Bu Muğla’da Olmazdı! « Hamle Gazetesi

Bu Muğla’da Olmazdı!

Bu haber 19 Kasım 2015 - 23:49 'de eklendi ve 1.262 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bizimkiler Türkiye-Yunanistan dostluk maçında da yapacaklarını yaptılar.

Evet, “Bizimkiler” diyorum. Başka yerden gelmediler. İdeolojileri, dünyaya bakışları her ne olursa olsun bu toprakların insanları. Bizim içimizden çıktılar.

Türk Milli takımı ile Yunan Milli takımı karşı karşıya geliyorlar. Maç “dostluk” maçı…

Böyle bir maçta Fransa’da yaşanan katliam nedeniyle bir dakikalık saygı duruşu yapılıyor, bizimkiler ıslık çalıp protesto yapıyor…

Neden?

İnsan insana “oh olsun” diyebilir mi?

 

xx           xx           xx

Adı üzerinde “dostluk maçı”

Fransa ile aramızda bir ezeli “Ermeni meselesi” var, ama Yunanistan daha çocukluğumuzda “düşman” belletilmiş bir ülke… Yunanistan’da da çocuklara “Türk düşmanlığı” belletiliyor.

Bir ara her iki ülkenin yönetenleri “Karşılıklı olarak tarih kitaplarımızdan düşmanlıkları çıkaralım” da demişlerdi. Çıkarıldı mı bilmiyoruz. O balayı da uzun sürmedi…

Bildiğimiz bir şey var, o da çarşamba günü oynanan dostluk maçında Yunan takımının da bizimkilerin protestosundan nasiplerini almış olmaları.

Maçı izlerken “Keşke Yunanlılara bunu yapmasaydınız” demekten de kendimi alamadım!

 

xx           xx           xx

Karşılaşmayı Başbakan Davutoğlu izlememiş olsa Çipras’ta izlememiş olurdu. Ama “dostluk maçı” bu… O nedenle iki ülkenin başbakanı oradaydı. Başbakanımız Davutoğlu da zor durumda bırakıldı!

O an acaba hangisi hangisini teselli etti?

Çipras, Davutoğlu’na “Üzülmeyin. Bunun olacağını bizde bekliyorduk. Bunlardan bizde de var”; Davutoğlu da Çipras’a “Kusura bakmayın. Bunun olmasını istemezdik. Küçük bir topluluk işte” demiş olabilirler mi?

Bilemiyoruz…

Bildiğimiz, Yunan Başbakanı Çipras ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da izlediği Türkiye-Yunanistan dostluk maçında, Paris Katliamı’nda yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşu sırasında tribünlerden ‘tekbir’ seslerinin yükselmiş ve yine Yunanistan milli marşı çalındığı esnada da ıslıklar çalınmış olmasıdır.

Maç iyi ki 0-0’lık eşitlikle sona ermiş. O da Allah’tan…

 

xx           xx           xx

İlk değil bu tabi…

IŞİD’in gerçekleştirdiği Ankara Katliamı’nın ardından da yaşanmıştı. 13 Ekim’de de Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın İzlanda Milli Takımı ile EURO 2016 Elemeleri kapsamında Konya’da oynadığı maç öncesi Ankara’da Emek, Barış, Demokrasi mitingine düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybedenler için saygı duruşu yapılmıştı. Saygı duruşu sırasında tribünler saygı duruşunu yuhalayıp, ıslıklayarak tekbir getirmişti.

Kim bunlar?

Elbette bizim insanlarımız bunlar; bizim içimizden çıktılar, bizimkiler ama ele güne nasıl anlatırız? Başbakan Davutoğlu, Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim ne diyecek?

“Bunlar böyle işte. Ankara’da kendi insanlarının katliamı ardından Konya’da yapılan saygı duruşunda da böyle yaptılar. Bunlar böyle işte. İnsanlıkla alakaları yok.” mu diyecekler?

 

xx           xx           xx

Nitekim Türkiye – Yunanistan hazırlık maçı öncesinde Yunanistan milli marşının ıslıklanmasına ve Paris‘teki terör saldırılarında hayatını kaybedenler için gerçekleştirilen saygı duruşunda taraftarların “şehitler ölmez, vatan bölünmez” diye slogan atmasına Fatih Terim de tepki gösterdi. “Kendinize yapılamasını istemediğiniz bir şeyi başkasına yapmayın” diyen Terim, sözlerini şöyle sürdürdü;

“İstiklal marşı bu; lütfen… Ne oluyor bize? Yunanistan milli marşı okunuyor, ıslıklar yükseliyor. Allah’tan elimizi, kolumuzu kaldırıp dindirdik. Bugün aynı zamanda Dünya Komşular günü. Bizde komşumuz Yunanistan ile oynadık. Komşuluk bizde önemlidir.”

