Bu Vekiller Ne İşe Yarar?

Bu haber 05 Aralık 2016 - 0:01 'de eklendi ve 1.153 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

 Bir yerde Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yoksa, orada dilinizle kuş tutsanız TEKNOPARK kurabilmenizin mümkünatı yok.

Yani bugüne kadar Muğla’da bir TEKNOPARK kurulamadıysa bunun nedeni üniversitemiz değil… Öyle olduğunu sananlar var da.

Üniversitemiz TEKOPARK kurulabilmesi için her türlü yeterliliğe sahip. Ki TEKNOPARK için başvuruları da olmuş. Ancak “Sizin Organize Sanayi Bölgeniz yok.” deyip, başvuruyu geri çevirmişler.

 

xx        xx        xx

Daha öncede anlatmıştım. Yıllar önce Hollanda’nın Eindhoven Belediyesi ile Muğla Belediyesi kardeş” idi. Kardeşlik devam ediyor mu bilmiyorum. O zaman belediyede basın-halkla ilişkilerde görevliydim. Eğitimle ilgili bir grup gelmişti. Okullar tatile girmişti, ama Endüstri Meslek Lisesi’ne götürdüm. Tesviye atölyesini, motor atölyesini, Elektrik atölyesini, öteki atölyeleri kendilerine birer birer gösterdik.

Yalçın Otel’de kalıyorlardı. Okul ziyaretinde sonra Yalçın Restoran’ın önünde oturduk. Eindhoven heyetinden biri “Muğla’da motor sanayi var mı?” diye sordu. Olmadığını söyledim. Soran sorusuna devam etti:

O zaman bu tesviye, sanayi atölyelerini neden kurdunuz?

Bu sorunun yanıtını verememiştim…

 

xx        xx        xx

Demek ki sonunda bizde öğreniyoruz.

OSB’niz yoksa TEKNOPARK’ınız da yok…

Dönemin Muğla Ticaret Odası Başkanı Saim Gürsoy’un yine dönemin Sanayi Bakanı Yalım Erez ile olan ilişkisi sayesinde neredeyse bizimde bir OSB’miz olacaktı.

Dönemin Belediye Başkanı Orhan Çakır kuruluş için Yerkesik’e karşı Düzeyn için direnmeseydi o iş olacaktı.

Tamam yanlış yer seçimi nedeniyle olmadı. Neden ardından yeniden adım atılmadı hala anlayabilmiş değilim.

Yeni bir adım için MUTSO Başkanı Bülent Karakuş’un ilişkisi olduğu Sanayi Bakanı mı bekleyeceğiz?

 

xx        xx        xx

Yatağan’a “Mermercilik Organize Sanayi Bölgesi” kurulacaktı. Daha yer seçimi bile yapılamadı.

Milas Organize Sanayi Bölgesi de 20 yıllık bir hikaye… Daha tamamlanıp faaliyete geçirilemedi.

Gel de şimdi Muğla’da “siyasetçi”, milletvekili var mı diye sorma!

Son genel seçimin üzerinden bir yıl geçti. Ne işe yarar bunlar?

Oysa seçime az bir zaman kala Muğla Öğretmen Evi’nde kahvaltıda Milletvekili Hasan Özyer biz gazetecilere nasıl da umut vermişti…

Neyse ki Muğla Valisi Amir Çiçek var… Milas OSB’yi bitmiş mi göstermiş, ne yapmışsa yapmış Muğla’da TEKNOPARK kuruluşu için onayı koparmış. Geçen haftada Teknopark A.Ş., 52 hisse sahibinin noter huzurunda imza atması ile resmen kuruldu.

Bakarsınız seçilmişlerimiz şimdi TEKNOPARK yüzü suyu hürmetine Milas OSB’nin faaliyete geçmesini sağlamakla kalmayıp, Yatağan Mermercilik OSB’nin yer seçimini gerçekleştirerek, Yerkesik Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin onayını alırlar…

 

xx        xx        xx

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, kamu ve özel sektör işbirliği ile Denizli Yolu Kavşağında bulunan üniversite mülkiyetindeki 64 dönüm arazi üzerine tesis edilecek Teknopark A.Ş’nin 52 hisse sahibinin imza töreninde konuşan Teknopark A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı ve Muğla Valisi Amir Çiçek, “Teknopark A.Ş.’nin Muğla’nın vizyonunu genişleteceğini düşünüyorum” demiş.

