Bu Nasıl Tasarruf?

Bu haber 09 Ocak 2019 - 0:27 'de eklendi ve 1.289 kez görüntülendi.
İdris Koçidriskoc@hamlegazetesi.com.tr

İdris Koç

Son günlerin en çok konuşulan konusu poşet… Türk insanı tüm yaratıcılığı ile bu uygulamayı tartışıyor. Ancak bir gerçek var ki, dünyamız bir çevre felaketine doğru sürükleniyor. Nedeni de modern çağın tek eğlencesi olan tüketim…

Kapitalist toplumlar için tüketim, ihtiyacı karşılamanın ötesinde bir anlama sahip. Çağın insanı tüketimi bir gösterge, statü, prestij, tatmin vasıtası olarak görüyor. Hatta aldığı ürünün ambalajıyla bile övünen bir toplumuz.

Hedonist (hazcı) toplumun bir oyuncağı olan tüketim, bir gurur vasıtası; dünyalık şeylere meylin aracıdır. Yani israfın çağdaş versiyonudur. Çünkü tüketim, içtikçe susuzluğu arttıran deniz suyu gibi. Tükettikçe mutsuzluğumuzu ve ekonomik sorunlarımızı arttırıyor.

2018 yılında yaşadığımız ekonomik krizin ana nedeni de buydu. Özellikle son on yılda üretmeden hızla tüketmek, doğal olarak bir ekonomik krizin kapısını araladı. Özellikle konut, otomobil, tatil, beyaz eşya, teknolojik ürünler sektöründe özendirilen lüks yaşamın ve tüketim çılgınlığının faturası çok ağır oldu. Ekonomistler 2019 yılının tasarruf yılı olması gerektiğini söylüyor.

Kamuda tasarruf için kollar çoktan sıvandı. Konuyla ilgili her gün yeni bir karar alınıyor. Ancak merkezde alınan kararlar taşrada pek de karşılık bulmuyor gibi görünüyor.

Örneğin, bir rektör lüks araç (4×4, 2000 cc, ısıtmalı koltuklu, uydu telefonlu, saatte 232 km hız yapabilen, 0-100 km’ye 8,2 saniyede çıkabilen) alımı için ihaleye çıkabiliyor.

Kamu kurumları ve belediyeler, çuval çuval para vererek kimsenin okumadığı lüks dergiler, broşürler bastırmaya devam ediyor.

Tasarruf tedbirlerine rağmen ve kendi bünyesinde yapma imkanına sahipken, kamu kurumları rutin toplantılarını 5 yıldızlı otellerde yapmaya devam ediyor.

Kamu kurumlarının hizmet içi eğitim ve çalıştay müsrifliği hâlâ devam ediyor. Sırf yıl sonu istatistiklerini yükseltmek için içi boş programlar ve kalitesiz eğitimciler, hizmet içi eğitim diye insanlara yutturulmaya çalışılıyor. Bir bakanlık 5 yıldızlı bir otelde personeline “657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu Eğitimi” diye bir eğitim verebiliyor. Eğitimin içeriği gerçekten bu ise çok yazık.

Mesai bitince bilgisayarlar ve yazıcılar kapatılmıyor. Kurumun lavabolarındaki akıtan musluğu, her gün oraya girip çıkan onlarca insan, hatta teknisyen bile görmüyor.

Menteşe’de güpegündüz yanan sokak lambalarını kimse görmüyor.

Kurumlarımızda şablon üzerinden yazmanın ve yazdırma seçeneklerinin bir kurbanı olarak her gün onlarca kağıt çöpe atılıyor. Her gün bir büroda 3-5 kağıt bu şekilde çöpe atılsa, bir kurumda çöpe giden kağıdı siz tahmin edin.

Ambalaj masrafı ağır gelen ve çevreyi koruma bahanesiyle müşteriye poşeti ücretli veren zincir marketler, dokuz kalemlik alışveriş sonrasında müşteriye 45 cm. uzunluğunda bir fiş vermeye devam ediyor.

Futbol kulüpleri altı ay oynattıkları ikinci el yabancı futbolculara milyon dolarlar ödemeye; vatandaşa gelince hoyrat davranan bankalar da kulüplerin milyon dolarlık batık kredilerini yapılandırmaya devam ediyor.

Devletin aldığı tasarruf tedbirleri, başta yöneticiler olmak üzere nasıl uygulanacak; bunu zaman içinde daha iyi göreceğiz. Ancak işletmeler, firmalar ve kulüpler de burada sorumluluk almalı; tasarrufun yalnızca devletin sorumluluğu olmadığını unutmamalılar. Örneğin “çevreyi koruma” adına poşet israfına odaklanan firmalar, kağıt israfını da görmeliler.

Görülüyor ki, 2019 yılı vatandaş açısından tasarruf yılı olacak. 2019’da daha sade ve basit bir yaşamımız olacak. Ancak burada şu ayırımı yapabilmek lazım:

Sadelik, ucuzluk değil; azla ve var olanla yetinmektir. Yani elinde olanı abartmadan kullanmak, ürettiği kadar tüketmektir. Basit yaşam ise, ihtiyacı olmayan şeyden uzak durmaktır. Tüketimi ile övünmemek, tüketimi bir statü aracı olarak kullanmamaktır. Üç mesajla bitirelim:

Sade ve basit yaşam, asla dökük bir yaşam değildir.

İstekler sınırsızdır, ihtiyaçlar değil…

Mutlu olmanın yolu almaktan değil, paylaşmaktan geçer.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.