Bu logo tartışılır

Bu haber 13 Ağustos 2014 - 0:13 'de eklendi ve 1.285 kez görüntülendi.

logooMuğla Büyükşehir Belediyesi’nin ulusal bir yarışmaya gerek duymadan belirlediği grafik sanatçısı ve atölyelerine yaptırttığı ve onların içinden uygun gördüğü ve aynı elden çıktığı sanılan 16 Selçuklu motifinden birisi önce belediyenin web sitesinde 8 bin 13 Muğlalının oylamasıyla bin 468 kişinin beğenisi ile belirlendi ve belirlenen “logo” Büyükşehir Meclisi’nde oy çokluğu ile kabul edildi. AK Parti Gurubu Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle logonun yeterince tartışılmadığı ve o nedenle yeniden daha üst düzeyde bir çalışma yapılması ve logonun belirlenmesine halkın geniş katılımının sağlanması istendi. CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un “Polis amblemi gibi olmuş” demesine rağmen CHP grubundan olumlu veya olumsuz yorum gelmedi.
Özcan Özgür
Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ulusal bir yarışmaya gerek duymadan belirlediği grafik sanatçısı ve atölyelerine yaptırttığı, onların içinden uygun gördüğü 16 Selçuklu motifinden birisi önce belediyenin web sitesinde 8 bin 13 Muğlalının katıldığı ve bin 468 kişinin beğenisi ile belirlendi. Belirlenen ‘Logo’ Büyükşehir Meclisi’nde oy çokluğu ile kabul edildi.
AK Parti Gurubu Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle logonun yeterince tartışılmadığı ve o nedenle yeniden daha üst düzeyde bir çalışma yapılması ve logonun belirlenmesine halkın geniş katılımının sağlanması istendi. CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un “Polis amblemi gibi olmuş” demesine rağmen CHP Grubundan olumlu veya olumsuz yorum gelmedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün başkanlığında yapılan Büyükşehir Ağustos Ayı Meclis Toplantısı’nda Büyükşehir Belediyesi’nin logosu oylandı. 16 benzer Selçuklu motifi logonun içinden internette yapılan oylama ile teke indirildi. Teke indirilen logoda yararlanılan simgenin Selçuklu döneminde Bereket Sembolü olarak kullanıldığı, dolayısıyla Muğla’nın bereketli coğrafyasının, kültür zenginliğinin temsil edildiği belirtildi. Logonun ortasında yer alan güneşin etrafındaki 13 yıldızın Muğla’nın ilçelerini temsil ederken, logoda kullanılan renklerin özgürlüğü, doğayı gökyüzünü ve denizi simgelediği kaydedildi.
Logonun tanıtımının ardından CHP grubundan logada ‘T.C.’ simgesine yer verilmesi istenirken, AK Parti Grubu adına söz alan Gurup Başkanvekili Av. Gültekin Akça, “Bu logo Muğla’yı yansıtmıyor. Denizimiz, doğamız, tarihimiz yok. Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle logo yeterince tartışılmadı. O nedenle yeniden daha üst düzeyde bir çalışma yapılabilir. Logonun belirlenmesine halkın geniş katılımı sağlanabilir” dedi.
AKP’li Milas Belediye Meclis Üyesi Hürol Önder’de belirlenmiş bir logoya evet, hayır demekle karşı karşıya bırakıldıklarını belirterek eleştiride bulunurken, CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon oturduğu yerden meclisin oylamasına sunulan logonun küçültüldüğünde anlaşılır olup olmadığını sorup, “Polis amblemi gibi olmuş” demesi gülüşmelere neden oldu.
Oylama öncesi logoyu savunan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, bir önceki meclis toplantısında meclis üyelerinden görüşlerini bildirmelerini istediklerini belirterek, “Önerileri olan bildirsin dedik. Bugüne kadar kimseden bir şey gelmedi. 5 aydır kurumsal kimlik tarifi yapıp evrak bastıramıyorum. Köy muhtarlığı gibi yazışma yapıyoruz. T.C önerisi tamam. Grafiker arkadaşlara söyleriz, T.C.’yi nereye nasıl koyacaklarına karar verirler” dedi.
Valiliğin de logo çalışması olduğunu, o bir yıllık çalışmadan bir ‘M’ harfinin çıktığını anımsatan Başkan Gürün, “Logoda yer alan kalp simgesi sloganımız olan ‘Sevgi, Hoşgörü ve Güleryüz’ anlayışımızı temsil etmekte.” diyerek şöyle devam etti:
“Her fikir kendi içinde bir doğruyu taşır. Hangi logo yapılırsa yapılsın, bununla ilgili tartışma mutlaka yapılır. Daha önce logo olarak ‘M’ harfi yapıldı. O da tartışılmıştı. Muğla’nın tanıtımı için İl Özel İdaresi bütçesinden 700 bin lira harcanmıştı. Biz de Valiliğe başvurup, ‘Bu logoyu bize verin” dedik. ‘Değerlendirelim’ denildi. Sonra bir yazı geldi, ‘Bütün kurumlar bu logoyu kullanabilir’ yazılıyordu. Oysa biz sadece Büyükşehir olarak kullanmak üzere istemiştik. İyi bir çalışma sonunda bu logo ortaya çıktı. Bunu oylayacağız.”
Yapılan oylama sonunda CHP Grubunun “evet” oyları ile Büyükşehir Belediyesi logosu kabul edildi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Saim Öztürk 15 Ağustos 2014 / 15:59

Seçilen bu logo,bende “Ekmek İçin Ekmelettin” söylemini çağrıştırdı.Logoyu gören insanlarda,Muğla’yla ilgili ne çağrıştıracak acaba?