Bu sene 3 milyonu geçtik…

Bu haber 03 Kasım 2010 - 0:00 'de eklendi ve 717 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla’nın eski valilerinden ve şu anda Samsun Valiliği yapmakta olan “hemşerimiz”  Vali Hüseyin Aksoy’un, 2004 yılında Muğla il genelinde yabancı turist sayısında hedeflendiği 3 milyon rakamına nihayet 6 yıl sonra ulaşıldı.
Çok mu önemli?
Bence çok önemli…
 
xx      xx      xx
Vali Aksoy, 3 milyon hedefini biz gazetecilerin ve dolayısıyla Muğla kamuoyunun önüne koyduğunda bu hedef uzak bir hedef değildi.
Ama araya ekonomik krizler ve özellikle “küresel kriz” girdi. Belki bu yüzden hedefe hemen ulaşılamadı, ama “küresel ekonomik kriz” nedeniyle Muğla Turizminde gerilemede yaşanmadı.
Hedefi olanın başarısızlığı olmaz…
Vali Aksoy’un koyduğu hedef, ardından gelen velilerimizin de hedefi oldu ve o hedefe hemen ulaşılamamış olunsa da bulunulan noktalardan gerilere düşülmedi.
Vali Aksoy’u, Vali Lütfi Yiğenoğlu’nu, Vali Dr. Ahmet Altıparmak’ı ve sektörün temsilcilerini Valimiz Fatih Şahin’in şahsında kutluyorum…
6 yıl önce ortaya konan hedefi yakalamak ise Vali Şahin’e nasip oldu…
 
xx      xx      xx
Muğla’nın turizmde en büyük pazarı İngiltere… 3 milyonuncu turist olarak bir İngiliz ailenin belirlenmiş olması hoş oldu. Zaten beklenen de oydu. Çünkü sezon bitti gibi görünse de İngilizler hala gelmeye devam ediyor.
Ama bir yanlış anlama oldu. Bası haberlerde yer aldığı gibi aslında o şanslı İngiliz aile karşılanmadı, Vali Şahin tarafından uğurlandı…
Çünkü 31 Ekim tarihi itibariyle o 3 milyon yakalanmamış, 3 milyon 65 bin 609 kişi olarak Aralık sonuna gelinmeden hedef geçilmişti…
Hafta başında Vali Şahin tarafından Dalaman’dan uğurlanan (Dalaman’a inişi itibariyle 3 milyonuncu) şanslı İngiliz Wiseman ailesi Muğla’ya gelecek yaz da gelecek… Çünkü 3 milyonuncu turist unvanını kazandıkları için gelecek yaz kendileri valiliğimizin konukları olarak Muğla’da bir hafta ağırlanacaklar.
 
xx      xx      xx
Vali Şahin, şanslı İngiliz aileyi uğurlarken, İl Kültür Turizm Müdürü Dr. Kamil Özer, “Kazakistan çıkartmasından” geri dönüyordu. Dr. Özer önceki gün Kazakistan değerlendirmesini yaparken, 6 yılık 3 milyon hedefinin yakalanması ile ilgili değerlendirmede de bulunup, “Muğla’da 3 milyon psikolojik direncini aşma çabaları uzun zamandır vardı.” diyordu.
3 milyon hedefinin yakalanmış olmasının önemi bir anlamda bu olsa gerek; psikolojik direncin kırılmış olması…
6 yıldır “Bu yılda hedef yakalanamadı” haberleri yapıyorduk. Artık o haberlerin tekrarı yok… Direnç kırıldı. 3 milyonu yakalamakla kalmadık, 31 Ekim tarihi itibariyle bu sene ağırladığımız turist sayısı 3 milyon 65 bin 609 kişiye ulaştı.
 
xx      xx      xx
Havalar güzel… Yılın tamamlanmasına 2 ay var. Rakam daha artacaktır.
Ki, İl Kültür Turizm Müdürü Dr. Özer’in Kazakistan değerlendirmesini yaparken söyledikleri ilginç… Çünkü bu yaz Muğla’da Kazakistan’dan ve Suriye’den gelmiş olan turistleri de ağırlamışız, ama o turistler “3 milyon 65 bin 609 kişi” saptamasını yapan istatistik verilerinin içinde yok…
İl Müdürü Dr. Özer’in açıklamasına göre, Muğla’ya hava yolu olmayan ülkelerden de turist gelmekte… Bu turistler, İzmir ve Antalya hava limanlarını kullanarak, oralarda bir gece konaklayarak Muğla’ya geliyorlar. Böylece İzmir ve Antalya’nın istatistiklerinde yer alıyorlar!
Dr. Özer, “Suriye ve Kazakistan’a gittiğimizde, oradaki tur operatörleri ile görüşmelerimizden, Muğla’ya hava ulaşımı olmadığı için Antalya ve İzmir üzerinden Kazakların ve Suriyelilerin gelip Muğla’da tatil yaptıklarını öğrendik.” diyor.
Bu durumu göz önüne almamız halinde ve en azından 15-20 Kasım’a kadar yaşlı İngilizler ve Almanlar “pastırma yazımızdan” yararlanmak üzere gelmeye devam edeceklerine göre, bu yıl sonu itibariyle Muğla’da ağırlanan turist sayısının 3,5 milyona ulaştığı ifade edilebilir.
Yıl sonunda meslektaşlarım, muhtemelen “Muğla bu sene 3,5 milyon turist ağırladı” diye bir keyifli haber daha yapılabilirler…
 
xx      xx      xx
Bu yıl sonu itibariyle 3,5 milyon yabancı turisti ağırlamış olacağımızı var sayarsak ve buna 3- 3,5 milyon olduğu ifade edilen yerli turisti de eklersek, Muğla 3-4 aylık geleneksel turizm sezonunda yaklaşık 7 milyon turist ağırlamış olacak.
Antalya’nın aynı sezonda ağırladığı sadece yabancı turist sayısı ise 8 milyon kişi…
6 yıldır peşinde koştuğumuz 3 milyon turist hedefi yakalanmakla kalınmayıp, geçildiğine göre “yeni hedef” ne olmalı?
Antalya’yı yakalamak mı?..
Yoksa “her şey dahilden” vazgeçmeden, “butik otelciliğe” ağırlık vererek, yılda 3-4 milyon “kaliteli”, para harcayan turist ağırlamayı mı hedeflemeli?
Bu soruların yanıtını yarın ele alalım…
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.