Bu Yazıya Başlık Bulamadım

Bu haber 16 Mayıs 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.659 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Dünkü yazıma “Bu gün herkesin bu köşede, dün yapılan AK Parti Seçim Mitingi ile ilgili izlenimlerimi beklediğinizi biliyorum. … izlenimlerimi yarın paylaşırız.” diye başlamıştım.

Üzgünüm. Yazımı bir gün/köşeye sığdıramadım. İki günlük bir yazı çıktı. Birincisini bu gün paylaşırsak, araya pazar girecek. En iyisi mi bölmeden önümüzdeki pazartesi, salı paylaşmak…

Şu kadarını belirteyim, CHP mitinginde olduğu gibi “Yağmurlu bir gün olsa ne olurdu?” sorusu aklımın bir ucunda kaldı, ama coşkulu ve kalabalık bir mitingdi. Mitingin mimarı AK Parti İl Başkanı İhsan Küreci’yi kutlamak gerek. Başbakan Davutoğlu önemli vaatlerde bulundu, ama Sakarın altında beklenen vaat yoktu…

Pazartesi devam ederiz.

xx        xx        xx

Bu gün 16 Mayıs. Engelliler Haftası’nın son günü. 10 Mayıs’ta başlayan haftada çeşitli etkinlikler yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi de duyarlılık göstermiş.

Basın biriminden paylaşılan habere göre, Muğla Büyükşehir Belediyesi, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nı çeşitli ekinlikler düzenleyerek ve engelli ailelerini bir araya getirerek kutlamış.

mış” diyorum, haftanın hiçbir aşamasında yoktum. Belki de beni artık “engelli” görmüyorlardır. Neden olmasın? Görmeyenler var… Eğer beni belediyemiz de “engelli görmeyenler” gibi görmüyorsa sadece teşekkür ederim…

Tabi hiç değilse “gazeteci” olarak aralarında olabilirdim, ama çok soru sorardım… (!)

xx        xx        xx

Gazetemizde de yayınlanan haber bana oldukça ilginç geldi.

MuğlaBüyükşehir” statüsüne kavuşmadan Muğla Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü olan Veteriner Hekim Hacı Koç ne alaka ise şimdi Muğla Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı olmuş.

Şaşırtıcı…

Kendisiyle Muğla Belediyesi’nde hem Orhan Çakır döneminde, hem de bir yıl kadar Osman Gürün döneminde çalıştık. İyi insandır. Başarılı bir veteriner hekimdir… Muğla’nın modern bir mezbahaya ve hayvan barınağına kavuşmasına imza attı…

Veteriner Hekimleri Odası Başkanlığına bu güne kadar neden talip olmadı, hala anlayabilmiş değilim.

xx        xx        xx

Birilerinin Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ve Menteşe Belediyesi’nin basın görevlilerine haber yazmayı öğretmesinde yarar var. Menteşe Belediyesi’ndekiler paylaştıkları haberlerde sadece Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ün sözlerine yer verme çabası içinde olurlarken, Büyükşehir’den çıkan Engelliler Haftası haberinin sonunda Belediye Başkanı Osman Gürün’ün sözlerine yer verilmiş.

O nedenle ilk başta bir “Hacı Koç haberi” ile karşı karşıya olduğumu sanmıştım!

xx        xx        xx

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, haftanın ilk gününün Anneler Günü olması nedeniyle engelli aileleri ile anlamlı bir buluşma gerçekleştirdiklerini belirterek şunları söylemiş:

10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda engelli ailelerimizle bir araya geldik, merhabalaştık ve engelleri aşmak için yaptığımız, yapacağımız projelerimizi anlattık. Devletin, yerel yönetimlerin ortak görevi engelli ailelerini daha mutlu edecek projeler üretmek. Bilgi ve sevgiyle yaklaşınca çözülemeyecek sorunumuz yok. Ayrıca Anneler Günü’ne denk gelen bu günde engelli annelerini baş aktör olarak görüyorum. Bütün fedakâr annelerimizin ellerinden öpüyor, sorunların en aza indiği, yüzlerin hep güldüğü günler diliyorum

Muğla’yı yönetmeye başlayalı (ki bir yılı Büyükşehir Başkanı olarak) 16 yıl olmuş, sevgili Başkanımız hala projeler üretmekten söz ediyor!

