“BU ÜYELERLE ÖNSEÇİM YAPMAM” « Hamle Gazetesi

“BU ÜYELERLE ÖNSEÇİM YAPMAM”

Bu haber 11 Kasım 2012 - 0:00 'de eklendi ve 723 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Sözün sahibi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu…

Muğla’da yanan “çoban ateşi” tüm yurtta ve Ankara’da da görüldü. Ama…
Çok değil, geçen Eylül ayında CHP’nin Parti Meclisi, Yüksek Disiplin Kurulu ve TBMM Grubu üyelerinin katılımıyla bir “Ortak Çalışma Toplantısı” gerçekleştirdiği ve bu toplantının basına kapalı bölümünde yaptığı konuşmada Kılıçdaroğlu’nun şu başlıkları öne çıkardığı anlaşıldı:
“Bu üyelerle ön seçim yapmam.”
“Seçime mevcut belediye başkanları ile gidilecek.”
“Yenilirsek başkanlar suçlu olur.”
Merak edenler Aydınlık Gazetesi’nin http://www.aydinlikgazete.com   adresine girip, 29 Eylül 2012 tarihli haberi görebilirler. Haber en son 1 Ekim 2012 de güncellenmiş.
 
xx      xx      xx
Şaşırdınız mı?
Ben şaşırmadım, ama CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Aydınlık tarafından bulunup, ortaya çıkarılan sözleri beni fazlasıyla şaşkına çevirdi.
Kılıçdaroğlu yerel seçimlerde adayların nasıl belirleneceğine ilişkin yaptığı değerlendirmesinde, “Partinin üye yapısı çok sağlıksız ve kötü. Bu seçimlerde belediye başkan adaylarını ve meclis üyeliği adayları için ön seçim yapmayı düşünmüyoruz.” demiş.
Neden?
Yanıt sözlerin içinde; partinin üye yapısı sağlıksız ve kötü imiş! Akıl alacak gibi değil… Üyelerine güvenmeyen bir parti olur mu?
O üyelere sizi genel başkanlığa taşırken güveneceksiniz, ama yerel seçim söz konusu olunca güvenmeyeceksiniz!
Yoksa üyelere güvenmeyen Genel Başkan Kılıçdaroğlu değil de belediye başkanları olmasın? Merak ediyorum bir parti güvenmediği üyeleri ile nasıl seçime gider; belediye başkanları güvenmedikleri veya kendilerine güvenmeyen üyelerle nasıl seçim alır?
 
xx      xx      xx
Sanıyorum Kılıçdaroğlu’nun da bu konuda “kuşkuları” var. Ki, Aydınlık Gazetesi’nin haberinde bu konuya şöyle yer verilmiş:
“Mevcut CHP’li belediye başkanlarının ve meclis üyelerinin büyük bir çoğunluğunun 2009 yılında Merkez Yoklaması ile belirlendiğine işaret eden Kılıçdaroğlu’nun ‘Belediye başkanlarımız AKP’ye göre daha başarılı. Başkanlarımızın başarılarını öne çıkartalım. Başarısızlıklar da var. Eğer 2013 (galiba 2014 olacak) seçimlerinde başarısız olursak, bunun sorumlusu Genel merkez değil başarısız olan bu belediye başkanları ve meclis üyeleri olacaktır.’ Görüşünü savunduğu ifade edildi. Sözlerinden CHP’li belediyeleri fazla başarılı bulmadığı anlaşılan Kılıçdaroğlu’nun İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam’ın İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na yönelttiği sert sözler üzerine Kocaoğlu’na ‘başarılı çalışmalar yaptı’ diye sahip çıkması dikkati çekti.”
Yeni CHP (YCHP) bu mu?
Kol kırılır yen içinde kalır, yenin içindekiler seçim sandıklarından saçılır…
 
xx      xx      xx
Önceki gün “Muğla’da yerel seçimi süpürmek” başlığı ile bu köşede yer alan yazımda, “Belediye başkanı seçilmekle yetinmeyip, bulundukları ilçelerde, ilde partiyi de yönetmeye başlayan belediye başkanları yoksa parti genel merkezini de mi yönetip, yönlendirmeye başladılar?!” demiştim.
Sanırım bu böyle…
Belediye başkanlarının bazılarının başarısız olduklarını bileceksin, buna rağmen partinin üyelerine değil, belediye başkanlarına güveneceksin… Bu nasıl izah edilir?
Demek ki belediye başkanları genel merkezi de yönetip, yönlendirmeye başlamışlar…
Ben iddia ediyorum; Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün başarısız… Bunu anlamanın yolu kolay… Koyarsın önseçim sandığını (hatta Başkan Gürün’ün seçtiği delegelerle) yaparsın ölçme değerlendirmeni.
Yoksa Başkan Gürün seçtiği delegelere de mi güvenmiyor!
 
xx      xx      xx
AK Parti Muğla İl Başkanı Nihat Öztürk 70 bin üyeye ulaştıklarını ve hedeflerinin 110 bin olduğunu söylüyor. 70 bin üyeye güvenmek AK Parti’yi Muğla’da hüsrana uğratır.
Peki, iktidar olmayan ve iktidar nimeti sunmayan CHP’ye insanlar neden üye olurlar?
Sen, senin iktidara gelmenden ve yereldeki iktidarını koruyabilmenden başka beklentisi olmayan üyelerine güvenmeyecek ve sorumluluk vermeyeceksin… Kendin genel merkez olarak sorumluluk almayacaksın… Ama başarısı ile ilgili kuşku duyduğun belediye başkanına güvenip, bir de ona sorumluluk yükleyeceksin…
Olacak iş mi? Bu bile bile cinayet değilse, intihardır…
Senin güvenmediğin, sağlıksız ve kötü bulduğun üyeler sana güvenir mi? Belediye başkanın seçip güvenmediği delegeler belediye başkanına güvenir mi? “Ben ön seçim delegesiyim. Madem ön seçim yapmayacaktınız beni neden seçtiniz?” diye sormaz mı?
 
xx      xx      xx
En önemlisi sayın Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkanlık koltuğuna otururken, “Parti içi demokrasiyi işleteceğim.” dememiş miydi?
Hani nerede?
AK Parti “erken seçim” deyince CHP “hayır” dedi. CHP tabanı “ön seçim” deyince, CHP Genel Merkezi “Sizinle ön seçim yapmam” diyor.
Muhalefet partisi seçimden kaçar mı? Sosyal demokrat bir parti “üyelerime güvenmiyorum” diyebilir mi?
Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün görünen o ki CHP’nin büyük şehir adayıdır. Ve yine görünen o ki Belediye Meclis Üyesi Hilmi Giresun yeni Menteşe Belediye Başkanı adayıdır. Adaylıkları hayırlı olsun…
Yazımı meslektaşım Nejat Altınsoy’un köşesinden sorduğu gibi sorarak noktalamak istiyorum:
Osman Gürün’ün CHP’ye mi, CHP’nin Osman Gürün’e mi ihtiyacı var?
Çoban Ateşi hala yanıyor. Umarım gören olur…
12.11.2012 14pt; mso-bidi-language: AR-SA”>

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.