Teknopark binası tesisinin 15 Temmuz’da yaşanan başarısız darbe girişimi nedeni ile geciktiğini dile getiren Vali Çiçek, “Aslında binanın başlaması gerekiyordu. 15 Temmuz nedeniyle gecikmek zorunda kaldık. Eğer bugün bitiremeseydik, belki bakanlıktan süre alamayacaktık. Şu anda önümüzde 4 aylık bir süre var. Ama bizim 4 ay beleyecek zamanımız yok. Bir an evvel inşaatımızın başlaması, bürolarımızın çalışması lazım. Üniversitemizin, belediyelerimizin, özel sektörümüzün katılımıyla vücut bulan bu Teknopark Anonim Şirketi’nin Muğla’nın vizyonunu genişleteceğini düşünüyorum” ifadesinde bulunmuş.

 

xx        xx        xx

Törende TEKNOPARK’ın ne olup, ne olmadığını anlatırken amacın ülkemizde gelişimi hızlandırmak olduğunu ve bunun içinde bir üniversite ya da ileri teknoloji enstitüsü önderliğinde o ilde ARGE yapmak isteyen kamu ve özel sektörle birlikte bir “Teknoloji Geliştirme Bölgesi” kurulmasının amaçlandığını belirten, TEKNOPARK’ın üniversite olarak kolaylaştırıcısı ve yöneticilerinden Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar, şöyle anlatmış:

Kurulan bölgelerde amaç ileri teknolojiyi yakalamak, üründen ve üretimden yeni teknolojileri yakalamak, katma değerleri yüksek ürünler elde etmek ve o bölgeye sermaye akışını sağlayıp, istihdam yaratmak, ülkemizin sanayisini rekabet edilebilir bir hale getirmektir.

Rektör Harmandar, Muğla’nın OSB’ye sahip olmamasını nasıl aştıklarını da Vali Çiçek’e teşekkür ederek şöyle anlatmış:

2011 yılında faaliyete başladık. Ancak Muğla’mızda özellikle OSB olmaması ve sanayinin gelişmediği gerekçeleriyle başvurularımız Bilim ve Sanayi Teknoloji Bakanlığı tarafından uygun görülmemiştir. Bize sonradan Muğla’nın özelliklerini öne çıkaracak tematik alanlara hitap eden bir teknoloji geliştirme bölgesi önerdiler. Bizde bunun üzerine dosyayı hazırladık. Sayın Valimizin önderliğinde ve başkanlığında Bakanlığımızla yeniden görüşmeler yaptık. Sonunda dosyamız ve 2015 yılında Bakanlar Kurulunda Muğla Teknopark’ının kurulması kabul edildi. Bugün noter huzurunda birlikte esas sözleşmeyi imzalayarak şirketimizi kurmuş oluyoruz

 

xx        xx        xx

Tematikten kasıt ve anladığım, Muğla TEKNOPARK’ının “Sağlık Turizmi”, “Alternatif Enerji Kaynakları ve Teknolojisi”, “Organik Tarım ve Hayvansal Gıda” ile öne çıkacak olması…

Rektör Harmandar bu konuda da şu anda 52 üyeden oluşan Teknopark A.Ş.’nin önümüzdeki günlerde 54 üyeye sahip olacağını ve böylece Muğla’da üniversite ile birlikte bütün girişimcilerin önünün açılacağı müjdesini vererek şöyle anlatmış:

Girişimci şirketler olarak özellikle yenilenebilir enerji konusunda, sağlık konusunda, tarımsal ve hayvansal üretim konusunda üç ana temayı öne almak suretiyle diğer bütün alanlarda da faaliyet göstereceğiz. Teknoparklarda yazılım tabi ki değişmez bir kural. İletişim konusu her zaman ön plana çıkmaktadır.”

