla Kışla Parkına yürüyecek. İşçilerin mitingi saat 13.00’de başlayacak.
Haber Merkezi
KESK Muğla Şubeler Platformu DİSK Genel-İş TMMOB Tez-Koop-İş Belediye-İş Muğla Tabip Odası Muğla şubeleri, 1 Mayıs Günü (bugün) saat 11.00’de Muğla Şehir Stadyumu altında toplanarak, Muğla Kışla Parkına yürüyecek. İşçilerin mitingi saat 13.00’de başlayacak.
Belediye – İş sendikasına bağlı işçiler Kışla Parkında her yıl geleneksel hale getirdikleri 1 mayıs pikniğini yapacaklar.
SES Muğla Şube Başkanı Turgay Aslan yayınladığı yazılı açıklamasında 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü kutlamaları için alanlarda olacaklarını duyurdu.
Aslan, 1 Mayıs 2013 İşçi Sınıfının Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü kutlamaları emeğin kazanılmış haklarına yönelik yeni saldırıların gündeme geldiği bir dönemde gerçekleşmekte olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
“Bir yanda emekçilerin haklarının gasp edilmesi, taşeron, esnek, güvencesiz ve kuralsız çalışmanın yaygınlaştırılması hesapları yapılırken, diğer yandan ülkede temel hak ve özgürlüklerin yok sayıldığı, devletin giderek gerileştirildiği, eğitimin sağlığın giderek ticarileştirildiği, bir süreci hep birlikte yaşıyoruz. Bu dayatmalarla örgütsüz, güvencesiz, korumasız ve güvenliksiz bırakılan işyerlerinde yaşanan iş cinayetlerinde büyük artış yaşanmakta, milyonlarca işçi ise ölümün kucağında çalışma koşullarına terk edilmektedir.” dedi. Emek ve meslek örgütleri olarak, 1 Mayıs 2013 Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü kutlamak için alanlarda olacaklarını kaydeden Başkan Aslan şunları söyledi: “Ortadoğu’da ve Suriye’de emperyalizmin işgal politikalarına ve ülkemizin bu sürecin taşeronluğunu üstlenmesine asla izin vermeyeceğiz. Dünyada ve Yurtta barışa EVET demeye devam edeceğiz. Bizler emek ve meslek örgütleri olarak, 1 Mayıs 2013 Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü kutlamak için alanlardayız. Tüm mağdurlarla, yoksullarla, dışlananlarla, işsizlerle, işçilerle, kamu emekçileriyle, mimar ve mühendislerle, kadınlarla, gençlerle, öğrencilerle, çocuklarla, emeklilerle, basın emekçileriyle, 1 Mayıs alanlarında olacağız. KESK Muğla Şubeler Platformu, DİSK Genel-İş, TMMOB, Tez-Koop-İş, Belediye-İş ve Muğla Tabip Odası olarak Muğla’da 1 Mayıs Günü saat 11.00’de Muğla Şehir Stadyumu altında toplanacağız. Buradan Muğla Kışla Parkına İsmet Çatak Caddesi güzergâhından yürüyerek saat 13.00’te mitingimizi gerçekleştireceğiz. Tüm halkımızı 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma yürüyüşü ve mitingine çağırıyoruz. 1 Mayıs’ta, Milyonların adalet, barış, eşitlik, özgürlük sloganı ile herkese eşit-ücretsiz-nitelikli kamusal hizmet taleplerimizi Türkülerimiz ve Halaylarımızla haykırmak için alanları doldurmaya çağırıyoruz ”dedi.
Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yatağan ve Havalisi Şubesi yönetim kurulu da 1 Mayıs işçi bayramı nedeniyle yazılı bir mesaj yayınladı. Yazılı mesajda ; “Tüm dünyada emekçiler, emeğin uğradığı haksızlıklara karşı hep birlikte sesini yükseltiyor. İsyan ediyoruz. Ülkemizdeki güvencesiz çalışma biçimlerine, işsizliğe, yoksulluğa isyan ediyoruz. Sağlık ve eğitim hizmetlerinin paralı hale getirilmesine, sosyal devletin gün geçtikçe budanmasına isyan ediyoruz. Ülkemizde emekçilerin yarısı kayıt dışı çalışıyor. Kıdem tazminatlarımıza göz dikiliyor. Esnek ve kuralsız çalışma biçimleri, taşeron işçiliği yaygınlaştırılmaya çalışılıyor. İş kazası adı verilen cinayetler durmak bilmiyor. Bizler sosyal adalet, eşitlik ve refah istiyoruz. Tüm çalışanlar için insan onuruna yaraşır yaşama koşulları ve sendikal haklar istiyoruz. Emek karşıtı politikaların bir an evvel terkedilmesini istiyoruz. 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma günü tüm emekçilere kutlu olsun ”denildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.