Bu virüs Muğla’yı mahveder!

Bu haber 31 Temmuz 2013 - 0:00 'de eklendi ve 2.395 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Evet, Ula’da Mimarlık Fakültesi olur mu?

Neden olmasın? Olur tabi…

Olur da o kadar olur. Ben duyunca şoke oldum. Siz de olacaksınız.

Hele Adalet ve Kalkınma Partisi Muğla Milletvekili Ali Boğa’nın açık öğretim sınavları ile ilgili yaptığı açıklamanın şokundan daha çıkabilmiş değilim.

Son zamanlarda Muğla bir garip oldu. “Ben yaptım, oldu” anlayışı virüs gibi yayılıyor.

Bu virüs Muğla’yı topyekûn mahveder!

xx        xx        xx

Geçenlerde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile ilgili basında ilginç bir haber yer aldı.

Haber kiminde “Promosyonlu üniversite”, kiminde “Tercih et, tatili kap” başlığını taşıyordu.

Bu haber beni şoke etmedi, ama çok şaşırttı.

Habere bakılırsa, neredeyse kapanmakla karşı karşıya kalan Su Ürünleri Fakültesi’ne ilgisizliği tersine çevirmek için 25 öğrenci kontenjanı olan fakülteye başvuracak ilk üç sıradaki öğrenci ailesi ile birlikte 5 gün tatil yapacak.

5 gün tatil cazip olmayabilir” diye düşünülmüş olmalı ki, üniversite yönetiminin vaatleri arasında ücretsiz barınma ve burs olanağı da yer almış. Ayrıca kayıtlarını yaptırıp eğitimlerine devam eden yedinci sıradan sonraki 10 öğrenciye da aylık 200 lira burs veriliyor.

Bunu yapan başka üniversite var mı?

xx        xx        xx

Ben ülkemizde başka bir promosyonlu üniversite olduğunu sanmıyorum. Var mı yok mu çok da merak etmiyorum. Merak ettiğim,  1124 kilometre kıyı şeridine sahip olması ile hemen her yerde övündüğümüz Muğla’da üniversitemiz su ürünleri eğitimi vermek için promosyonla öğrenci aramak yerine, bu fakülteye neden ilgi yok araştırıldı mı?

Promosyon da işe yaramazsa ne olacak? Fakülte kapatılacak mı?

Benim anlayamadığım şu: İspanya’nın kıyı uzunluğundan daha uzun kıyıya sahip Muğla’da “deniz” demek “su ürünleri” mi demektir?

Oysa promosyon ile öğrenci çekmeye çalışmak yerine çeşitlilik, tanıtım ve başarı pekala öğrenci çekebilir.

Üniversitemizde mühendislikler açıldı. Neden “Gemi Mühendisliği” yok? Bodrum’da Osmanlı Tersanesi var. Muğla’da ise tersane yok, ama Bozburun’dan, Bodrum’dan dünyaya ahşap tekne ihraç ediyoruz. Ancak Gemi Mühendisliğimiz yok!

Sanıyorum bu gün yarın Bodrum’da Denizcilik Yüksek Okulu açılıyor.

Bodrum’a içinde Denizcilik Meslek Yüksekokulu’nun da bulunduğu,  gemi/tekne mühendisliğinin ve su ürünlerinin yer aldığı Denizcilik ve Su Ürünleri Fakültesi açılsa olmaz mıydı?

xx        xx        xx

Muğla il merkezine Muğla Belediyesi yöneticilerini yüksek egosu yüzünden Güzel Sanatlar Fakültesi Muğla’ya çok görüldü.  Güzel Sanatlar gitti…

Güzel Sanatlar Fakültesi Bodrum’da, Su Ürünleri Fakültesi Muğla il merkezinde!

Güzel Sanatlar Fakültesi için tarihi Adliye Sarayı’nı çok görmüştük. Galiba birileri de 9. Cumhurbaşkanı Demirel’in de bir yıl orta kısmında okuduğu, MuğlalılarınKoca mektep” dedikleri ve bu gün Kız Meslek Lisesi’nin bulunduğu tarihi yapıyı Mimarlık Fakültesi’ne çok gördü.

O birilerini çok merak ediyorum!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Senatosu karar almış: Mimarlık Fakültesi Ula’da 16 odalı bir eski Muğla Evi’nde açılacak…

 xx        xx

Ne diyelim şimdi?.. Şereflikoçhisar’a tayini çıkan Ula Kaymakamı Erol Karaömeroğlu ilçesinde İlahiyat Fakültesi açılmasın başaramadı, ama ne yaptı etti Mimarlık Fakültesi’ni Ula’ya götürdü mü diyelim?!!

Kaymakam Karaömeroğlu İlahiyat Fakültesi ile Ula’da Adalet ve Kalkınma Partisi’nin oylarının artacağını mı sanıyordu…  Oysa il merkezinde İmam Hatip’e öğrenci aranırken, Muğla’nın mahallesi konumuna gelmiş Ula’da İmam Hatip’e bile gerek yok!

Ula’da Mimarlık Fakültesi Adalet ve Kalkınma Partisi’nin oyların arttırır mı?