Allah selamet versin…

xx        xx        xx

O gün Muğla Valisi Amir Çiçek de oradaymış.

Vali Çiçek, devletin bütün kurumlarının engelli vatandaşlar için çalışmalar yaptığını, engelleri aşmak için önemli olanın insan faktörü olduğunu söylemiş.

Bu kadar… Haberde Vali Çiçek’in açıklamaları var da ben sansürlemiş değilim.

Etkinliğin ev sahibi Muğla Valiliği olmuş oysaydı, Valilik Basın Bürosu’ndan çıkacak haberde de Osman Gürün’ün söylediklerinden bu kadar olurdu.

Basın Büroları üç aşağı beş yukarı böyle.

Neyse…

xx        xx        xx

Muğla Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Koç ise, basın bürolarının paylaştığı habere göre, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nda engelli vatandaşların sorunlarına dikkat çekmek ve toplumda engellilere karşı eksik olan empati kültürünü geliştirmek istediklerini söylemiş.

Empati kültürü?

Şaşırtıcı…

Hacı Koç bireysel olarak o kültüre sahip olabilir, ama kurumsal anlamda o kültür yoksa ‘olmayan’ nasıl geliştirilebilir ki?

Adı büyük şehir olur, küçük şehir olur fark etmez; en az 25 yıldır oradasınız!

xx        xx        xx

Muğla Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Koç, Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak, engelliler için evde bakım ve kişisel bakım hizmeti verdiklerini belirterek “Engelli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ayni ve nakdi yardımlar yapıyoruz.” demiş.

Evde bakım ve kişisel bakım hizmetleri çok önemli… Eğer bu hizmetten kastedilen engelliler ile birlikte yalnız yaşlıların insani ihtiyaçlarının (örneğin tırnaklarının kesilmesi, evlerinin temizlenmesi ve hatta kendi paraları ile çarşı pazar ihtiyaçlarının karşılanması) görülmesi ise muhteşem…

Ancak ben ayni ve nakdi yardımı anlayamadım. Hepimizin bildiği engellilerin ve muhtaç yaşlıların Devlet himayesine alınmış olmaları. Demek ki o himayenin dışında kalanlar var!

xx        xx        xx

Hacı Koç, o gün yaptığı konuşmada, “İki ay içerisinde hayata geçireceğimiz engelli vatandaşlarımızı sosyal hayata dahil etme ve sağlık kurumlarına nakilleri için ilçelerimizdeki hizmet noktalarımızda özel donanımlı engelli nakil araçları hizmeti sunacağız.” ifadesinde de bulunmuş. Bu da muhteşem…

Tabi ben bir “engelli gazeteci” olarak merak ediyorum. Var sayalım, o nakil aracı beni isteğim üzerine bir pastaneye veya kafeteryaya götürdü, ama tuvaletleri hacetimi gidermeye müsait değil… O nakil aracı hacetimi gidermek için hemen evime götürüp getirecek mi?

Sevgili Hacı Koç açıklamasında “Engelli vatandaşlarımızı kamuda çalıştırılması konusundaki yasa ve yönetmeliklere de uyuyoruz.” demiş. Bunu söyleme gereğini neden duymuş anlayamadım!

xx        xx        xx

Muğla Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Koç son olarak şunları söylemiş:
“Toplu taşıma araçlarımızın tamamına yakınında engelli rampası olmakla birlikte, engelli çocuklarımız için Engelleri Sporla Aşalım Spor etkinliğini düzenliyoruz. Kamu binalarımız, iş yerleri, cadde, sokak ve kaldırımlarımızı mevzuat çerçevesinde engelli vatandaşlarımızın rahatlıkla hareket edebileceği şekli ile düzenliyoruz, proje aşamasında da engelli vatandaşlarımıza günlük hayatta rehber olacak Engelli Rehber Kitabı çalışmamız olacak.