Keşke politikacılarımızda bu dili kullanabilseler…

 

xx           xx           xx

Fatih Terim, Fransa‘daki terör saldırılarında hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşunda yaşananlara da değinerek, “Ölmüş insanlara saygı duruşu yapıyoruz, 2 maç terör nedeniyle iptal edilmiş, 1 dakika sabredemiyor muyuz? Sonra dışarı gidince bunu izah edemiyoruz. Bizim ülkemize niye iki ıslık için kötü gözle baksınlar. Terör tehdidi çok üzücü ve düşündürücüdür. Olaylara seyirci kalmamalıyız ama böyle değil. Bize hiç yakışmıyor. Barış ve kardeşliğe karşı kullanılacak en önemli enstrüman spordur. Sporun teröre kurban edilmesine de seyirci kalamayız.” dedi.

Bu sözlerin altına imza atmayan insan çıkar mı?

Çıkmamalı… Ama çıkıyor işte. Ülkemizi sadece bölmek isteyenler değil, yalnızlaştırmak isteyenler olduğuna da dikkat etmeliyiz. Ne Suriye ne de İran olmamalıyız…

Unutmayalım, Fransa’da konser salonundaki insanları tarayanlar katlettiklerinin milliyetine, dinine bakmadılar!

Keşke bizde Fransa’nın saldırının hemen ardından yaptığı gibi IŞİD’in sözde başkenti Rakka’yı vurabilseydik…

Keşke Fransa vahşetinde ayağa kalkan Dünya, Ankara katliamında da ayağa kalkabilmiş olsaydı… (!)

xx           xx           xx

Ben bu arada Başbakan Davutoğlu’nu kutluyorum. Komşumuz Yunanistan ile ilişkilerimiz adeta dondurulmuştu. Bu anlamda Başbakan Davutoğlu’nun Yunan Başbakanı Çipras’ı ülkemize daveti çok önemli.

Hiç değilse komşularımız içinde Yunanistan ile iyi komşuluk ilişkileri içinde olmamızda büyük yarar var.

Önceki gün iki başbakanın görüşmelerinden Türkiye’nin AB’ye girişi için Yunanistan desteği ile Atina’ya cami, İstanbul – Selanik hızlı tireni, İzmir-Selanik feribot hattı ile Türkiye-Yunanistan enerji hattı çıktı…

 

xx           xx           xx

Önceki gün iki lider basının karşısına geçtiğinde TV ekranından keyifle izledim.

Her iki lideri samimi buldum. Ege’nin barış gölüne dönmesi umarım Çipras ve Davutoğlu’na nasip olur da ölmeden görür, yaşarız…

Basın toplantısında Çipras, Davutoğlu’nu Yunanistan’a davet etti. “Simi Adası’nda buluşabiliriz” dedi.

Zeki adam…

Simi Marmaris ve Datça’nın karşısında… Burada buluşma birlikte turizm yapmanın temellerinin atılmasını sağlayabilir.  

Umarız bu buluşma gerçekleşir. Simi’den bir gün de Muğla’ya gelinir. Muğla-Simi futbol kulüpleri arasında maç yapılabilir.

Muğla’da ıslık çalınmaz!

 

xx           xx           xx

İşte daha yolun başında AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’e bir fırsat daha… Milletvekili Öztürk buluşmasının Simi’de gerçekleşmesine katkı yapabilir…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
huseyincanel 20 Kasım 2015 / 01:05

Türkiye Yunanistan milli maçında yaşananlar ayıbında ötesinde bir şey.. pariste yaşanan terör olayında hayatını kaybedenlere elbette insan olarak üzüldük. Terör sonrası Fransa’da bir türk vatandaşımıza sadece saç renginden dolayı saldırıldı. Mültecilere, Avrupa vatandaşı Müslümanlara yönelik saldırılarsa giderek artıyor. Avrupa’da yükselen ırkçılık ve İslam düşmanlığına paralel olarak bizde ve Müslüman ülkelerde de batıya duyulan soğukluk giderek yükseliyor. Aklı selim siyasetçilerimiz dilerim iklimin yumuşaması için üzerlerine düşeni yerine getirir. Aksi takdirde bir turizm kenti olan Muğla’mızın bu gelişmelerden olumsuz etkilenmemesi mümkün değil..saygılar acil şifalar diliyorum..