Arttırmaz… Eğer bu fakülte böyle düşünülüp Ula’ya götürüldüyse götürenlere Allah akıl fikir versin!

Yo bu fakülte “siyasi” değil de “akademik” olarak düşünülüp Ula’ya götürüldü ise o “akademik düşünceye” de saygılarımı sunarım!!!

Şimdi üniversitemizin rektörüne değil, hem siyasetçi, hem eğitimci, hem akademisyen Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’e soruyorum:

16 odası bulunduğu iddia edilen bir tarihi Ula Evi’nde Mimarlık Fakültesi olur mu? İlkokul bile olmaz!

xx        xx        xx

Yatağan’da aynı popülist yaklaşım ile bir meslek yüksekokulu açıldı. Okulun bütün öğrencileri Muğla’da… Ula’da açılacak Mimarlık Fakültesi’nin öğrencileri de yarın okuldan çıktılar mı soluğu Muğla’da alacaklar!

Akıllı olun… Ula’da, Yatağan’da yüksekokulla, fakülte ile seçimde alınmaz, ekonomik kalkınma da sağlanmaz!

Ama Muğla il merkezinin ekonomisi eğitim faaliyet ve yatırımlarına bağımlı…

Örneğin Muğla il merkezinde yapılan “Açık öğretim sınavlarıMuğla Ekonomisi için çok önemliydi.

Gazeteler yazdı… Milletvekili Ali Boğa övünerek anlatıyor: Açık öğretim sınavlarını Fethiye’ye aldırdık…

Aferin… Böylelikle Fethiye’de oylarınız artar. Artar da il merkezindeki oylar ne olacak? Allah aşkına Fethiye ekonomisinin açık öğretim sınavlarına ihtiyacı mı var? Ama Muğla ekonomisinin var!!!

xx        xx        xx

Rektör Fethiyeli, Milletvekili Fethiyeli diye mi oldu ne, bu günlerde “Her şey Fethiye için” durumları yaşanıyor. Mimarlık Fakültesi’ni götürmeye karar verdikleri Ula ile bu Fethiyelilerin bir ilişkisi var mı diye merak ettim. Meğer Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar’ın akrabası olan AK Parti Belediye Meclis Üyesi Emlak Danışmanı Ziya Ercan’ın eşi Ulalı imiş!

Yoksa Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar oraya fakülte, buraya yüksek okul diyerek 2015 Milletvekili Seçimleri adaylığına mı hazırlanıyor?

Yazıktır. Muğla ne ise de bari eğitime, akademik geleneğe, akademik kültüre, akademik teamüllere kıymayın efendiler!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
Metin Kozak 31 Temmuz 2013 / 00:15

Ben de daha 2-3 saat önce yazdığım bir yazıda bu konudan bahsetmiştim. Bkz.
http://www.aktuelmarmaris.com/makaleler.asp?yazar=2790&yazi=69471

yasin ülker 31 Temmuz 2013 / 00:51

sayın özcan özgür açıköğretim sınavlarının olduğu gün muğla-fethiye yolundaki trafiği görmemiş.aof sınavları yine muğla da yapılmaya devam edecek 3500 civarında öğrenci fethiyede sınava girecek.zaten muğla büyükşehir oldu ha fethiye ha menteşe ne fark eder bu kadar korkuya ne gerek var fethiyenin muğla büyükşehire katacağı katma değere dikkat edilmesi gerekir

MESUT SARIOĞLU 31 Temmuz 2013 / 11:46

Dün internette başka bir üniversitenin su ürünleri fakültesi de promosyonla öğrenci arıyordu.10 ay boyunca 200 tl burs verecekmiş
”SADECE BİR ÖĞRENCİNİN TERCİHİ OLDU
BURS DA FAYDA SAĞLAMADI – TERCİH EDEN ÖĞRENCİYE 10 AY BOYUNCA 200 LİRA BURS KAMPANYASI DA İŞE YARAMADI – SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ (SDÜ) SU ÜRÜNLERİ FAKÜLTESİ BU YIL DA EN AZ TERCİH EDİLEN BÖLÜM OLDU – EĞİRDİR SU ÜRÜNLERİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ ESKİ MÜDÜRÜ SEDAT KARAKOYUN’A GÖRE BURSLA ÖĞRENCİ ÇEKİLMEYE ÇALIŞILMASI TALİHSİZLİK”

Bu haber 2013-07-30 15:45:29 eklenmiş ve 145 kez görüntülenmiştir.

reşat öztepe 31 Temmuz 2013 / 13:34

Gocaman yazınızı okudum.Mimarlık Fakültesinin ulada yapılmasını tenkid ediyorsunuz.Mimarlık Fakültesinin planlandığı ve proğramlandığı mahal öyle ilk okul sığmayacak kadar küçük değildir.çok kocaman bir mahalledir.çok kocaman diyorum,Selçuklu ve Osmanlı Menteşeoğullarının konAKLARINDAN OLUŞAN bir büyükçe bir alanlardır.İsteseniz biran önce geliniz ve görünüz.