 

xx        xx        xx

Son olarak konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Ortak bir iradeyle, üniversitemiz öncülüğünde bir teşebbüsü bugün resmileştiriyoruz. Getirilerinin olağanüstü fazla olacağı ihtimali yüksek. Burada önemli olan Devletin getirmiş olduğu teşviklerle araştırma geliştirme sisteminin oluşması sağlanacak. Katma değeri çok daha yüksek değerler üretilecek. Şirkete hemen hemen tüm Belediye Başkanı arkadaşlarımız katılım sağladı. Dolayısıyla hem yerel idareler, hem valiliğimiz üniversitemize ve bütün ticari kuruluşlar, ticaret odaları, STK’lar bu kadar geniş bir temsille bir araya gelinmesi ve ortak imzaya alınması Muğla için bir ilk ve çok önemli. En az 5 yıl içerisinde çok önemli noktalara taşınabilecek kapasiteye sahip bir kuruluşu hayata geçirdik” demiş.

Başkan Gürün önemli tespitlerde bulunmuş. Muğla gerçekten ilk kez “birlikte” bir iş yapıyor.

Sağıyla soluyla bugüne kadar Muğla’ya bir hayrı olmayan “siyaset kurumu” inşallah bu birliktelik için takoz değil, kolaylaştırıcı olur. İşe OSB’lerden başlayabilirler…

Muğla’nın derdi Doğal SİT Alanlarının dereceleri ve 2B’ler değil…

Muğla’nın derdi doğal ve tarihi çevre korunarak, tarımın, turizmin geliştirilmesi ve istihdam yaratılması…

Bir de şu Tıp Fakültesi Hastanesi’ni yılan hikayesi olmaktan çıkarın yeter…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
ali karadaş 05 Aralık 2016 / 09:22

Türkiye’de sanayinin gelişmesi ve organize sanayi bölgelerinin kurulması hep sağ partilerce gerçekleştirilmiştir. CHP sol parti olarak gösterilir ama 12 eylül 1980 sonrası solla hiç alakası kalmamıştır. 12 eylül sonrası kurulan SHP döneminde parti içerisinde bulunan solcuları Baykal ve Kılıçdaroğlu hızla temizlemişlerdir. Bu gün hiç kalmamıştır. Var olanlar varsa bile kağıt üzerindedir. Konuşamazlar konuşurlarsa partiden atarlar. Konuyu Muğla’ya getireceğiz. Muğla ve ilçeleri organize sanayi olabilecek bölgeleri (Menteşe(eski Muğla), Yatağan, Milas) emekli belediye memuru, emekli doktor ve avukat tarafından yıllarca yönetilmektedir. Memur anlayışının egemen olduğu yerde sanayi olmaz. Sanayileşme Milletvekillerinin değil, Belediye Başkanlarının asli görevleri arasındadır. CHP statükonun partisidir. Emeklilerin egemenliğindedir. Parti içi iktidarı ellerinde tutmaları onlar için yeterlidir. Muğla’nın (Menteşe) dört bir köşesini “Sit Alanı” ilan etmek “ben buraya çivi çaktırmam” demektir. Siz Muğla’da sanayi istiyorsanız, istihdam ve zenginlik istiyorsanız bu zihniyeti değiştireceksiniz. Bunlar belediye başkanı olmazlarsa partinin önünden bile geçmezler. Geçtiğimiz seçimlerde aday gösterilmeselerdi başka partilere kancayı atanlar vardı. Bu anlayış ön seçimde istemez atanmayı çok severler. Masrafsız aday yapılırlar. Sanayi Devriminin ne olduğunu bilmeyen anlayışın egemen olduğu bir yerde sanayi olmaz. Nitekim de olmamıştır. Bu kadar oteli moteli, yatı olan bir yerde en basitinden yatak, yorgan, mutfak gereçleri yan sanayi olmaz mı? Yatağan ve Milas’ta bir süt sanayi yok? İki ilçe Tire kadar yok mu? Bademler köyü kadar yok mu? Kısacası emekli memur zihniyeti Muğla’mızı her geçen gün geriye götürmektedir. Aman yanlış anlaşılma olmasın köşesinde oturan emeklilerimize saygımız sonsuz. Sözümüz aktif siyasettekilerinedir. Merak etmeyin bu satırların yazanı da emeklidir.

