Bu Logo Çok Tartışılır!

Bu haber 14 Ağustos 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.429 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bu gün Cumhurbaşkanlığı seçiminde Muğla’yı ele alacaktık. Muğla’da 2015 Genel Seçimi’ni görebilmek için bunu yapmakta yarar var. Bunu önümüzdeki günlerde de yapabiliriz.

Çünkü önceki gün Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yaşananlar için “Şöyle bir kenarda bekleyebilirler” demek mümkün değil.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin “logosu” belirlendi. Muğla’nın haberi olmadı! Eski garaj alanı lüks konut üretiminden kurtarıldı, ama Büyükşehir Belediye Sarayı geliyor!

Hangisini bir kenara bırakalım. Muğla’da Cumhurbaşkanlığı seçimi bekleyebilir.

xx        xx        xx

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün Eski Garaj Alanı takıntısını da yarına bırakalım.

Geçen ay Muğla BasınıMuğla logosunu arıyor” diye haber yaptı. Muğla bu ay logosunu buldu! Aslında Belediyemiz birkaç grafik sanatçısı ile grafik atölyesini ve hatta karikatür sanatçılarına posteki saydırıp, Selçuklu motiflerinden esinlenmiş birbirinin benzeri 16 logoda karar kılmış da haberimiz olmamış.

O logolar Temmuz olağan toplantında Büyükşehir Meclis Üyelerine tanıtıldı. O gün bir kişi çıkıp “Bunların hepsi aynı, başka yok mu?” diye soran olmadığı gibi, “Neden Aydın Büyükşehir gibi biz de ulusal yarışma düzenlemiyoruz?” diye soran da çıkmamıştı!

O zaman “Muğla logosunu arıyor” başlıkla haberi yapan Muğla Basını da bir daha konunun üzerine gitmedi ve dün “Loga bulundu” gibi haber yaptı.

Krallık böyle bir şey mi oluyor, bilmiyorum… Hepinize, hepimize hayırlı olsun!

xx        xx        xx

Temmuz ayında Meclis’te tanıtılan 16 logo Büyükşehir Belediyesi web sitesinde yayınlatılıp Muğlalılara oylatılmış. Oylama 10 Ağustos Pazar günü sona ermiş. Mış, miş diyorum, çünkü ben o siteye girip oy kullanamadım. Vatandaşlık numaram geçersizmiş! Muğla Büyükşehir Belediyesi’nde akredite değil miyim acaba diye de düşünmedim değil. Hatta bunu bir yazımda da vurguladım.

O yazım yayınlandığında ben Ören’de tatildeydim. O gün Otantik Kafe’nin önünde biramı yudumlayıp, “Ne olacak bu memleketin hali?” derken, rehberimde kayıtlı olmayan bir telefon geldi. Menteşe Belediyesi Başkan Yardımcılarından Murat Gökalp imiş… Yazımı okuyunca oylamadan haberi olmuş. O da oylama yapmak istemiş, ama siteye girememiş!

Ben girebilseydim, “Hiç biri” diyecektim. Meğer öyle bir şık da yokmuş. Selçuklu motiflerinden esinlenilmiş, birbirinin benzeri 16 logodan birini tıklayıp “beğendim” diyormuşsunuz.

10 Ağustos Pazar gününe kadar siteye 8 bin 13 Muğlalı girebilmiş. Onlardan bin 468’inin beğendiği logo kardeşlerinin içinde birinci olmuş!

xx        xx        xx

Muğla’nın nüfusu 2013 TÜİK verilerine göre 866 bin 665 kişidir. Büyükşehir Belediyesi’nin logo oylamasında katılımcılarda yaş sınırı arandı mı bilmiyorum. Nüfusu bir kenara bırakıp, seçmen sayımızdan yürüyelim. Muğla’da seçmen sayısı 643 bini bulmuş.

Düşünebiliyor musunuz, 643 bin seçmenimizden 8 bin 13’ü belediyenin web sitesinde oy kullanmış. Seçmenle olmaz diyorsanız, siz nüfusu ele alın. 866 bin 665’in 8 bin 13 kaçta kaç eder?