Hacı bey şakacıdır da… Empati kültürü olduğu kadar mizah kültürü de vardır! Yukarıdaki satırları okurken ironimi yapıyor diye düşünmedim değil…  “Kamu binalarımız, iş yerleri, cadde, sokak ve kaldırımlarımızı mevzuat çerçevesinde engelli vatandaşlarımızın rahatlıkla hareket edebileceği şekli ile düzenliyoruz..” ne demektir?

Ben Büyükşehir Belediye Meclisi Salonu’na çıkamıyorum. Bari merdivenlere korkuluk yapın dedik, duyan olmadı. Sizin o düzenledik dediğiniz “tesviyesiz” kaldırımlarda ise sağlam insanların bile düştüğünden haberiniz var mı?

Gelin siz önce bir engelli çocuklar için her ilçede oyun parkları yapın da sizi alkışlayalım…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
Müşteba KARAMANOĞLU 16 Mayıs 2015 / 00:59

Engelliler haftası kutlamaları etkinlikleri..
Yıllara değil yüzyıllara sığmayacak çalışmalar Gelenksel Görgüsel zamanlamalarla ya bir gün yada bir hafta ..Tabikii hatırlanıp veya sembolik olarak bir güne hiç bir konu sığdırılamaz..
Hafta etkinlikleride olsa konum ve konular İetişimi devam ettiriyor ..
Engelli olarak yaşamak hakikaten çok zor . şu günlerde ayağımda bel fıtığına bağlı bir acı ve rahatsızlık devam ediyor ..Kah yürüyemiyorum Kah sekerek yürüyorum ..
Engellilerin İhtiyac giderme sorunları şehirlerde aynı durumda sıkıntılı ..
Devlet kurumlarında hastanelerde Üniversitelerde petrol istasyonlarında AVM ,lerde biraz olsun hem rampa larla hemde ihtiyaç giderme bölümlerinde düzenlemeler var ..
Rampalardan söz açılınca 2013 Yılının sonuna doğru Muğla Halkbank girişine rampa yapılıyordu İnşası devam ediyordu ..
Zaten dar olan banka girişi yarıdan fazla bir bölümüne yüksek ve geniş şekilde yapılması devam ediyordu ..
çok tehlikeli ve kullanışşız bir rampa modeli idi ..
Elime kartondan bir pankart alıp üzerine Sayın yayalar kaldırımınıza sahip çıkınız sizde engelli olacaksınız diye yazı yazdım ..Bankanın önünde sessiz eylemime başladım .TABİ HEMEN GÖREVLİ POLİS EKİP GELDİ ..NE YAPIYORSUN ” Engelli olmamak için bu rampanın yapılmasını engelliyorum ..” Tabi ekip hemen soruştrma kimlik bilgileri GBT. adli sicil taraması eylem 15 dakıka devam etti. Kihbi işlemleri baktılar zararsız biri karşı Valiliğe gitiğim için orada biraz arama devam etti sonra beni gideceğim yere kadar araç ile bıraktılar ..Teşekkür ederim ..
Amacım engelli rampasını yapılmasını engellemek değil tehlikeli bir şekilde yapılan rampanın kaldırılması idi .yeni engelliler olmaması için mücadele ettim
Çünkü zaten dar olan Halkbank kapısı ve yanındaki bir başka banka ve 3 adet bankamatik ve dar bir yol ve kaldırım ..Bankamatik kuyruklarında kaldırımda yetmiyor ..
Ogün pek anlaşılamamış olabilirim fakat geçen sürede haklılığım hala kendisini koruyor..
Rampalar Vinç ve Platform olarak modern bir imalatları var .Elektrikli katlanır seyyar rampalar tüm modelleri ile hizmet vermekte.
Sonuçta o gün inşası devam eden rampa söküldü yıkıldı enkazlar çuvallara doldurup atıldı ..
Şehirdeki otobüs duraklarıda aynı tehlikeler devam ediyor..Çep durakların kaldırımlardan içeriye taşınması gerekir . Gerek İl Trafik komisyonu gerek Belediye Trafik düzenlemesi ,Gerek karayolları ,Gerek Söförler Cemiyeti bir Konsorsiyum kurup gerekli düzenlemeler yapılmalı ..
Tüm iş yerleri .KAMU kurum Kuruluşlarıda engelliler için yürüme ve akülü ve düz arabaların hareket edebileceği platformlar oluşturmalı ..
Turizm sektörüde engellile riçin otel motel tatil köyleri kurulduğunu Muğla Sıtkı Koçman Ünviversitesi Turizm Fakültesinde düzenlen Sektör faaliyetleri panel konferansta dile getirildi ..
YAPILMASI GEREKENLER ,YAPMAK İSTEYENLER ,YAPMAYA YETKİSİ OALNLARIN UMURSAMAZLIKLARI …