Müşteba KARAMANOĞLU 05 Aralık 2016 / 10:35

Muğla’da Sanayi ,Soyut Sanayi Sanayi Bölgesi .
Muğla Sanayisi yıllardır Üvey evlat muamelesi görüyor görmeye devam ediyor ..
1979 Muğla Yeni Sanayi Sitesi Zamanın Belediye Başkanı Erman Şahin Zamanında bitirilmiş ve Hizmete Girmişti ..İleriki Yıllarda ek İlave Bir Blok daha yapılmıştı .1988 yılında hizmete girmişti . ( İnan Optik Fap.Karşısı ) Sonraları konuta dönüştürüldü ..
Küçük Sanayi Kooperatfi Kurucu ve Fikir düşüncesi Babam Hüseyin KARAMANOĞLU Elektrikci Abdullah ÖNEN Ustamız ve arkadaşları tarafından kuruldu .Daha sonraları Mustafa METİN Başkanlığında 1988 – 1989 yıllarında hizmete başladı ..Şu günlerdede Kentsel dönüşüm projesinde sancılı günler geçiriyor ..Küçük Sanayi Sitesi arsası Merhum Eski Belediye Başkanı Latif SEPİL,eit 80 – 100 dönüm üzeri Zeytin Bahçeleri idi ..Oyıllarda şehir gelişmemiş Üniversite Hizmete girmemiş .Kalkınma ve üretme projeleri olmayan bir bölge idi ..Taki Devrand yol üzeri Hamdi Yener TEKELİOĞLU Ağbimizin Petrol Ofis benzinliğine kadar hiç bir yapılaşma yoktu bomboş yerlerdi Denizli Tavas üzeri yol açılmamamış ( 1986 ) ..Kötekli Yeniköy Bakir durumda idi ..Rahmetli Sabri DİNCER Ağbimiz ileri görüş olarak şimdiki Dinlen Apart ve tesislerinin olduğu yere Resteurant açtı .Tüm Muğla O zaman tebessüm etmişti ..Hindi gari kim gidevecek boreye deye …30 yıl içinde Merkez Muğla Kötekli oldu ..Küçük sanayi kooperetif arsası şu anki Emniyet müdürlüğü arkası Göz hastanesi yakınlarında idi o zamanın şartları sanayi o mevkide elvermedi .. Benim tasarım odeli Şimdiki Kent Hastanesi yakını Toki evleri ve Tıp Fakültesinin yapıldığı yer iid Tabiki yine Olmadı Herkes gülüştüler .Orete Sanayimi olvecekmiş dediler.. Şimdide Sanırım hemen o bilgenin Yakınına Gülağzı Akkaya yol ayrımına tasarı yapıyorlar ..
1965 – 80 arası Sanayide Çırak Kalfa Döneminde idim yani sanayide gözümü açmıştım ..1980 – 1995 arası Traktör -Otomobil İş Kamyonet İşmakinaları tamirar ve servis usta çalışmalarım var ..Her ne olduysa kilitleyip ..Eğitim çalışmalarıma başladım ..
1970 Yıllarında Hamdi Yücel GÜRSOY ağbimizin Sanayide Yedek parça dükkanında çırak iken tüm sanayi Orhaniye mahallesindeki Sanayi bölgesinde idi .Çırak ,Kalfa Usta Sistem ve prensip çalışmaları içinde bu günlere gelindi .( Tüm sanayi çalışanlarını ebediyete intikal etmiş olanları Rahmetle ,Şükranla Hürmetle Yad ederim ..Çok saygın ve fikirli insanlardı .)
Muğlamızın Sanayi gelişmesi şu anki gibi değildi o zamanlar çok dar ve mahrumiyet vardı
Şu an yapılaması gereken İlk Önce Yeni bir sanayi sitesi kurulup son modern akıllı yapılarıla donatılmalı .
Akçaova ve Bayır mevkiinde adı Organize sanayi diye geçen bölgeler düzenlenmeli .
Beyaz Altın dediğimiz Mermer Maden Ocak ve işleme fabrikaları için ..Organize Sanayi kurulup İç ve Dış Piyasaya hakım olan işleme ve mermer ünitelerinin aynı yerde toplanığp çevre olumsuz etkileride kaldırılmalıdır .elimizdeki MERMER Madeninin kıymetini bilemiyoruz ..bilmek istemiyoruz .Sanayi ve organize sanayi için temennilerim dileklerim isteklerim Muğla Kalkınması ve gelişmesi açısından önemli destek yapmalıyız SAYGILARIMLA ..