Benim hesabım zayıftır. Önceki gün Büyükşehir Meclisi’nde 16 benzer logodan birinci gelen açıklanırken, birincinin bin 468 kişinin oyu ile belirlediği bildiriliyordu.

866 bin 665 kişinin yaşadığı Muğla’da bin 468 kişinin beğendiği logo, Başkan dâhil 66 kişiden oluşan Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 43 CHP’li meclis üyesi oyları da ile de kabul edilip, tasdiklendi.

Krallık gerçekten böyle bir şey mi oluyor, bilmiyorum… Hepinize, hepimize hayırlı olsun!

xx        xx        xx

Tabi MeclisteMuğlalılık” temelinde “özgür iradesini” ortaya koyanlar da vardı. AK Partili Milas Belediye Meclisi Üyesi Av. Hürol Önder, kendileri dışında belirlenmiş bir logoya evet, hayır demekle karşı karşıya bırakıldıklarını belirterek eleştiride bulundu. “Bu logo Muğla’yı yansıtmıyor” dedi. AK Parti Meclis Gurup Başkanvekili Av. Gültekin Akça da “Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle logo yeterince tartışılmadı. O nedenle yeniden daha üst düzeyde bir çalışma yapılabilir. Logonun belirlenmesine halkın geniş katılımı sağlanabilir.” diyordu.

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı ve Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ve Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik’in bulunmadıkları mecliste sadece muhalefetten değil, CHP sıralarında da tepki vardı. Ancak gurup kararına saygıdan mı, ‘korkudan’ demiyorum, başka bir şeyden mi bilemiyorum, ağzını açabilen olmadı… Sadece oturduğu yerden Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon “Polis amblemi gibi olmuş.” diyebildi ve gerilmiş meclisi güldürebildi…

Krallık böyle bir şey olmalı…

xx        xx        xx

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de 866 bin 665 kişinin yaşadığı Muğla’da bin 468 kişinin oyu ile “beğenilmiş” olan logoyu sonuna kadar savundu. Temmuz toplantısında Önerileri olan bildirsin” dediğini anımsatıp “Bu güne kadar kimseden bir şey gelmedi.” diye karşı çıkanları eleştiren Başkan Gürün’ün savunmasının haklı yanları da vardı.

Mesela, “5 aydır kurumsal kimlik tarifi yapıp evrak bastıramıyorum. Köy muhtarlığı gibi logosuz yazışma yapıyoruz.” diyordu.

Ardından Muğla Valiliği’nin İl Özel İdaresi kesesinin ağzını açıp, sözüm ona Muğla’nın tanıtımı adına ortaya çıkarttığı “M” harfinden ibaret Muğla logosunu “Verin biz kullanalım” dediğini, ama Valiliğin olumlu davranmadığını açıklayarak hepimizi şaşkına çeviriyordu. Şöyle:

Hangi logo yapılırsa yapılsın, bununla ilgili tartışma mutlaka yapılır. Daha önce logo olarak ‘M’ harfi yapıldı. O da tartışılmıştı. Muğla’nın tanıtımı için İl Özel İdaresi bütçesinden 700 bin lira harcanmıştı. Biz de Valiliğe başvurup, ‘Bu logoyu bize verin” dedik. ‘Değerlendirelim’ denildi. Sonra bir yazı geldi, ‘Bütün kurumlar bu logoyu kullanabilir’ yazılıyordu. Oysa biz sadece Büyükşehir olarak kullanmak üzere istemiştik.

xx        xx        xx

Valilik o logoyu iyi ki vermemiş. Başkan Gürün’ün de dediği gibi o logo da çok tartışılırdı. Tartışılmıştı da… Hatta bu köşede hala tartışılıyor. Tartışılacak. Çünkü hala o ‘M’ harfinden ibaret garip logo için harcanan paranın hesabı verilebilmiş değil… (!)

CHP’li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu logo için önce “ulusal yarışma” düzenledi. Jüri gelen yapıtlardan ilk üçü belirledi. O ilk üç içinden birinci halk oyu ile belirlendi.