asım demirel 16 Mayıs 2015 / 08:14

Sabah televizyon haberlerinde gördüm. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kitap fuarı düzenlemiş. Bu etkinlik dahilinde ağaçlara geceden kitaplar asmışlar. Sabah insanlar işlerine giderlerken “kitaptan çiçek açmış” ağaçlarla karşılaşıyorlar. Bu etkinliği sadece merkezde değil, 12 ilçede yapmışlar. Eskiden sol okurdu. sağ okumaz olarak sol çevreler böyle değerlendirirdi. Ama Kocaeli Büyükşehir Belediyesi AKP li. Muğla CHP sinde belediye başkanları Bahattin Bey hariç çoğu belediye başkanlığında on ve on beş yılını doldurmuş yirmi yıla doğru giden başkanlarla dolu. Hala kaldırım mevzuatı konuşuluyorsa bunlar on beş yılda ne yapmışlar? Onlar içlerinden diyorlardır; “Özcan Bey engelliyken bu kadar mücadeleci, ya birde engelli olmasaydı, başımıza ne gelirdi?” düşüncesinde olsalar gerek. Kendiniz özgün fikir üretemiyorsanız hiç değilse kopya çekin.

mehmet kaya 16 Mayıs 2015 / 20:51

Yatağan’da belediyeye ait umumi tuvaletlerde tek bir tane engelli tuvaleti yok. Dizinden ameliyatlı olanlar alaturka tuvalete nası oturacaklar? Oranın belediye başkanı da başkanlık makamında on altıncı yılını kutladı. Yatağan’da engelli yok mu? Peki garajda ki, tuvalette demi olmaz bir oturaklı tuvalet yolcular da sağlam demek ki, anlaşılan Yatağan engellileri Yatağan’a istemiyor. Pazar yerindeki belediye tuvaletinde de yok oturmalı (alafranga) tuvalet yok. Daha ne diyelim. Belediye AKP li olsa saydıracağız ama. Ne yazık ki, CHP li.

resat öztepe 17 Mayıs 2015 / 12:12

Gocuman; yazınızın başlığı nı”‘Engellemelerden nasıl kurtulabiliriz'”yada En-Gel sözcüğünden anladığınızı söylermisiniz'” Zira Muğla Blediyesi Engel tanımayan bir Belediye!?… idi. Ama,Sadece Engellilerimizin bile!rahatlıkla yürüyebileceği kaldırım bile yapamadı. Rampalar deseniz evlere şenlik. Tuvalet Kültürümüzü de hiç sormayınız. Üçüncü başlık tavsiyesi. Kaç Saatte bir WC ye gidersiniz. Cevabı kendi içinde .sevgi ve saygı.