Bu süreç CHP’li Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne neden zor geldi acaba?

xx        xx        xx

Doğrusu ben Büyükşehir Belediye Meclisi’nin, deve dişi gibi ilçe belediye başkanlarının suskunluğunu anlamakta güçlük çekiyorum… Bir Allah kulu da çıkıp, “Sayın Başkan bu onaylamamızı istediğiniz logonun içinde yer aldığı 16 logo nereden, nasıl ortaya çıktı? Ülkemizin cenneti, cazibe merkezi Muğla’nın tanıtımında veya tanıtımsızlığında etkili olacak bu logonun müellifi kim? Kişi ise kişiye, atölye ise atölyeye kaç para ödeyeceğiz? Yoksa teşekkür plaketi mi vereceğiz?” diye sormadı…

Ben sorardım, ama Meclis toplantılarında gazetecilerin soru sorabileceklerine dair bir usul yok. Ama öyle bir usul olsa da sormazdım. Nemelazım… Şimdi buradan sormuş oluyorum.

Umarım o “M” harfinden oluşan logo ile ilgili Valiliğin sorularımızı yanıtsız bıraktığı gibi, Büyükşehir Belediyemizde bu sorumuzu yanıtsız bırakmaz!

xx        xx        xx

Dün Hamle logo haberini “Bu logo tartışılır” başlığı ile verdi. Evet bu logo çok tartışılır. Bundan 50-100 yıl sonra bu konularda araştırma yapanlar çıkarsa şaşkınlık içinde “Neden Muğla bacası değil?” diye sorulabilir… Eğer ülkemiz o zaman demokrasi sarhoşluğu yaşanan bir ülke olursa belki de “Bu logo neden demokratik yöntemlerle belirlenmemiş?” diye soranlar olacaktır.

Muhtemelen logonun değiştirilmesini isteyenler çıkacaktır. Kim bilir belki de değiştireceklerdir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Keza KUNDAKÇI 14 Ağustos 2014 / 10:18

Böyle,”sevimsiz,ben yaptım oldu,” benzeri işlerin mutlaka bir geri dönüşümü olacaktır,bizim zaten derdimiz bu CHP’de,
“sen-ben-bizim oğlan modeli,”
“doğan görünümlü şahin misali; demokrat görünümlü,derebeyi,siyaset ağalığı özlemi içinde olanlar…”
ammaaaaa…

aklın yolu bir,
su aka aka yolunu bulacak,
hepsini düzeltmek,
akla,mantığa,tarihe,geleceğe,kültüre,siyasi etiğe,çağdaş uygarlığa,gelişime,değişime,yeniliğe,AYDIN’Lığa çıkarmak bize düşecek,
ne edelim,
biz de zoru başarmak için düştük yola,
aynen AKaPe’ye,”İstiklal Savaşı” azmi ve inancıyla verdiğimiz mücadele gibi,
CHP içindeki derebeylere de aynı mücadeleyi verecceğiz,aşacağız,başaracağız,
selam ve saygılarımla,

Saglam Muglali 15 Ağustos 2014 / 13:01

Gercekten cok sacma.aydin beldiyesi de chp muglada.aydin belediye meclisi de chp agirlikli mugla da…bu is parti isi degil vizyon isi ekip isi.osman gurun hem vizyonsuz hem de iyi bir ekibi sahio degildir.aydin buyuksehir baskani sayin cercioglunun 5 senede yaptigini sayin gurun 15 senede yapamadi.secenek 16 tane olunca sanki cok demokratik bir secim olanagi sunulmus gibi gosteriliyor.ama 16si da ayni kabin renk degistirmis hali…ben partizanliktan yana degilim.is parti isi degil.buyukersan cercioglu gibi baskanlar varken bana partiden bahsetmek sacma geliyor.is vizyon isi.su gecen 5 ay osman gurunu secenlere ders olsun!! Su zammi,eski garaj alani,amblem belirleme,…bunlar onumuzdeki senelerde sayin gurunun yapacaklarinin referansidir.yazik!…